ikamien.pl • Sobota [10.05.2014, 20:38:10] • Kamień Pomorski
9 maja 1969 r. w Kamieniu Pomorskim

fot. Organizator
Rocznicy zakończenia II wojny światowej przed czterdziestoma pięcioma laty nadano w naszym mieście szczególny charakter. Wojewódzkie obchody Dnia Zwycięstwa, obchodzonego wówczas w Polsce, podobnie jak w całym bloku krajów demokracji ludowej, 9 maja zorganizowano bowiem w Kamieniu Pomorskim. Ich głównym punktem stało się odsłonięcie pomnika, dłuta szczecińskiego artysty-rzeźbiarza Stanisława Biżka, na wyremontowanym Cmentarzu Wojennym. W uroczystościach tych uczestniczyli m.in. minister obrony narodowej gen. Wojciech Jaruzelski, szef Urzędu Rady Ministrów oraz Przewodniczący Rady Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa Janusz Wieczorek oraz wojewódzkie władze państwowe i partyjne.
Przed uroczystościami na cmentarzu nastąpiło oficjalne przekazanie do użytku odbudowanego ratusza.
Do wydarzeń mających nastąpić w tym dniu przygotowywano się już od kilku miesięcy. Polityczny nadzór nad przygotowaniami i propagandową stroną kamieńskich obchodów sprawował miejscowy Komitet Powiatowy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Na posiedzeniu egzekutywy KP w styczniu 1969 r. zaproponowano ażeby zorganizować, jak czytamy w materiałach Archiwum Państwowego w Szczecinie, dużą imprezę „na skalę wojewódzką lub ogólnopolską”, którą byłoby odsłonięcie pomnika oraz zaproszenie ministra Jaruzelskiego.

fot. Organizator
Ostateczne decyzje zapadły na szczeblu Komitetu Wojewódzkiego PZPR, gdzie przedstawiciele kamieńskiej powiatowej organizacji partyjnej przedstawili swoje zamierzenia i zyskali ich akceptację. Przygotowania do obchodów Komitet rozpoczął od razu po 1 maja. Przewidywano trzy punkty programu - przed południem otwarcie okolicznościowej wystawy w Muzeum Ziemi Kamieńskiej (znajdującym się w kościele św. Mikołaja) i oficjalne oddanie do użytku ratusza, zaś po południu wiec na cmentarzu wojskowym. Po linii partyjnej zadbano również o odpowiednią frekwencję zobowiązując kierowników zakładów pracy i szkół oraz sekretarzy podstawowych organizacji partyjnych „do zorganizowania wszystkich pracowników” i uczestnictwa w uroczystościach na cmentarzu. Do uroczystości przygotowały się również powiatowe i miejskie władze administracji państwowej odpowiedzialne za ich organizację i przygotowanie. Teren miasta został starannie uprzątnięty. A budynek przy Placu Wolności 3, który mijali podążający z muzeum do ratusza goście miał zyskać nawet na tę okazję odnowioną elewację.

fot. Organizator
Obchody rozpoczęła wizyta zaproszonych gości w muzeum na wystawie „Wkład Polski w zwycięstwo nad hitleryzmem” skąd udano się do ratusza. Oddanie do użytku tego bezcennego dla miasta zabytku znalazło się w cieniu wydarzeń na Cmentarzu Wojennym. Było to jednak doniosłe wydarzenie. Ratusz, po 24 latach od zakończenia II wojny światowej, został w końcu odbudowany.
W marcu 1945 r. wystrzelone, przez ostrzeliwujących miasto Niemców, pociski dokonały spustoszenia na kamieńskim rynku. W płomieniach stanął ratusz i otaczające go kamienice. W wydanym osiem lat później przewodniku po mieście, jego autor Józef Ginter tak pisał o tym, co pozostało z tej zabytkowej budowli:
„Gmach jego [ratusza – MHZK] ocalał jedynie częściowo [...] W ocalałych partiach gotyckich widoczne są lekkie arkady wnętrza i smukłe laskowania przestrzeni międzyokiennych od zewnątrz. Zachowało się też kilka pinakli, czyli sterczyn wieńczących ściany powyżej dachu. W zewnętrznej ścianie północnej przetrwała tarcza zegarowa o pięknym kształcie wskazówek i cyfr w owalach. [...] Trzyma się też część wieżyczki na szczycie budynku.
Zupełnemu spaleniu uległ natomiast stromy dach gotycki oraz najcenniejsza jego ozdoba - szczyt zachodni”.