ikamien.pl • Czwartek [04.09.2014, 12:56:05] • Międzyzdroje

Eros, Matka Polka i Różowe Lalki czyli Nocne czytanki z Kazimierą Szczuką

Eros, Matka Polka i Różowe Lalki czyli Nocne czytanki z Kazimierą Szczuką

fot. Organizator

We wrześniu, po raz drugi, na wody Zalewu Szczecińskiego wypłynie kilka żeglarskich załóg, na pokładach których znajdą się akademiczki i działaczki, publicystki i artystki, polityczki i sołtyski, osoby związane z największym ruchem społecznym w Polsce skupionym wokół Kongresu Kobiet. Pod żaglami Nawigacji spotkamy m.in. prof. Monikę Płatek, dr Agnieszkę Graff, Kazimierę Szczukę, Barbarę Nowacką…. Zapraszamy na „Nocne czytanki” w ramach Rejsu Nawigracje, które odbędą się 10 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach o godz. 19.00.

NawiGracje to inicjatywa grupy kobiet, które sterują ku społecznej zmianie wyrównującej status kobiet i mężczyzn, podejmują debaty o gender, czyli społecznej roli kobiet i mężczyzn, odczarowują obszary tabu lub zamazane stereotypowymi szablonami. Podejmują trudne tematy związane z przemocą wobec kobiet, seksualizacją wizerunku kobiet i dzieci, nierównościami w płacach, trudnościami w awansach, samotnością w macierzyństwie.

W dyskusji udział wezmą dr Anita Kucharska-Dziedzic, dr Maciej Duda, Barbara Nowacka, Agnieszka Gruszczyńska i Piotr Lachowicz. Gospodynią miejsca jest Andżelika Gałecka, dyrektorka MBP w Międzyzdrojach, laureatka tytułu WYSPIARZ ROKU 2013 oraz BIBLIOTEKARZ ROKU WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO 2012.

To spotkanie to dynamit. Nikomu nie zechce się spać. Mało tego – wielu potem będzie miało kłopoty z zaśnięciem.

W temat spotkania wprowadzi nas wystąpienie Agnieszki Gruszczyńskiej, Popyt na ciało, podaż na emocje. Siła nabywcza kobiet we współczesnej literaturze erotycznej. Porozmawiamy o tym co dzieje się z kobietami-bohaterkami, kiedy zaczynają o nich pisać kobiety dla kobiet. Albo mężczyźni dla kobiet.

Porozmawiamy o niesamowitej postaci polskiej humanistyki, „guru wiedzy od romantyzmie, znawczyni wampirów i guseł, żydowskich bohaterów polskiej historii i zapomnianych legend słowiańszczyzny, rewizjonistce polskich tradycji i Królowej Matce polskiego feminizmu”, czyli o prof. Maria Janion. Kazimiera Szczuka, przeprowadziła z prof. Marią Janion („Transe-Traumy-Trangresje”, 2014).

Nawiążemy do dwóch przełomowych książek; „Żywych lalek” Nataszy Walter i „Mitu urody” Naomi Wolf, bestselleru, „książki która redefiniuje nasze spojrzenie na relacje między pięknem a kobiecą tożsamością”.

Z recenzji „Mitu urody” (Czarna Owca, 2014)
W dzisiejszym świecie kobiety mają więcej władzy, cieszą się prawnym uznaniem i sukcesami zawodowymi jak nigdy wcześniej. Dzieje się to wraz z oczywistym rozwojem ruchu kobiecego. Mimo to jednak, Naomi Wolf, pisarka i dziennikarka, jest zaniepokojona nowym rodzajem społecznej kontroli, który, jak wskazuje autorka, może się okazać równie ograniczający jak tradycyjny wizerunek kobiety jako gospodyni domowej i żony. To mit piękna, obsesja cielesnej perfekcji, więzi współczesną kobietę w nieskończonej spirali nadziei, samoświadomości i nienawiści do samej siebie, gdy stara się ona spełnić to, co niemożliwe: społeczną definicję „nieskazitelnego piękna”.
„Mocne… żadna inna książka nie przedstawiła w tak bezpośredni sposób dezorientacji świetnie wykształconych kobiet, które czują się emocjonalnie i fizycznie torturowane przez konieczność wyglądania jak gwiazda filmowa”. – New York Times.

