Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego. Na cmentarzu zebrali się przedstawiciele międzyzdrojskiej społeczności: młodzież szkolna, żołnierze JW 1905, przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych, Wolińskiego Parku Narodowego, harcerze, władze samorządowe, kościelne, i mieszkańcy Gminy. Burmistrz Leszek Dorosz zwrócił się przede wszystkim do ludzi młodych, aby docenili wolność i nie kierowali się w życiu nienawiścią, która prowadzi do konfliktów i wojen.
Pani Dorota Sielewicz nauczyciel historii z Gimnazjum nr 1 w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżyła wszystkim zebranym rys historyczny zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.
Zespół śpiewaczy „Fale” przedstawił program poetycko- muzyczny, w którym zaprezentował m.in.: pieśń ,,Marsz Sybiraków”, wiersze Waldemara Kani oraz Alicji Pater. Modlitwę przy Krzyżu Katyńskim poprowadził prałat Marian Wittlieb. Wartę honorową pełnili żołnierze z jednostki wojskowej 1905 z Dziwnowa oraz zuchy z 44 Gromady Zuchowej w Międzyzdrojach. Uroczystość poprowadził Andrzej Mleczko, który przedstawił także przygotowaną przez Bogdana Jakuczuna historię powstania krzyża katyńskiego na międzyzdrojskiej nekropolii.
Pomysł upamiętnienia ofiar Katynia oraz innych miejscach kaźni Polaków w czasie II wojny światowej powstał w Międzyzdrojach w okresie stanu wojennego w gronie osób zaangażowanych przy parafii. Inicjatorami byli: Urszula Jakuczun, Alicja Szach i Kazimierz Drzewiecki. Krzyż Katyński w Międzyzdrojach był jednym z pierwszych postawionych w tamtym okresie w Polsce. Uroczystość zakończyła się złożeniem symbolicznych wiązanek kwiatów oraz zniczy pod krzyżem.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom , które zaangażowały się w przygotowanie uroczystości obchodów rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą
UM w Międzyzdrojach
Tekst i foto: Joanna Ścigała