POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [11.09.2021, 08:57:44] • zachodniopomorskie

Stoczniowe innowacje – środki z RPO dla specjalistów od morskiej elektryki

Stoczniowe innowacje – środki z RPO dla specjalistów od morskiej elektryki

fot. Organizator

Szczecińska firma oferująca innowacyjne rozwiązania dla branży morskiej, ELEKTRYKA MORSKA BARTŁOMIEJ STĘPIEŃ, otrzyma 2,2 mln zł dofinansowania na budowę nowego zakładu i jego wyposażenie. Inwestycja pozwoli rozwinąć produkcję m.in. systemów automatyki statków (IAS) i systemów zarządzania pracą elektrowni okrętowych (PMS). W ubiegłym roku to przedsiębiorstwo uzyskało ponad 3 mln zł z unijnych funduszy na opracowanie i wdrożenie nowatorskiej technologii napędu hybrydowego dla małych i średnich jednostek pływających.

Hala produkcyjna, w której pracować będą specjaliści od morskiej elektryki, powstanie przy Blizińskiego w Szczecinie na przemysłowych terenach blisko stoczni. W obiekcie o powierzchni 1300 m kw. znajdą się stanowiska komputerowe, stoły do montażu szaf elektrycznych i urządzenia do ich testowania. Unijne środki pozwolą na zakup nowoczesnego wyposażenia i oprogramowania, m.in. do badania rozpływu mocy w sieciach energetycznych. Projekt obejmuje także budowę instalacji fotowoltaicznej i kotłowni gazowej. Jego łączna wartość to 5 550 463,56 zł, a kwota dofinansowania w ramach Działania RPO WZ 1.5 Inwestycje przedsiębiorstw wspierające rozwój regionalnych specjalizacji oraz inteligentnych specjalizacji wynosi 2 200 000,00 zł
Dzięki eurofunduszom przedsiębiorstwo ELEKTRYKA MORSKA BARTŁOMIEJ STĘPIEŃ wzbogaci swoją ofertę innowacyjnych produktów, takich jak systemy zintegrowanej automatyki statku IAS (Integrated Automation System to układ zbierający informacje ze wszystkich systemów zainstalowanych na statku, pozwalający na nadzorowanie pracy wszystkich urządzeń z jednego stanowiska), systemy zarządzania pracą elektrowni okrętowej PMS (kontrolujące źródła energii elektrycznej na statkach i zapewniające ich optymalne wykorzystanie), systemy sterowania klapami gazów wydechowych dla układu scrubbera.

- Specjalistyczne firmy działające w branży morskiej, stoczniowej budują potencjał gospodarczy Pomorza Zachodniego, dlatego tak ważne jest, by miały tu dobre warunki rozwoju, by mogły unowocześniać produkcję, pozyskiwać nowych klientów, tworzyć dodatkowe miejsca pracy – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Podpisalismy już prawie 30 umów z konkursów stoczniowych w ramach RPO Województwa Zachodniopomorskiego. Łączna wartość unijnego wsparcia przekroczyła 28 milionów złotych. Elektryka Morska otrzyma środki z RPO nie tylko na budowę nowego zakładu produkcyjnego. To szczecińskie przedsiębiorstwo realizuje także projekt badawczo-rozwojowy dotyczący innowacyjnego napędu hybrydowego dla jednostek pływających – przypomina marszałek Olgierd Geblewicz.

ELEKTRYKA MORSKA BARTŁOMIEJ STĘPIEŃ to firma znana i ceniona w branży. Działa od 2007 r. Oferuje kompleksową obsługę w zakresie instalacji elektrycznych, projektowania i prefabrykacji rozdzielnic elektrycznych. Zajmuje się remontami i przebudową jednostek pływających cywilnych i wojskowych oraz dostawami materiałów elektrycznych dla branży morskiej. Współpracuje z największymi polskimi stoczniami w Świnoujściu, Szczecinie, Gdańsku i Gdyni oraz renomowanymi dostawcami okablowania, podzespołów montażowych oraz zabezpieczeń i izolacji elektrycznych. W 2012 r. otworzyła jeden z największych magazynów kabli okrętowych w Polsce.

Budowa nowego zakładu produkcyjnego to już drugi projekt w ramach RPO WZ 2014-20, który wzmocni tę szczecińską firmę. W maju 2020 r. podpisana została umowa na dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych, których celem jest opracowanie i wdrożenie nowatorskiej technologii napędu hybrydowego opartego o prąd stały. Wartość tego projektu to 4 614 644,08 zł, a kwota unijnego wsparcia wynosi 3 098 089,18 zł.

