POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [08.04.2021, 13:57:34] • Świnoujście

Inicjatywa obywatelska odnosi sukces w Brukseli

Inicjatywa obywatelska odnosi sukces w Brukseli

autor: JT Jeeraphun( fot. stock.adobe.com/pl )

Inicjatywa obywatelska "BI Lebensraum Vorpommern" odniosła pierwszy sukces przed Komisją Petycji Parlamentu Europejskiego. Komisja Europejska została zobowiązana do podjęcia działań w związku z budową głębokowodnego terminalu kontenerowego w obszarze Natura 2000 (PLH320019, PLH320018, PLB320002) na wyspie Wolin, aby skontaktować się z polskimi władzami i wywierać odpowiednią presję polityczną.

Dyrekcja Generalna (DG ENV oddział III sp. Ochrony Środowiska) wezwie Polskę do dostosowania swoich przepisów do prawa UE, a także Niemcy do wzmożonej aktywności w tym zakresie.

Rainer Sauerwein, jako przedstawiciel inicjatywy obywatelskiej BI Lebensraum Vorpommern, zwrócił się do przewodniczącej Komitetu Petycyjnego UE oraz przedstawicieli DG ENV:

"My - inicjatywa obywatelska LebensraumVorpommern z wyspy Uznam - jesteśmy bardzo zaniepokojeni planowaną budową głębokowodnego terminalu kontenerowego przez ZMPSiŚ w obrębie europejskiego obszaru chronionego Natura 2000, który znajduje się na wyspie Wolin.
Obawiamy się, że ten projekt będzie miał nieodwracalne skutki dla środowiska i turystyki wokoło całej Zatoki Pomorskiej.
Dotychczasowe postępowanie strony polskiej z obszarami chronionymi NATURA 2000 i ignorowanie konwencji ESPOO dotyczących transgranicznej ochrony środowiska nie może zostać zaakceptowane. W przypadku portu kontenerowego w Świnoujściu mamy do czynienia z podobnymi naruszeniami umowy jak w przypadku planowanej budowy elektrowni jądrowych w Polsce.
Mamy ogromne zastrzeżenia co do przeprowadzenia rzetelnej i merytorycznie poprawnej OOŚ przez właściwe organy polskie. Utwierdza to nas w tym przekonaniu, ponieważ ministerstwa niemieckie nie zostały wcześniej poinformowane zarówno o planach wdrożenia projektu jak i rozpoczęciu procedury OOŚ. Z naszych informacji wynika, że Polska uchwaliła specjalną ustawę, która ułatwia i zachęca do inwestowania w zewnętrzne porty bałtyckie, nawet kosztem szczegółowej oceny oddziaływania na środowisko.
Sprawa ta wymaga pilnego działania, ponieważ w dniu 15 kwietnia 2021 r. kończy się okres składania ofert dla inwestorów zainteresowanych budową portu kontenerowego w Świnoujściu.
Wzywamy Parlament Europejski i Komisję UE do wstrzymania tych projektów. Interwencja Komisji UE jest pilnie potrzebna w związku z powyższym."

Nasz wniosek został poparty w komisji przez przedstawiciela DG ENV D III, Przemysława Ogińskiego, oraz kilku Eurposłów.

"Projekt budowy takiego terminalu masowo zaszkodzi środowisku, a tym samym również turystyce i ludności lokalnej, a także narusza traktaty UE, ponieważ dokładna ocena oddziaływania na środowisko ze strony polskiego rządu może być omijana. Wyczerpujące informacje nie zostały również udostępnione stronie niemieckiej", powiedział Helmut Scholz, Eurposeł z partii DIE LINKE.

"Presja obywateli teraz się opłaciła - środowisko musi być w pełni chronione zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem (Green Deal) uruchomionym przez trzy instytucje UE".
"Rozpatrzenie petycji przez Komisję Petycji Parlamentu Europejskiego wskazuje, że Komisja i grupy polityczne zgadzają się, iż rząd polski musi niezwłocznie przedstawić ocenę oddziaływania na środowisko i zaangażować w to stronę niemiecką" – powiedziała Hannah Neumann, Europosłanka Zielonych.

"Z zadowoleniem przyjmuję stanowisko Komisji, że Polska musi jak najszybciej spełnić swoje zobowiązania i wzywam w związku z tym Komisję UE do podjęcia odpowiednich działań, aby zapobiec nieodwracalnym szkodom dla przyrody i środowiska" – dodała pani Neumann, która osobiście wyraziła swoje obawy dotyczące projektu w komisji.

Obaj Europosłowie wspierali od samego początku nasz protest przeciwko budowie portu kontenerowego w Świnoujściu na wyspie Wolin.

Rainer Sauerwein
Członek zarządu Inicjatywy Obywatelskiej BI LebensraumVorpommern


komentarzy: 10, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-10 z 10

Maniek • Piątek [09.04.2021, 12:29:32] • [IP: 5.185.27.**]

Najlepiej w Polsce budować lidle, więcej lidlów i kauflandów, a nie jakieś lotniska, porty i co może jeszcze elektrownię?! Zachciało się Polakom rozwoju gospodarki a w rajchu nie ma kto robić! Wyjechałem za Tuska, wróciłem za Kaczyńskiego.

