POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [23.01.2021, 09:19:07] • zachodniopomorskie

Pomorze Zachodnie od lat dostrzega tereny popegeerowskie. Chcemy tę politykę kontynuować, zabiegamy o środki w nowej perspektywie unijnej

Pomorze Zachodnie od lat dostrzega tereny popegeerowskie. Chcemy tę politykę kontynuować, zabiegamy o środki w nowej perspektywie unijnej

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Pomorze Zachodnie stara się o zapewnienie w przyszłej perspektywie unijnej takich samych środków na rozwój terenów popegeerowskich jak dotychczas. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz apeluje w tej sprawie do premiera.

W ostatnich latach w województwie zachodniopomorskim na rozwój terenów popegeerowskich, zlokalizowanych w Specjalnej Strefie Włączenia, zostało przeznaczone blisko 200 mln euro. To prawie trzy razy większe środki niż te, które dedykowane są na cały kraj w aktualnie prowadzonym naborze w Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych.

– Bardzo duża część mieszkańców regionu żyje na tzw. terenach popegeerowskich, które dzisiaj wciąż, po tylu latach transformacji są terenami wykluczonymi, które nie stwarzają szans rozwoju jak obszary, które mają dostęp do komunikacji, parków przemysłowych i nowoczesnych miejsc pracy. Tym terenom wciąż trzeba pomagać, dlatego wystąpiłem do Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem, aby w przyszłej perspektywie finansowej, podobnie jak to miało miejsce w obecnym okresie programowania, ująć dodatkowe finansowanie dla tzw. Specjalnej Strefy Włączenia. Chcemy włączyć realnie te tereny do pełni życia gospodarczego i społecznego – mówi marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Uważamy, że kwota blisko 200 mln euro, która w poprzedniej perspektywie została przez rząd Platformy Obywatelskiej i PSL-u przeznaczona na tego typu działania powinna zostać utrzymana i o te dodatkowe środki będziemy się upominać – dodaje marszałek.

Do tej pory wynegocjowane środki pozwoliły na realizację wieloletniego programu skierowanego do gmin napotykających na poważne bariery rozwojowe. W regionie wyznaczono Specjalną Strefy Włączenia, która obejmuje gminy dotknięte problemami spowodowanymi w dużej mierze likwidacją PGR-ów.

Gminy zlokalizowane w SSW objęte są wsparciem obejmującym m.in. rozwój gospodarczy, infrastrukturalny, zawodowy i społeczny. Eurofundusze przeznaczono m.in. na modernizację sieci dróg wojewódzkich, rozwój transportu publicznego – regionalnego kolejowego i lokalnego kołowego. Wspierana jest działalność gospodarcza, rozwój szkolnictwa zawodowego czy kwalifikacji zawodowych mieszkańców. Tworzone są nowe miejsca pracy czy żłobki i przedszkola.

– Jeśli zestawić blisko 200 mln euro na SSW z alokacją trwającego naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a to kwota 250 mln złotych (!) dla gmin z całej Polski, to ten ostatni nie jest z pewnością przełomem. W przyszłej perspektywie finansowej oczekujemy wsparcia, które umożliwi nam kontynuację dotychczasowych działań. Lokalnie wiemy, gdzie kierować konkretną pomoc – ocenia marszałek Olgierd Geblewicz.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego podkreśla, że testem na intencje strony rządowej co do faktycznego wsparcia obszarów najsłabszych będzie przede wszystkich sposób przydziału środków na Regionalne Programy Operacyjne 2021-2027. Zgodnie z zapowiedziami większość środków, ok. 80 proc., ma zostać podzielona między województwa według jednej metodyki, którą opracuje rząd, a pozostałe środki zostaną podzielone w uzgodnieniach z zarządami województw. – Naszym oczekiwaniem jest to, by Pomorze Zachodnie jako region szczególnie dotknięty dziedzictwem PGR-ów i występowaniem obszarów z poważnymi barierami rozwojowymi, został w odpowiedni sposób uwzględniony przy podziale środków w nowej perspektywie unijnej. W innym przypadku rząd okaże się nie tylko niekonsekwentny, ale przede wszystkim zaprzeczy budowanemu od kilku dobrych lat przekazowi o koniecznym wsparciu obszarów najsłabszych – dodaje Olgierd Geblewicz.