Napęd hybrydowy „wymyślony” przez inżynierów z Pomorza Zachodniego ma działać w oparciu o zespoły prądotwórcze pracujące ze zmienną prędkością obrotową, w systemie pełnego zasilania prądem stałym w zastosowaniu dla małych, średnich jednostkach morskich do 60 m. Proponowana technologia będzie stanowiła innowację w skali światowej, przełomową dla branży okrętowej. Obecnie żadnej producent na świecie nie dysponuje napędem hybrydowym opartym o rozwiązania prądu stałego, zespoły prądotwórcze zmiennoobrotowe i magazyny energii w formie połączonych baterii akumulatorów i kondensatorów z unikalnym układem kontroli przepływu mocy. Taki napęd będzie wyjątkowo efektywny, pozwoli znacznie ograniczyć zużycie paliwa i emisję CO2.

Pomoc dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców na inwestycje w zakresie budownictwa okrętowego w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 to efekt negocjacji władz województwa, z Komisją Europejską. 15 stycznia 2018 r. KE zatwierdziła program pomocy regionalnej na rzecz inwestycji dla MŚP działających w sektorze stoczniowym. Dotacje dla firm z tej branży dotyczą wyłącznie Zachodniopomorskiego i Pomorskiego. Dofinansowaniu podlegały przedsięwzięcia realizowane w zakresie budowy statków, konstrukcji pływających, łodzi, konstrukcji offshore i/lub ich naprawy, konserwacji, przebudowy, a także produkcja i dostarczanie wyposażenia i części jednostek pływających, konstrukcji offshore, np. śrub napędowych, silników, instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych i nawigacyjnych, instalacji, oświetlenia. Mikro i małe przedsiębiorstwa mogły liczyć na dofinansowanie 55 procent całkowitych wydatków kwalifikowalnych. Wsparcie dla średnich przedsiębiorstw ustalono na poziomie maks. 45 proc.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Butik MJW, @ButikMJW, Wolin ul. Mickiewicza 1B. Zaprasza na jesienne nowości. ■ Śmiertelnie niebezpieczna bakteria vibrio vulnificus wykryta w Międzyzdrojach ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin . ■ 17 - letni mieszkaniec Kamienia Pomorskiego wybrał się na wieczorną przejażdżkę ulicami Kamienia Pomorskiego. Nie miał uprawnień do kierowania i nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Swoją podróż zakończył na latarni ulicznej. Wszystko rozpoczęło się w nocy z wtorku na środę, po północy osobowe audi nie zatrzymało się do policyjnej kontroli. Kierowca auta z nadmierną prędkością wjechał na rondo i chcąc wjechać w ulicę Dziwnowską uderzył w słupki, wjechał w pas zieleni, a następnie uderzył w latarnie uliczną. ■ Tegoroczna kwalifikacja wojskowa na terenie województwa zachodniopomorskiego odbędzie się w okresie do dnia 19 listopada 2021 r., każdego tygodnia od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni świątecznych. Kwalifikacja wojskowa na terenie Powiatu Kamieńskiego 27 września do 8 października br. ■ Kuryłło bez wotum zaufania od Rady Miejskiej. Burmistrz Kamienia Pomorskiego Stanisław Kuryłło jako jedyny włodarz w powiecie kamieńskim nie otrzymał od radnych wotum zaufania. Za udzieleniem poparcia Stanisławowi Kuryłło głosowało jedynie 6 radnych. Aż 8 było przeciw. Jedna osoba była nieobecna ■ Obywatel Czech skoczył z międzyzdrojskiego molo do wody, a potem wołał o pomoc ■ Tegoroczny Dzień Grecki w Dziwnowie odbywał się tylko pod obeliskiem poświęconym rannym partyzantom greckim i macedońskim - pacjentom przebywającym w szpitalu zarganizowanym na ternie koszar byłej niemieckiej bazy lotnictwa morskiego, stojącym w Parku Miejskim przy ulicy Sienkiewicza. Był nieco skromniejszy od poprzednich z uwagi na pandemię ■ Siedem lat temu, w czerwcu 2014 dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie podpisał z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie ważnej inwestycji. Same tylko prace przygotowawacze do modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m prawie dwa miliardy złotych. Dopiero po ich wykonaniu ruszyły zasadnicze roboty. Na Zalewie Szczecińskim postały sztuczne wyspy, tor wodny pogłębiono do planowanej głębokości, umocnione zostały nabrzeża, powstały nowe obrotnice dla statków, połączono i udrożniono stare kanały. Wtorek, 6 lipca na wzgórzu górującym nad Zalewem Szczecińskim oficjalnie podsumowano dotychczas wykonane prace. ■