Gość • Piątek [09.04.2021, 09:20:08] • [IP: 31.0.127.***]

Ten temat nijak nie dotyczy powiatu Kamieńskiego

Wowo • Piątek [09.04.2021, 07:16:43] • [IP: 83.20.224.***]

A co wam przyjdzie z tego portu kontenerowego? Parę osób dostanie pracę a dla reszty ludzi syf, wzmożony ruch niszczenie drzew dla nowych dróg itd. Do budżetu kasa która i tak pójdzie na utopijne projekty władzy. Jak z gazoportem. Dalej w Świnoujściu brak porządnej hali sportowej, brak mola itd. To ma być rozwój. Zostanie śmierdzące powietrze i tir za tirem na drodze

Mieszkaniec gminy Wolin • Piątek [09.04.2021, 06:58:14] • [IP: 83.20.225.***]

Budowac, terminal, nie patrzec, ze ktos tam szczeka a w szczegolnosci Niwmcy. Oni takie terminale pobudowali 20-30-40 lat temu, gdzie nie bylo natur 2000-3000-100000-cy i teraz szczekaja. Wytnie sie kilkadziesiat hektarow lasu, ale w tym czasie nasadzi sie kilkaset hektarow mlodego lasu. Zajecie kilkunastu hektarow morzai wybrzeza to jest maly pikus. Niemcy lepiej zajeli by sie, a w szczegolnosci ekolodzy i ta partia zielonych, tym bogactwem niemieckim ktore lezy na dnie Baltyku. Lezy juz ponad 70 lat i daje coraz bardziej znac o sobie, jak te beczki w koncu puszcza, a puszcza na pewno, wtedy bedzie katastrofa. Tym lepiej niech sie zajma wielcy, , ekolodzy i tak zwani zieloni, katastrofa ekologiczna sie zbliza, port kontenerowy przy tym jak pisalem to, maly Pikus

Gość • Piątek [09.04.2021, 02:26:56] • [IP: 46.215.65.**]

Czy w niewoli czy w czasie wywózki na syberię nie pozwólmy na to TO JEST INICJATYWA ANTYOBYWATELSKA!! GDZIE TO BYŁO JAK STOCZNIĘ LIKWIDOWANO?

Gość • Piątek [09.04.2021, 02:19:52] • [IP: 46.215.65.**]

5-ta kolumna w nowym wydaniu ale cel ten sam żałosne że te gn----y jedzą polski chleb w wolnej Polsce o który tak wiele naszych przodków życie straciło czy to w czasie walki na froncie

Gość • Czwartek [08.04.2021, 17:35:24] • [IP: 31.0.90.**]

Skoda że msr swinoujscie pozwolili zniszczyć i nikt się nie przejmował... 400osob jak śmieci na bruk,

Gość • Czwartek [08.04.2021, 17:04:43] • [IP: 37.248.173.**]

Niech lepiej się zajmą swoim gazociągiem... Niemcy zaczynają się nas bać...i bardzo dobrze.

Gość • Czwartek [08.04.2021, 16:36:11] • [IP: 178.37.125.**]

Oby nie powstał bo do Szczecina nie dojedziemy

Gość • Czwartek [08.04.2021, 14:01:05] • [IP: 188.146.162.***]

Boją się Polskich portów. Silna Polska, to niezależna Polska.

Oglądasz 1-10 z 10
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Dziesięć organizacji apeluje do Premiera Morawieckiego: kody PKD nie mogą być wyznacznikiem pomocy dla przedsiębiorców Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie kolejny raz apeluje do Premiera Mateusza Morawieckiego i Rządu RP o wycofanie się z krzywdzącego przedsiębiorców kryterium kodów PKD jako czynnika uzależniającego wsparcie. Postulujemy, by to spadek przychodów – jako najbardziej obiektywny czynnik – był wyznacznikiem, które firmy potrzebują wsparcia. Sygnatariuszami listu są instytucje gospodarcze, które podobnie jak Izba uważają, że przedsiębiorcom w obliczu TRZECIEGO lockdownu należy się pomoc i wsparcie. ■ Międzyzdroje - rusza przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej dla zadania pn. „przebudowa drogi ul. Głównej w m. Lubin wraz z odcinkiem drogi ul. Turkusowej w m. Wapnica wraz z sieciami” ■ Wielkanoc - czas nadziei i budzenia się do życia W tym roku, z racji na pandemię koronawirusa, życzenia zdrowia niech będą najważniejsze. Spokoju, pięknych chwil spędzonych w gronie najbliższych, nadziei na lepszy czas, miłości wobec wszystkiego, co nas otacza oraz radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Wszystkim Czytelnikom życzymy, aby te w święta docenili najdrobniejsze okruchy dobra i optymizmu ■ Pacjenci covidowi mają osobny telefon Rodziny pacjentów z zakażeniem Covid-19 nie mogą odwiedzać swoich bliskich w szpitalu w Kamieniu Pomorskim. Możliwa jest jedynie wizyta księdza. - U pacjentów z zakażeniem Covid-19 nie ma odwiedzin, ale na życzenie pacjenta bądź rodziny pacjenta możliwa jest wizyta księdza - informuje Agnieszka Borzęcka ze szpitala św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim. Jak hospitalizowani mogą się kontaktować z rodziną? Na oddziale covidowym jest oddzielny numer telefonu ( 729 058 397 ) przeznaczony tylko dla pacjentów zakażonych Covid-19. Przez telefon można też prowadzić videorozmowy. ■