***
Poniżej link do filmu wraz z napisami oraz link do filmu na kanale YouTube. W załączeniu do e-maila również zdjęcie i plik dźwiękowy z wypowiedzią marszałka Olgierda Geblewicza.

Plik do pobrania wraz napisami - drive.google.com/drive/folders/1-WwxSvQjKM_1LCl2c31Gyw84nNGj7Tn0
Link YT do komunikatu: youtu.be/8T3Stnnab9c

Biuro Prasowe
Gabinet Marszałka
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Dzisiaj w południe 4 marca 2021 r. w wieku 75 lat, w 50 roku kapłaństwa, zmarł Ksiądz Prałat Kanonik doktor podporucznik Marian Jan Wittlieb, od 23 lat proboszcz parafii pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach ■ Samochód osobowy wpadł do cieśniny Dziwnej w Dziwnowie. W środku były 4 osoby. Dzieci miały 3 i 7 lat. Kobieta 37 lat, a mężczyzna 41 lat ■ W województwach północnych oraz lokalnie na obszarze kraju w godzinach porannych prognozowane są mgły ograniczające widzialność poniżej 200-400 m, lolanie osadzajądze szadź ■ Czy WPN wprowadzi opłaty za wstęp na plaże? Mieszkańcy zaniepokojeni. Poseł Artur Łącki interweniował. Jest odpowiedź Ministerstwa ■ W centrum Międzyzdrojów przy ulicy Zwycięstwa zapalił się hotel. Pożar wybuchł w środowy poranek, około godziny 7:00. Ogień pojawił się w jednym z pokoi na 3 piętrze. Konieczna była ewakuacja 14 osób, głównie pracowników, którzy mieli się zająć planowaną rozbiórką obiektu. Na ulicę Zwycięstwa szybko przyjechała straż i opanowała pożar i na szczęście nie doszło do rozprzestrzenia się ognia. ■ Akcja „Bezdomni”- nie bądźmy obojętni na ich los. Jeżeli zauważymy osobę narażoną na wychłodzenie, podejdźmy i zapytajmy, czy potrzebuje ona pomocy, a następnie, jeżeli osoba wymaga pomocy, zadzwońmy na telefon alarmowy 112. Telefon odbierze operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który po krótkim wywiadzie zadysponuje na miejsce odpowiednie służby. Czasami zaledwie jeden telefon może uratować ludzkie życie. Apelujemy do mieszkańców o pomoc, jeśli widzą Państwo osobę bezdomną lub śpiącą na dworze, a z różnych powodów nie chcą Państwo podejść i sprawdzić czy osoba ta potrzebuje pomocy należy jak najszybciej zawiadomić Policję. Każda taka informacja zostanie sprawdzona. Natychmiast na miejsce skierowany zostanie patrol i jeżeli będzie taka potrzeba funkcjonariusze odwiozą osobę do szpitala, ogrzewalni lub w miejsce dla niej bezpieczne ■ Szczepienia przeciw COVID-19 Od 15 stycznia br. ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19  dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia 2021 roku rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Na terenie Gminy Międzyzdroje funkcjonuje jeden punkt szczepień, który mieści się w przychodni PARTNERMED przy ul. Gryfa Pomorskiego 21-23 w Międzyzdrojach. Rejestracji można dokonywać telefonicznie od godz. 8:00 do 18:00 pod wskazanymi poniżej numerami telefonów: - telefony stacjonarne: 91 32 80 178 oraz 91 32 80 179, - telefon komórkowy: 609 479 898. ■