KAZIMIERA SZCZUKA
Historyczka i krytyczka literatury. Uczennica profesor Marii Janion. Wykładowczyni Gender Studies Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Prowadziła seminarium literackie w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, współorganizatorka pierwszych warszawskich Manif. Członkini-założycielka partii Zieloni 2004. Obecnie związana z Krytyką Polityczną i Fundacją Feminoteka. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet. Prowadziła programy telewizyjne takie jak „Dobre Książki", „Pegaz", „Wydanie Drugie Poprawione" i „Najsłabsze ogniwo", a także radiowe. Publikowała między innymi w „Tekstach Drugich", „Gazecie Wyborczej", „Polityce" i kwartalniku „Krytyka Polityczna". Jest autorką książek „Kopciuszek, Frankenstein i inne” (2001) oraz „Milczenie owieczek” (2004). W pierwszej demaskuje stereotypy, którymi przesycone jest życie społeczne. W drugiej porusza problematykę społecznych, kulturowych i politycznych uwarunkowań ograniczenia praw reprodukcyjnych kobiet w Polsce.

MACIEJ DUDA
Doktor nauk humanistycznych, ekspert ds. gender mainstreaming. Prowadzi zajęcia autorskie oraz kursowe w IFPiK UAM, wykładowca w ramach Gender Studies UAM i Instytucie Badań Naukowych PAN Warszawa. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących feminizmu, gender i postkolonializmu w Polsce. Publikował w zbiorach pokonferencyjnych, monografiach oraz w prasie, m.in.: „Zadrze”, „Odrze”, „Twórczości” „Kresach”, „Fa-arcie”, „Ha!arcie”, „Pograniczach”, "Czasie Kultury". Autor książki "Polskie Bałkany".
Prowadzi autorskie warsztaty z zakresu zarządzania różnorodnością, antymobbingu oraz szkolenia z zakresu zasady równości szans kobiet i mężczyzn, gender mainstreamingu, równości szans.


AGNIESZKA GRUSZCZYŃSKA
Zawodowo związana z Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia, w którym kieruje Działem Rozwoju i Wspomagania. Prowadzi szkolenia w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji oraz koordynuje sieć nauczycieli na rzecz równości. Z wykształcenia polonistka naukowo zajmuje się literaturą współczesną i feminizmem. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą najnowszej polskiej literaturze erotycznej. W wolnych chwilach żeglarka jachtowa, miłośniczka wycieczek górskich i nieoczywistych podróży. Uczestniczka Nawigacji 2013, po których natychmiast zapisała się na kurs żeglarski. Zdała w pierwszym podejściu.

PIOTR LACHOWICZ
Uczestnik pierwszej edycji rejsu Nawigracje, feminista. Pracownik Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Koordynator sieci nauczycieli na rzecz równości. Prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne i równościowe. Ukończył polonistykę i kulturoznawstwo. Wolny czas stara się dzielić między trzy rzeczy: lekturę, żeglarstwo i podróże.

ANITA KUCHARSKA-DZIEDZIC
Feministka, współzałożycielka i od 13 lat prezeska Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA w Zielonej Górze, które prowadzi działania antyprzemocowe m.in. dla kobiet mieszkających na wsi; świadczącego pomoc i wsparcie osobom pokrzywdzonym przemocą seksualną, domową i dyskryminacją. Należy do ogólnopolskiej Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw. Odznaczona w 2011 r. przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi na działalność na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Wykładowczyni na Uniwersytecie Zielonogórskim. Przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego. Współorganizatorka Regionalnych Kongresów Kobiet w Lubuskiem.

BARBARA NOWACKA
Córka Izabeli Jarugi-Nowackiej i Jerzego Pawła Nowackiego. Informatyczka. Jest kanclerzem Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych, wiceprezeską Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Działalność polityczną rozpoczęła w 1993 roku od dyżurów przy telefonie Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Później związała się z Federacją Młodych Unii Pracy, Unią Pracy oraz partią Europejskich Socjalistów.

Patronat nad wydarzeniami objęli: prof. Małgorzata Fuszara – nowopowołana pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Stowarzyszenie Kongres Kobiet

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/11969/