ikamien.pl • Środa [06.08.2014, 07:39:39] • Wolin

Dom to nie jest miejsce, lecz poczucie bezpieczeństwa

Dom to nie jest miejsce, lecz poczucie bezpieczeństwa

fot. kam

W Wolinie kręcone są sceny do filmu fabularnego pod roboczym tytułem „Heimat ist kein Ort” w dowolnym przekładzie „Ojczyzna nie ma miejscowości”.

Film, którego reżyserem jest Udo Witte powstaje na podstawie książki niemieckiego aktora, muzyka, malarza Armina Mueller-Stahla pt. „Dreimal Deutschland und zurück ”. Opowiada ona o podróży sentymentalnej głównego bohatera do stron Ojczystych. Armin Mueller-Stahl urodził się 1930 roku w Tylży (Tilit) w ówczesnych Prusach Wschodnich, w 1938 roku z rodzicami przeprowadził się na Pomorze do Prenzlau.

Dom to nie jest miejsce, lecz poczucie bezpieczeństwa

fot. kam

Dom to nie jest miejsce, lecz poczucie bezpieczeństwa. Kiedy Armin Mueller-Stahl jest nad brzegiem jeziora w dawnych Prusach Wschodnich przypomina sobie, i znajduje to miejsce, gdzie jako chłopak skał do wody. Niedaleko hotelu, którym zamieszkał znajdują się resztki murów, tyle tylko pozostało z dworu, który należał do jego ciotki. Epizod rozgrywa się w 2011 roku, wówczas to 80 letni Armin Mueller-Stahl powrócił po raz pierwszy w miejsca swojego dzieciństwa, które teraz znajduje się w rosyjskiej enklawie w Kaliningradzie. Armin Mueller-Stahl zastanawia się, gdzie można rzeczywiście znaleźć w życiu domu, gdzie można być szczęśliwym.

Dom to nie jest miejsce, lecz poczucie bezpieczeństwa

fot. kam

Film jest produkcją pierwszego kanału telewizji niemieckiej ARD.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/11675/