Lifting czterdziestoletniego Shipmana 28 przed czteroletnim rejsem zaczął się na dobre w listopadzie i udało się już wykonać większość zaplanowanych zadań. Kapitan jachtu Mateusz Stodulski tak relacjonuje stan przygotowań:
Na SPUTNIKU II zmieniło się już bardzo wiele. Przede wszystkim razem z kolegą klubowym Arturem Skakujem wymieniliśmy na jachcie całą instalację elektryczną opartą na podzespołach nowozelandzkich BEP Marine zakupionych w nowym sklepie internetowym Eljacht. To naprawdę górna półka. Przełączniki, lampki i wyświetlacze zostały wyprodukowane specjalnie z myślą o zastosowaniu na jachtach, więc powinny się sprawdzić. Wszystkie kable udało się zgrabnie ukryć i poprowadzić do mahoniowej tablicy rozdzielczej, którą mój tato Mietek wykonał po sąsiedzku w warsztacie stolarskim. Na tablicy znajdują się trzy panele włączników, każdy po sześć przełączników z łatwo dostępnymi bezpiecznikami samochodowymi, woltomierz, UKF-ka, odtwarzacz CD z radiem i dwa gniazda 12V. Cała tablica jest dodatkowo zabezpieczona automatycznym bezpiecznikiem termicznym. Wodoodporny, podwójny włącznik został z niej wyprowadzony do kokpitu i służy do szybkiego zapalania świateł roboczych oświetlających pokład i kokpit. Do zasilania instalacji służą dwie baterie. Żelowa 120 Ah podłączona do tablicy rozdzielczej i AGM 90 Ah jako solidny zapas prądu do rozruchu silnika. Akumulatory włączane są za pomocą panelu z trzema przełącznikami i regulatorem VSR. Takie rozwiązanie pozwala korzystać z każdej baterii osobno lub w razie potrzeby połączyć je równolegle dla awaryjnego uruchomienia silnika. VSR z kolei odpowiada za to, żeby akumulator rozruchowy był ładowany w pierwszej kolejności. Ładowanie zapewnia nowy alternator, ładowarka sieciowa i dwa panele solarne. Jeden 60W jest umieszczony na osłonie sówklapy a drugi 130W znajduje się na bramce, którą wykonaliśmy sami ze stali nierdzewnej.
Dzięki Eljachtowi jacht zostanie wyposażony dodatkowo w urządzenie Ray marine AIS650, które pozwoli nam widzieć na ploterze ruch statków i umożliwi tym jednostkom dostrzeżenie nas w każdych warunkach atmosferycznych. W razie najgorszego scenariusza będziemy też mogli użyć w radiopławy EPIRB SafeSea E100G do satelitarnej lokalizacji.