ikamien.pl • Czwartek [17.04.2014, 13:35:00] • Dziwnów

Gumisie i Wielkanoc

Gumisie i Wielkanoc

fot. Biblioteka w Dziwnowie

W piękną, słoneczną środę 16 kwietnia do naszej Biblioteki przybyły Gumisie z Paniami Bożenka Zajączkowską i Jolą Chudy na lekcję biblioteczna o Świętach Wielkanocnych. Zostały bardzo serdecznie powitane: "witamy tych, którzy lubią się uśmiechać, witamy tych, którzy lubią wiosnę, witamy tych, którzy z utęsknieniem czekają na Wielkanoc, witamy tych, którzy uwielbiają śmigus - dyngus, witamy tych, którzy lubią prezenty, witamy tych, którzy lubią się dobrze bawić ! znamy się i kontaktujemy już od kliku dobrych lat i kochamy się bardzo nawzajem jak najlepsi przyjaciele."

Na początek dzieci poznały zwyczaje i tradycje Wielkanocne - oczywiście przyszły na lekcję bardzo dobrze przygotowane i trudno było je czymś zaskoczyć.

Ale wysłuchały informacji o;
Palemkach na szczęście - Wielki Tydzień zaczyna się niedzielą palmową, kiedyś zwana kwietną lub wierzbną. Palemki - rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin lub porzeczek - ozdabiano kwiatami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. Po poświeceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście przez cały rok. Połknięcie jednej poświęconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatkniecie za obraz lub włożenie do wazonów palemki chroniło przed nieszczęściem lub złośliwością sąsiadów.

Gumisie i Wielkanoc

fot. Biblioteka w Dziwnowie

Święconka -  Wielka Sobota była dniem wielkiego oczekiwania, koniecznie należało poświecić koszyczek z jedzeniem i nie mogło w im zabraknąć baranka(symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, żen kończy się post). Święcono też chrzan, masło i jajka.

Specjalnie dla dziewcząt -uwaga dziewczyny  jeżeli w Wielka sobotę obmyjecie twarz w wodzie, w której gotowały się jajka na święconkę, to znikną  piegi i inne mankamenty urody.

Wielka Niedziela -Poranny huk petard i dźwięk dzwonów miał obudzić w Tatrach śpiących rycerzy, poruszyć zatwardziale serca skąpców i złośliwych sąsiadów. Po rezurekcji zasiadano do świątecznego śniadania, najpierw dzielono się jajkiem, a na stole nie mogło zabraknąć baby wielkanocnej i dziada - czyli mazurka.

Lany poniedziałek - śmigus - dyngus to zabawa, którą wszyscy bardzo dobrze znają. Oblewać można było wszystkich i wszędzie, zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. Jeśli któraś się obraziła nie prędko znalazła męża, od oblewania można było wykupić się pisanką - każda panna się starała by ta jej była najpiękniejsza. Kiedy chłopak wręczał pannie pisankę, był to znak, ze mu się podoba.

Szukanie zajączka - wspólna zabawa całej rodziny w szukanie zajączka czyli małej niespodzianki dla każdego.

Wielkanocne jajo - króluje na wielkanocnym stole i jest symbolem życia i odrodzenia.

Gumisie i Wielkanoc

fot. Biblioteka w Dziwnowie

Potem dzieci i Panie dyskutowali o świętach wielkanocnych, wysłuchały przeczytanych przez Panią Wiesię "Wielkanocnych Opowieści" - Katarzyny Najman - o przygodach Kasi i Piotrusia i ich leśnych znajomych i zbliżających się Świętach Wielkanocnych. Mamy tę książeczkę i wiele innych oczywiście w naszych zbiorach w bibliotece i serdecznie zapraszamy do lektury.

Następnie panie z biblioteki przygotowały prawdziwa niespodziankę dla dzieci, ugotowały 30 jajek i przygotowały farby w pięciu kolorach, którymi dzieci z pomocą Pań pięknie farbowały swoje jajka: na żółto, pomarańczowo, czerwono, zielono i niebiesko. Każde dziecko wybrało swój ulubiony kolor, a potem jeszcze panie Anitka i Jola domalowywały wybrany przez dzieci wzorek - zajączek lub kolorowe fale.

Jajeczka sobie dosychały, a Gumisie w tym czasie w takt muzyki przystąpiły do zabawy w "Wielkanocne jajko". Dzieci były w kole, i przy dźwiękach muzyki podawały sobie pisankę. Gdy muzyka milkła, dziecko które jest w posiadaniu pisanki losuje z koszyka zagadkę, która jest ukryta w otwieranym jajeczku. po odgadnięciu zagadki pisanka krąży dalej. 

Źródło: https://ikamien.pl/artykuly/10470/