ikamien.pl • Środa [23.07.2014, 20:20:51] • Powiat Kamieński
Stawniankom stuknęło 30 lat

fot. kam
„Któż by się spodziewał, że w tej wsi niedużej
Ten zespół „Stawnianek” dał tyle kulturze
Jak czas leci szybko, trudno go zatrzymać
Lecz za to z uśmiechem można powspominać
Niedawno „Stawnianki” były jak smarkule
dziś dojrzałe mamy, w większości babule
Wszystko się zaczęło któregoś poranka
Gdy sen dziwny miała Latawcowa Janka
Pomyślała po tym przy świnkach obrzędzie
Że powstanie zespół, powstanie i będzie...”
cytat z poematu p.Jana Iwaszczyszyna
W 1984 roku z inicjatywy p. Janiny Latawiec powstał zespół „Sławnianki”. Początkowo zespół zajął się teatrem obrzędowym (darcie pierza, pieczenie chleba, chodzenie z rajem). Nieodzowna była współpraca z OSP ponieważ do tych przedstawień potrzebna była scenografia i moc rekwizytów, które musieliśmy przewozić, przenosić i tu nasi strażacy byli niezastąpieni, poza tym brali czynny udział w przedstawieniach. Zespół działał w „Klubie Rolnika” dlatego GS Kamień Pomorski objęła zespół swoim patronatem.

fot. kam
Janina Latawiec założycielka zespołu była jego kierownikiem w latach 1984-1998. W latach 1985-2002 instruktorem muzycznym zespołu został pan Jan Iwaszczyszyn - twórca wielu pieśni ludowych, rzeźbiarz, malarz, człowiek, który jako jedyny w Polsce trzymał akordeon do „góry nogami” i dzięki niemu „Sławnianki” były zespołem, który w swej działalności był „inny”. Początki artystycznej drogi były bardzo ciężkie wymagano, by zespół w swej działalności sięgał do znanych regionów muzycznych, ale p. Jan pisał: „Mówią o nas w Warszawie, żeśmy są mieszańce,/ że nie mamy swych pieśni, obce mamy tańce,/ bo krakowiak z Krakowa, a chodzony z Mazowsza,/ lecz kamieńska poleczka wcale nie jest gorsza”. Tworzyło się coś, co było już nasze, kamieńskie.
Po raz pierwszy publicznie „Stawnianki’ wystąpiły na IV Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Amatorskiej Wsi w Nowogardzie 1986 roku. Otrzymały wyróżnienie oraz zarzut, że porzuciły teatr i śpiewają pieśni swego instruktora, takie współczesne. Tak im już zostało.
Wreszcie dla „Sławnianek” nastał czas zbierania nagród i wyróżnień: rok 1987 nagroda „Głosu Szczecińskiego” kulturalna wieś oraz nagroda im. Jędrzeja Cierniaka dla Janiny Latawiec za propagowanie kultury na wsi; I miejsca na IV Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Świdwinie za „Darcie pierza” i „Chodzenie z rajem”. Pierwszy występ na Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych w Lipianach zakończony wyróżnieniem.
W 1988 roku występ teatru obrzędowego w Niedzieli na Zamku Szczecin; Przegląd Twórczości Amatorskiej Wsi Kamień Pomorski I miejsce; Krajowy Przegląd Zespołów Ludowych Przytoczna I miejsce; Występ w programie „Telewizja prowincja”. Swoje pięciolecie zespół świętował w Warszawie podczas Dni Sympatyków Wilna i Lwowa.

fot. kam
Od 1991 zespół zaczął działać pod patronatem Urzędu Miejskiego w Kamieniu Pomorskim, co wiązało się z wsparciem finansowym. Obok występów w kraju zaczęły się wojaże zagraniczne: do Niemiec Danii oraz Szwecji I Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej Kamień Pomorski I miejsce; III Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Wolinie nagroda marszałka, Udział w dożynkach prezydenckich w Spale.
Po 17 latach zakończono współpracę z p. Janem. Nowymi instruktorami zespołu zostali Piotr Piętka i Marcin Gałka ze Świnoujścia.
W 2005 roku zespół otrzymał Złotą Wstęgę Ziemi Kamieńskiej w kategorii twórczość i propagowanie kultury. Podczas XIII Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim zespół świętował swoje 25-lecie.