„Britta Wuttke, urodzona w 1940 roku, jest dziś legendarną postacią w Międzyzdrojach, a także znaczącą postacią dla tożsamości kulturowej Pomorza Zachodniego. Jej rodzina po wojnie pozostała w Międzyzdrojach. Britta dorastała więc w dwóch światach. W jej domu mówiono po niemiecku i kultywowano ojczyste tradycje, jednocześnie uczyła się w polskiej szkole i ukończyła Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie. Potem przez wiele lat praktykowała jako lekarka w Domu Dziecka w Lubiniu koło Międzyzdrojów. Pisać zaczęła też po polsku. (…) Zawiłe losy Polaków i Niemców Britta opisała w książce „Homunculus z tryptyku”. Była to pierwsza po wojnie książka napisana po polsku i opowiadająca o losie Niemców, którzy nie wyjechali z Polski po 1945 roku. Wcześniej tematy te się przemilczało. W 1975 roku w konkursie literackim Britta Wuttke otrzymała za nią drugą nagrodę. Książka zostaje wydana (20 tysięcy egzemplarzy) i zebrała bardzo pochlebne recenzje.”
(Agata Bogiel, portalfilmowy.pl)
Pierwszy film o Britcie Wuttke „Złodroże” powstał w 1998 r. w reżyserii Michała Kulika. Natomiast w październiku 2012 ukazał się drugi film „Sploty jednego warkocza” w reżyserii Pawła i Michała Kulików ze Szczecina.
W 2010 r. władze przyznały Jej tytuł „Honorowego Obywatela Międzyzdrojów”. Przyjazd Britty Wuttke związany jest z uroczystością odsłonięcia tablicy poświęconej doktorowi Alfredowi Trost, która odbędzie się 3 maja o godz. 15:00 przy siedzibie PTTK w Międzyzdrojach.
Bibliotekarze