Komisja Rewizyjna, czyli część radnych ma monopol na formułowanie wniosku. Rada nie ma możliwości podjęcia uchwały niezgodnej z wnioskiem Komisji Rewizyjnej, co najwyżej może odrzucić projekt uchwały zawierający jej wniosek. Tak się stało w Golczewie. Radni stosunkiem głosów7 do 8 odrzuciła projekt uchwały zgodny z wnioskiem Komisji Rewizyjnej, co jak napisałem wyżej, nie było tożsame z nieudzielaniem absolutorium. W tym momencie powinno się zakończyć procesowanie w sprawie absolutorium.
A co się dzieje w Golczewie? Z sali pada wniosek o ponowne rozpatrzenie tej sprawy. Zgłoszony jest nowy projekt uchwały, ale już w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium, a więc przeciwny do poprzednio sformułowanego, czyli o nieudzielanie absolutorium. Przewodnicząca rady poprzez głosowanie wprowadziła nowy projekt, sformułowany przez grupę radnych do porządku sesji. Kiedy jednak po konsultacji Przewodnicząca rady zorientowała się, że to tylko Komisja Rewizyjna ma prawo złożyć taki wniosek ogłoszona została przerwa w obradach sesji do 26 czerwca, do godz. 14.00.
Czy Przewodnicząca rady postąpiła słuszne? O odpowiedź na tak postawione pytanie poprosiliśmy kilku radców prawnym, specjalizujących się w problematyce samorządowej. Oto ich opinia: - Nie można rozstrzygać sprawy już rozstrzygniętej. Bowiem rada odrzucając projekt uchwały o nieudzielanie burmistrzowi absolutorium sprawę tę definitywnie zakończyła. Swoim postępowaniem Przewodnicząca naruszyła nie tylko ustawę o samorządzie gminnym, ale także powagę rzeczy rozstrzygniętych.