ikamien.pl • Niedziela [13.07.2014, 10:22:14] • Międzyzdroje

Mistrzowie Mowy Polskiej zapraszają do letniej zabawy z językiem polskim

Mistrzowie Mowy Polskiej zapraszają do letniej zabawy z językiem polskim

fot. Organizator

Mistrzowie Mowy Polskiej zapraszają do letniej zabawy z językiem polskim. Impreza „Czy mówisz po polsku?” skierowana jest do osób od lat pięciu do dziewięćdziesięciu. 17 lipca od godz. 10:00-19:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach będziemy gościć m.in. prof. Jerzego Bralczyka, Michała Ogórka, Krystynę Czubówną, Barbarę Kosmowską.

„Czy mówisz po polsku?” to cykl spotkań ze znawcami polszczyzny. Będą to całodzienne wydarzenia, podzielone na dwie części, w których wezmą udział wybitni językoznawcy, znani felietoniści, artyści oraz autorzy książek dla dzieci i młodzieży.

Pierwszą część, przeznaczoną dla dzieci, poprowadzi dr hab. Agnieszka Frączek – która w swoich zabawnych wierszach rozprawia się z błędami językowymi, oraz Barbara Kosmowska – autorka nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży. Będzie to wesoła lekcja języka polskiego oraz spotkanie z bohaterami literackimi.

W drugiej części zobaczymy i usłyszymy niezrównanego prof. Jerzego Bralczyka w rozmowie z felietonistą Michałem Ogórkiem. Dowcip, erudycja i finezja językowa – to cechy tego tandemu, który z pewnością ożywi każdą publiczność. Kolejne spotkania organizatorzy zaplanowali z aktorką Teatru Narodowego, znaną z ról filmowych i telewizyjnych – Sławomirą Łozińską, oraz doskonałą lektorką Krystyną Czubówną. Obie prelegentki przeczytają wybrane przez siebie fragmenty z polskiej literatury współczesnej. W tej części wystąpi też, prowadząc spotkanie w formie quizu, dr hab. Katarzyna Kłosińska, autorka popularnej audycji „Co w mowie piszczy” Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Zatrzymać Czas”. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2014. Jego głównym celem jest rozwijanie edukacji obywatelskiej i kompetencji społecznych poprzez promowanie właściwych postaw językowych i popularyzację kultury języka polskiego.

Mistrzowie Mowy Polskiej zapraszają do letniej zabawy z językiem polskim

fot. Organizator

Program:

I CZĘŚĆ 10.00 -13.00

10.00 -11.00 BYK JAK BYK / dr hab. Agnieszka Frączek
dzieci 7 -12 lat
Prowadząca tropi byki, czyli te najczęściej popełniane błędy językowe. Tę poważną wiedzę autorka
ilustruje niepoważnymi (pozornie!) wierszami. Chętnie też odpowiada na wszystkie pytania.
Scenariusz spotkania obejmuje: lekturę kilku wybranych wierszy i rozmowę o nich, rozmowę o najczęstszych błędach językowych (*co tam pisze, *półtorej metra, *100 gram, *13 październik, w roku *dwutysięcznym czternastym etc.)

11.00 -12.00 ZABAWY ZE SŁOWAMI / dr hab. Agnieszka Frączek
dzieci 5 -10 lat
Prowadząca tłumaczy, posługując się żartobliwymi przykładami, czym są frazeologizmy i przysłowia:
wspólnie z dziećmi poszukuje wyrazów wieloznacznych. Wpuszcza słuchaczy w maliny, nabija w butelkę i wyprowadza w pole. A wszystko po to, by zachęcić do większej dbałości o polszczyznę, uwrażliwiać na nią.

12.00 -13.00 SEZON NA ZIELONE KASZTANY / Barbara Kosmowska
spotkanie z autorką książek dla dzieci
Pisarka oprowadzi po świecie bohaterów literackich i opowie o swojej najnowszej powieści „Sezon na zielone kasztany”. Jak długą smycz można upleść z miłości? Czy warto być fizią kartoflanką? I czemu tak wiele zależy od jednej czekoladowej krówki? Książka aż iskrzy od ważnych pytań.

II CZĘŚĆ 16.00 -19.00

16.00 -17.30 ROZMOWY O JĘZYKU POLSKIM / Prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek
Starcie tytanów inteligencji, dowcipu i finezji językowej. Obaj, w rozmowach prowadzonych w lekkiej formie pastwią się nad sobą, przeszłością, współczesnością i oczywiście – nad językiem.

17.30 -18.00 „DOM NA KLIFIE” Moniki Szwai / Sławomira Łozińska
Aktorka przeczyta fragmenty nowej powieści jednej z najpoczytniejszych polskich pisarek.
W typowych romansach zawsze jest tak: Ona spotyka Jego (lub On Ją), potem się zakochują, coś im przeszkadza, ale w końcu odbywa się wesele i „żyją długo i szczęśliwie”. W „Domu na klifie” zawarcie
małżeństwa jest potrzebne ze względów praktycznych. Książka nie tylko tym zaskakuje.

18.00 -18.30 JAKIE DUSZKI SĄ W PODUSZCE, CZYLI O ZASKAKUJĄCYCH LOSACH SŁÓW / dr hab. Katarzyna Kłosińska
Spotkanie w formie quizu, w którym prowadząca zadaje pytania dotyczące nieoczywistego i zaskakującego pochodzenia różnych słów i ich rozwoju znaczeniowego.

SŁOWA Z MOJEGO DOMU / dr hab. Katarzyna Kłosińska
Spotkanie ma pokazać bogactwo polszczyzny używanej przez ludzi należących do różnych pokoleń i pochodzących z różnych części kraju. Opisana tu zabawa pokazuje także potencjał tkwiący
w gwarach oraz uczy tolerancji na inność.

18.30 -19.00 POLSKA PROZA / Krystyna Czubówna
Ulubiona lektorka Polaków i utytułowana laureatka konkursu Mistrz Mowy Polskiej, przeczyta fragmenty prozy z wybranych przez siebie utworów literackich. Najlepsza literatura w mistrzowskiej interpretacji.

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/11434/