ikamien.pl • Środa [30.04.2014, 12:06:06] • Kamień Pomorski
W Kamieniu znikają przedwojenne budynki

fot. kam
W miarę rozbudowy i modernizacji miasta znikają budynki, których rodowód sięga końca XIX lub początku XX wieku. Bywało, że ofiarą padały obiekty stanowiące wartość historyczną, jak na przykład kompleks rzeźni miejskiej. Natomiast inne wyburzane są dlatego, że zakłócają porządek architektoniczny nowych kwartałów miejskich.
Przykładem może tu być zburzony pod koniec ubiegłego tygodnia budynek przy ulicy Wolińskiej w Kamieniu Pomorskim. Budynek byłej stacji pogotowia ratunkowego. Budynek ten nie był budynkiem zabytkowym, nie stanowił on także żadnej wartości historycznej. Może wyjątek stanowi w tym przypadku fakt, że po drugiej wojnie światowej pomieszkiwał w nim Pełnomocnik Rządu, a potem pierwszy starosta kamieński Władysław Jasiński.

fot. kam
Budynek ten ma jednak dla starszych mieszkańców Kamienia Pomorskiego wartość sentymentalną. Przez wiele lat mieściła się w nim Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego, a potem oddział Wojewódzkiej Kolumny Transportu Sanitarnego. - W tym czasie, na przełomie lat 60. i 70. XX wieku kiedy w budynku funkcjonowało pogotowie, przychodnia mieściła się na ulicy Szczecińskiej, a szpital był remontowany to właśnie tu udzielano pierwszej pomocy ofiarom wypadków czy nagłych zachorowań przed przewiezieniem ich do szpitala w Goleniowie czy Szczecinie. Tutaj przychodziło się na zastrzyki czy szczepienia – mówią mieszkańcy obserwujący rozbiórkę. Wspominają po nazwiskach także lekarzy i pielęgniarki, udzielających tutaj pomocy. - Tu w tym budynku urodziło się moje dziecko – mówi z rozrzewnieniem jedna z przechodzących pań.

fot. Organizator
- Zwrócono się do mnie, bym opracował koncepcję zagospodarowania tego terenu tak, by współgrało ono z nowym obiektem straży pożarnej i ratownictwa medycznego. Uważałem i uważam, że należy nowo powstające kwartały miejskie projektować i zabudowywać tak, by stanowiło to pewną zwartą całość – powiedział Tomasz Chudyk, architekt i projektant.