ikamien.pl • Wtorek [06.04.2021, 14:48:03] • zachodniopomorskie

Ten kierunek na ZUT warto studiować. Otrzymał znak jakości „Studia z przyszłością”

Ten kierunek na ZUT warto studiować. Otrzymał znak jakości „Studia z przyszłością”

fot. Czytelnik

Ogłoszono wyniki VI edycji konkursu i programu akredytacji kierunków studiów "Studia z przyszłością". Prowadzony przez Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT kierunek odnawialne źródła energii został uznany za przyszłościowy i otrzymał certyfikowany znak jakości.

"Studia z przyszłością" to konkurs prowadzony przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego z Warszawy. Celem konkursu jest promocja kierunków, które prowadzone są według nowoczesnych programów kształcenia oraz dobrze odpowiadają na potrzeby absolwentów, które związane są z rynkiem pracy.

Uzyskany przez nas znak jakości jest potwierdzeniem nie tylko wysokiego poziomu nauczania, ale również zachętą dla absolwentów szkół średnich do podjęcia studiów na naszym wydziale – powiedział prof. Adam Koniuszy, kierownik Katedry Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii.

W programie studiów dominują przede wszystkim ćwiczenia praktyczne. W obecnej sytuacji zajęcia mogą być prowadzone na odległość z wykorzystaniem sieci informatycznej specjalistycznych laboratoriów odnawialnych źródeł energii.

Zostały one zaprojektowane tak, aby umożliwić zdalną kontrolę i sterowanie parametrami pracy zainstalowanych tam urządzeń i systemów (układy kogeneracyjne, elektrownia słoneczno-wiatrowa, hybrydowa instalacja do produkcji biomasy mikroglonów przeznaczonych na cele energetyczne). Praca wybranych instalacji prezentowana jest na bieżąco na wielkoformatowym ekranie zlokalizowanym w holu budynku dydaktycznego, jest dostępna z dowolnych urządzeń mobilnych oraz komputerów stacjonarnych. W okresie pandemii jest to bardzo przydatne narzędzie dydaktyczne – tłumaczy prof. Małgorzata Hawrot-Paw, pracownik badawczo-dydaktyczny Katedry Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii.

Kierunek odnawialne źródła energii prowadzony jest na ZUT od sześciu lat. Zajęcia kierunkowe odbywają się na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT. Jest to kierunek kształcący przyszłych specjalistów z zakresu pozyskiwania, produkcji i wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii.

Jestem dumny, że udało nam się stworzyć kierunek, który cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów. W ciągu zaledwie 3-4 lat wyposażyliśmy sale laboratoryjne w najnowocześniejszą, czasami wręcz unikatową w skali kraju infrastrukturę dydaktyczną, która umożliwia wyjście naprzeciw nowym, niekiedy mało znanym na świecie technologiom z zakresu OZE. To właśnie nasi studenci mają do nich bezpośredni dostęp – powiedział prof. Adam Koniuszy.

Ze względu na stan epidemii w Polsce gala finałowa konkursu „Studia z przyszłością" odbędzie się dopiero po zniesieniu obostrzeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2.

Fot. 01. Studenci kierunku odnawialne źródła energii ze studenckiego koła naukowego '"Odnawialni" podczas warsztatów w ramach Festiwalu Naukowego E(x)plory.

Fot. 02. Jedyna w Polsce innowacyjna instalacja do produkcji biomasy mikroglonów przeznaczonej do wytwarzanie ciepła, energii elektrycznej lub biopaliw.

Mateusz Lipka
Rzecznik prasowy ZUT

Ten kierunek na ZUT warto studiować. Otrzymał znak jakości „Studia z przyszłością”

fot. Czytelnik

Źródło: http://ikamien.pl/artykuly/34496/