ikamien.pl • Niedziela [06.04.2014, 09:23:50] • Powiat Kamieński
Bociany powróciły do gniazda w Dobropolu! Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński
To już wiosna, czy jeszcze nie?! Wielu z nas zastanawia się czy naprawdę doczekaliśmy już słonecznej pory roku. Ostateczny dowód na to dała nam przyroda. Do swoich gniazd powracają bociany. Reporterowi iswinoujscie.pl udało się spotkać parę bociana białego w Dobropolu (powiat kamieński). Sympatyczne boćki zasiedliły tam już swoje gniazdo. To jedno z 51 bocianich siedlisk w powiecie kamieńskim.
Para bocianów z wyraźną radością wróciła do swojego letniego domu w Polsce. Jak to po wielu miesiącach wczasów bywa, trzeba teraz ten mieszkanie uporządkować, uzupełnić konstrukcję. Pan bocian dzielnie znosi nowe gałązki, bocianowa porządkuje w pokój. Oboje mają nadzieję, że rodzina w tym roku się powiększy.
W powiecie kamieńskim bociany mają wyjątkowo sprzyjające dla swoich rodzin warunki. Już w ubiegłym roku doliczono się tu 51 gniazd ulokowanych w miejscowościach Rozwarowo, Rzewnowo, Trzebieszewo, Borucin, Mokrawica, Kukułowo, Buszęcin, Górki Pomorskie, Benice i Szumiąca. Kolejne, jak to w Dobropolu to wynik akcji, którą prowadzą wspólnie Enea Operator sp. z o.o. z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Szczecinie. Na nowo posadowionych słupach zamontowane są platformy pod gniazda bociana białego. Rejon Dystrybucji Międzyzdroje Enea Operator przygotował akcję podniesienia gniazd usytuowanych na słupach linii energetycznych na terenie gmin Kamień Pomorski, Golczewo oraz Wolin. Prace zostały wykonane przed 1 marca.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie co roku organizuje akcje montowania platform pod gniazda bocianów. Specjalnie zakupione platformy przekazywane są gminom zgłaszającym zapotrzebowanie, które we własnym zakresie je montują. Część platform jest montowanych na słupach energetycznych ENEA Operator.

fot. Sławomir Ryfczyński
Populacja bocianów w województwie zachodniopomorskim w 80% zasiedla gniazda znajdujące się na słupach energetycznych. Dlatego też bardzo istotne jest duże zaangażowanie i pomoc ze strony Grupy Energetycznej ENEA Operator, która pomagając przyrodzie, chroni jednocześnie własne mienie. W porozumieniu i z pomocą pracowników zakładów energetycznych montowana lub naprawiana jest większość bocianich gniazd w naszym województwie. Działania te mają duży wpływ na zapewnienie dobrych warunków lęgów, a tym samym ustabilizowanie populacji bocianów, która w ubiegłym roku została znacznie zachwiana poprzez niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dobropole jest jedną z miejscowości szczególnie predysponowaną do takich działań. Rośnie tu sześćokazałych drzew uznanych za pomniki przyrody. Pierwszy jesion wyniosły o obwodzie pnia na pierścienicy równym 320 cm znajduje się na wsi przy zachodnim skraju terenu nieczynnego cmentarza przykościelnego. W południowo-zachodniej części zadrzewionego terenu przylegającego do dawnego zespołu folwarcznego rośnie buk zwyczajny odmiany czerwonolistnej o obwodzie 520 cm. Na tym samym terenie w pobliżu wschodniego skraju jednego z parkowych zbiorników wodnych rosną dwa jesiony wyniosłe o obwodach 383 cm i 355 cm. Kolejne dwa okazałe dęby szypułkowe o obwodach 402 cm i 392 cm rosną w odległości 25 m na południe od drogi leśnej prowadzącej w kierunku osady Wilcze. Bocian biały (Ciconia ciconia) jest ptakiem chronionym z rodziny bocianowatych. Zamieszkuje tereny środkowej i wschodniej Europy, Półwysep Pirenejski, Półwysep Bałkański, a także północną Afrykę, Azję Mniejszą i Azję środkową.
Osiąga 100 cm długości i 200 cm rozpiętości skrzydeł. Samica jest nieco mniejsza od samca. Upierzenie obu płci jest jednakowe - głowa, tułów i brzuch białe, lotki skrzydeł czarne, dziób i nogi w kolorze czerwonym.
Bocian biały w Katalogu polskich ptaków Występuje na nizinnych terenach wilgotnych, z grupami drzew i niezbyt wysoką roślinnością, często w pobliżu osad ludzkich. Odżywia się drobnymi bezkręgowcami, rybami, płazami, małymi gadami oraz drobnymi gryzoniami. W Polsce największe zagęszczenie populacji bociana stwierdzono na obszarach północno-wschodnich i wschodnich.
Gnieździ się na wysokich drzewach, często na słupach telegraficznych, kominach i dachach. Gniazdo, kolistego kształtu, osiąga 1,5 m średnicy. Samiec bociana białego przylatuje do gniazdowiska w marcu lub kwietniu i zaczyna naprawiać i powiększać ubiegłoroczne gniazdo. Samica przylatuje kilka dni później. Znosi 3 - 6 jaj w dwudniowych odstępach. Pisklęta wykluwają się z reguły po 35 dniach wysiadywania. Biało opierzone młode pozostają w gnieździe ok. 60 dni, dopiero w ostatnim tygodniu odważając się jednak na pierwsze próby lotu. Pełną samodzielność uzyskują po 70 dniach.