POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [06.04.2021, 08:51:08] • Międzyzdroje

Czy uda się ocalić to, co najcenniejsze?

Czy uda się ocalić to, co najcenniejsze?

fot. Andrzej Ryfczyński

Co wrażliwsi oburzali się, że takie architektoniczne cacko przez tyle lat stoi porzucone. Kto odwiedzał Międzyzdroje, nie mógł go nie zauważyć. Z roku na rok dawny hotel Bałtyk popadał w coraz większą ruinę. I wreszcie nadszedł ten dzień. Prace ruszyły.

Kiedy ruszają prace w dawnym hotelu Bałtyk?

Michał Wąsik, CFO Asset Investment : Prace budowlane rozpoczęły się 5 miesięcy temu i polegały na demontażu wszystkich elementów architektonicznych podlegających renowacji oraz rozbiórce elementów budowlanych, które nie będą odtwarzane. Wywieziono także kilkaset ton gruzu oraz odsłoniono całość fundamentów w celu ich inwentaryzacji. Przeprowadzono już również skanowanie budynku 3D.

Obecnie podbijane są fundamenty budynku na całości obiektu i rozpoczęto bardziej skomplikowane prace ziemne. Jest to powód, dla którego na zewnątrz prace te są mało widoczne. Na budowie pracuje ok. 30 osób. Prace koordynuje Generalny Wykonawca- firma WW Building Poland.

Czy uda się ocalić to, co najcenniejsze?

fot. Andrzej Ryfczyński

Dlaczego tak długo czekaliście z inwestycją? Wcześniej zapowiadaliście, że rozpocznie się ona w 2017 roku?

By zrealizować obiekt w tak wysokim standardzie z windami, basenem i strefą SPA wymagane było uzyskanie szeregu pozwoleń i uzgodnień z Konserwatorem Zabytków. Nad realizacją projektu Pracowały trzy zespoły architektów PZ Studio , Archice i ILU ARCHITECTS, jednocześnie Inwestor tj. Spółka Meritum zdecydowała się na profesjonalną obsługę inwestycji przez Assethome oraz nadzór budowlany przez WW Building Poland. Jednocześnie została podjęta decyzja o zwiększeniu zakresu i budżetu projektu oraz o dokupieniu obiektu przy ul. Rybackiej 9, tak by stworzyć prawdziwy RESORT i otworzyć cały kwartał. Taka decyzja była zaakceptowana przez władze miasta i Konserwatora Zabytów. Dzięki temu zostanie odtworzony nie tylko Bałtyk, ale także pobliska willa, która będzie połączona z nim za pomocą przeszklonego łącznika.

Czy uda się ocalić to, co najcenniejsze?

fot. Andrzej Ryfczyński

Teraz doprowadzenie obiektu do dobrego stanu będzie kosztowało chyba więcej? Jakie są szacunki kosztów tego przedsięwzięcia?

Jak zaznacza spółka Meritum ze Szczecina budżet inwestycji jest otwarty, ponadto „gentlemani o pieniądzach nie rozmawiają".

Jak oceniacie dziś stan obiektu? Ile jego procent nie nadaje się do odtworzenia?

Przeprowadziliśmy kilkukrotnie inwentaryzację budynku, łącznie ze skanowaniem 3D i badaniami laboratoryjnymi. Wiemy dokładnie jak wyglądał budynek oraz które elementy można zachować, a które trzeba będzie odtworzyć. Obiekt z części betonowej tzw. rotundy jest dobrze zachowany, robimy wszystko co w naszej mocy by odtworzyć niemalże każdy element od lamp przy wejściu, które poddane są renowacji aż po otwierane do góry okna angielskie, które są realizowane na zamówienie specjalnie do tego obiektu. Najgorszy jest stan części drewnianej budynku, która zostanie odtworzona na nowo z zachowaniem wszytkach elementów architektonicznych zgodnie z decyzją Konserwatora Zabytków. Oczywiście zachowamy drewniane wykończenie budynku i jego niepowtarzalną architekturę. Nad całością prac konstrukcyjnych czuwa najlepszy specjalista w Polsce dr Stefan Nowaczyk Rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czy uda się ocalić to, co najcenniejsze?

06.08.1997( fot. Andrzej Ryfczyński )

Czytaliśmy gdzieś, że w Waszej restauracji chcecie przywrócić kuchnię z lat 1870? Jak można tego dokonać? Zostały jakieś świadectwa/ dokumenty z tamtych czasów?

Nad tym obecnie pracujemy. Dzięki zachowanym dokumentom archiwalnym wiemy, że była tam popularna restauracja rybna. Obecnie poszukujemy w archiwach dokumentów pozwalających zachować charakter tamtego miejsca. Chcemy by operator restauracji zachował jej klimat i zobowiązał się umownie do niezmieniania charakteru restauracji z zachwianiem kuchni polskiej i rybnej. Pod koniec roku planujemy serię spotkań z operatorami restauracji, wtedy będziemy znać więcej szczegółów.

Czy uda się ocalić to, co najcenniejsze?

