ikamien.pl • Wtorek [06.05.2014, 08:20:15] • Kamień Pomorski

69 rocznica walk o Wyspę Wolin

69 rocznica walk o Wyspę Wolin

fot. kam

5 maja bieżącego roku w Wolinie odbyła się uroczystość złożenia wiązanek kwiatów na wspólnej mogile żołnierzy polskich, poległych w walkach o zdobycie Wolina, zdobycie Wyspy Wolin w 1945 roku. W uroczystości udział wzięli: kombatanci, młodzież szkolna oraz mieszkańcy gminy Wolin. Po złożeniu kwiatów i wysłuchaniu okolicznościowego wystąpienia Ryszarda Banaszkiewicza dyrektora wolińskiego muzeum młodzież szkolna spotkała się z kombatantami i pionierami Ziemi Wolińskiej w Wolińskim Dworku przy ciastkach i herbacie. Spotkanie umilił kilkoma piosenkami wojskowymi zespół Wolinianki. Przypominamy kalendarium walk o Wyspę Wolin.

Zdobycie Wolina przez oddziały 2. Frontu Białoruskiego mimo wdarcia się do miasta 5 marca 3 Rosyjskich czołgów od strony Recławia nie powiodło się. Ponawiane w kolejnych dniach ataki zarówno od strony Recławia, a potem Dziwnowa także nie dały rezultatu, tym bardziej, że 7 marca częściowo wysadzone zostały mosty z Recławia do Wolina. Jednak całkowicie mosty, których było trzy, zniszczone zostały przez specjalną grupę płetwonurków 28 marca 1945 roku o 4.17 rano. Po zdobyciu Dziwnowa 12 marca 1945 roku linia frontu ustabilizowała się, przebiegając wzdłuż rzeki Dziwny łącznie z Wyspą Wolin i Wyspą Chrząszczewską, na której Niemcy bronili się do 27 kwietnia 1945 roku.

69 rocznica walk o Wyspę Wolin

fot. kam

Od 14 marca 1945 Wyspy Wolin broniła 3. Dywizja Piechoty Morskiej. Dywizję tworzyły: wszystkie trzy Forteczne Pułki Alarmowe, pozostałe części 163. Dywizji Piechoty łącznie z grupami zaopatrzeniowymi, resztki Dywizji Piechoty „Pommern” i „Bärwalde”, części 12. Dywizji Piechoty oraz pozostałości innych rozbitych jednostek. Dowódcą dywizji został Oberst (pułkownik) von Witzleben, którego zastąpił Oberst (pułkownik) Fritz Fullriede kwatera sztabu znajdowała się na statku mieszkalnym „Cordillera” w Świnoujściu. Potem zastąpiła ją nowopowstała 402 Dywizja Szkoleniowa (Stara 402. Dywizja Piechoty była rozgromiona w walkach o Czaplinek.). Nowa została utworzona z żołnierzy urlopowanych, z oddziałów kurladzkich, z armii finlandzkiej oraz z personelu lotniskowego. 24 kwietnia o godzinie 12.00 402 Dywizja Szkoleniowa przejęła obronę Wyspy Wolin. Utworzono oddziały obronne: a) Wschodnia i środkowa część Wyspy Wolin – odcinek obrony Wolin (obejmował cały front dziwnowski). Dowódcą odcinka był Generalmajor Wittkopf. Sztab oddziału zakwaterował się najpierw w Międzyzdrojach, później w bunkrach w lesie 600 metrów na zachód od leśniczówki Ładzin.

69 rocznica walk o Wyspę Wolin

fot. kam

Około południa 2 maja 2. Front Białoruski dokonał przełamania frontu na Wyspę Wolin i uderzył z ogromną siłą na miasto Wolin. Już po kilku godzinach radzieckim oddziałom powiodła się próba przeprawy z Gogolic koło Wzgórza Wisielców. Stworzono przyczółek mostowy. Wieczorem tego samego dnia Wzgórze Wisielców zostało ponownie odbite przy wsparciu krążownika „Lützow”, który oddał na tym odcinku walki 250 strzałów ze swoich 28 cm armat.
Meldunek sztabowy 2. Frontu Białoruskiego z pola walki z 2 maja 1945 godz. 23.50 wyglądał następująco: „19. Armia sforsowała Dziwnów przy pomocy oddziałów ze 134. Korpusu Strzeleckiego. Wieczorem walczyła ona na następującym odcinku: 313. Dywizja Strzelecka zajęła Jarzębowo i walczyła po zachodniej stronie Korzęcina na północy Starego Unina. 310. Dywizja Strzelecka walczyła prawym skrzydłem o stację kolejową we wschodniej części Wolina, a także na południowo-zachodnim odcinku miasta. (Mogło to być Wzgórze Wisielców – przyp. MK) Odpartych zostało11 kontrataków. Jednostki 4. Armii Powietrznej wykonały 157 lotów nocnych i zniszczyły oddziały i sprzęt wroga na obszarze Świnoujścia. Zostało zrzuconych 14 ton bomb. Na manewry bojowe wpływały niekorzystne warunki pogodowe.”

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/10676/