Ze zbiorów historycznych( fot. Andrzej Ryfczyński )

Kiedy można się spodziewać otwarcia obiektu? Chcecie zrealizować całość, czy będziecie otwierać obiekt etapami?

Zadanie inwestycyjne zostało podzielone na II etapy: budynek dawnego Bałtyku z odtworzeniem części drewnianej jako etap I oraz budynek przy ul. Rybackiej 9 jako etap II.

Czy uda się ocalić to, co najcenniejsze?

fot. Andrzej Ryfczyński

Jakich pracowników będziecie szukać do pracy? Kiedy ruszy rekrutacja?

W czwartym kwartale. 2021 r. rekrutacją będzie zajmował się Operator Obiektu. Obecnie prowadzimy rozmowy z operatorem Certyfikowanym sieci Marriott.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 9, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-9 z 9

Gość • Wtorek [06.04.2021, 23:18:50] • [IP: 5.60.135.**]

Podejrzewam, że nic złego się nie stanie, podejrzewam, że macki Obajtka sięgnęły do Międzyzdrojów. Jest wszędzie, ale tu go jeszcze nie było!!

Gość • Wtorek [06.04.2021, 21:49:35] • [IP: 5.173.132.**]

Ciekawe a gdzie auta będą parkować??

Gość jagódka • Wtorek [06.04.2021, 17:47:08] • [IP: 37.248.223.***]

Bardzo dobrze. Jeszcze tylko Lutnia

Gość • Wtorek [06.04.2021, 13:46:06] • [IP: 91.233.18.***]

Jaka cudna promenada na tej starej fotografii...i dwoje ludzi spaceruje, nawet nie wiedzą, że są uchwyceni...a czas mija. A jeśli coś złego stanie się Bałtykowi...to będzie to faktycznie celowe działanie, jak ktoś niżej napisał. Oby nie!

Gość • Wtorek [06.04.2021, 11:24:20] • [IP: 37.187.147.***]

Ja nie rozmawiam chociaż źle nie płacę. Ludzie zadowoleni, uśmiechnięci zazwyczaj.

Gość • Wtorek [06.04.2021, 11:18:06] • [IP: 213.76.131.**]

Zobaczycie że to skończy sie pożarem.Ten budynek pójdzie z dymem. Jest za drogi w renowacji, a własciciel zmieniał się juz 5 razy.

Gość • Wtorek [06.04.2021, 10:26:20] • [IP: 5.173.153.***]

Gentlemani, którzy dobrze płacą rozmawiają o pieniądzach bo czemu nie aczkolwiek najważniejszy jest dobry humor a pieniądze będą przy okazji.

Gość • Wtorek [06.04.2021, 09:32:50] • [IP: 5.173.132.***]

ale inwestor meritum zoo oto setno zooooo.

Gość • Wtorek [06.04.2021, 09:29:04] • [IP: 5.173.132.***]

wasik czy to czasem nie kolega kaminskiego lub agenta Tomka może to rodzina a może cosa nostra inwestment @.pl

Oglądasz 1-9 z 9
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Dziesięć organizacji apeluje do Premiera Morawieckiego: kody PKD nie mogą być wyznacznikiem pomocy dla przedsiębiorców Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie kolejny raz apeluje do Premiera Mateusza Morawieckiego i Rządu RP o wycofanie się z krzywdzącego przedsiębiorców kryterium kodów PKD jako czynnika uzależniającego wsparcie. Postulujemy, by to spadek przychodów – jako najbardziej obiektywny czynnik – był wyznacznikiem, które firmy potrzebują wsparcia. Sygnatariuszami listu są instytucje gospodarcze, które podobnie jak Izba uważają, że przedsiębiorcom w obliczu TRZECIEGO lockdownu należy się pomoc i wsparcie. ■ Międzyzdroje - rusza przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej dla zadania pn. „przebudowa drogi ul. Głównej w m. Lubin wraz z odcinkiem drogi ul. Turkusowej w m. Wapnica wraz z sieciami” ■ Wielkanoc - czas nadziei i budzenia się do życia W tym roku, z racji na pandemię koronawirusa, życzenia zdrowia niech będą najważniejsze. Spokoju, pięknych chwil spędzonych w gronie najbliższych, nadziei na lepszy czas, miłości wobec wszystkiego, co nas otacza oraz radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Wszystkim Czytelnikom życzymy, aby te w święta docenili najdrobniejsze okruchy dobra i optymizmu ■ Pacjenci covidowi mają osobny telefon Rodziny pacjentów z zakażeniem Covid-19 nie mogą odwiedzać swoich bliskich w szpitalu w Kamieniu Pomorskim. Możliwa jest jedynie wizyta księdza. - U pacjentów z zakażeniem Covid-19 nie ma odwiedzin, ale na życzenie pacjenta bądź rodziny pacjenta możliwa jest wizyta księdza - informuje Agnieszka Borzęcka ze szpitala św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim. Jak hospitalizowani mogą się kontaktować z rodziną? Na oddziale covidowym jest oddzielny numer telefonu ( 729 058 397 ) przeznaczony tylko dla pacjentów zakażonych Covid-19. Przez telefon można też prowadzić videorozmowy. ■