POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [26.11.2020, 17:17:25] • Świnoujście

Radni Sejmiku o stoczni Gryfia: Zatrzymać likwidację zakładu w Świnoujściu

Radni Sejmiku o stoczni Gryfia: Zatrzymać likwidację zakładu w Świnoujściu

fot. Andrzej Ryfczyński

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego na najbliższej sesji ma podjąć uchwałę – apel „o natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży oddziału MSR Gryfia w Świnoujściu”. Chodzi o uratowanie ponad 200 miejsc pracy i firmy z 50-letnią tradycją. - Zwolnienia to zawsze jest zła wiadomość, ale dodatkowo mamy poczucie utraconego potencjału. Ogromnego potencjału ludzkiego, potencjału miejsca i aktywów. Nabrzeży, doków, parku maszyn – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Dramatyczna sytuacja MSR Gryfia była głównym tematem środowego posiedzenia Komisji doraźnej ds. Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W dyskusji radnych – zorganizowanej online – uczestniczyli przedstawiciele związków zawodowych branży stoczniowej, prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, przewodnicząca świnoujskiej rady miejskiej Elżbieta Jabłońska oraz pełnomocnik marszałka ds. gospodarki morskiej Rafał Zahorski.

Emocjonalne komentarze związkowców poprzedziło wystąpienie marszałka województwa.
- Zwolnienia, utrata miejsc pracy to zawsze jest zła wiadomość. Ale dodatkowo mamy poczucie utraconego potencjału. Ogromnego potencjału ludzkiego, potencjału miejsca i aktywów. Nabrzeży, doków, parku maszyn – stwierdził Olgierd Geblewicz.

Przypomniał o inicjatywie samorządu województwa i miasta Świnoujście, by na bazie tamtejszej stoczni utworzyć Morski Park Przemysłowy. List wysłany we wrześniu do ministerstwa infrastruktury pozostał jednak bez odpowiedzi.

- Jako samorząd nie możemy kupić stoczni, nie możemy być organem założycielskim. Ale możemy wspierać tworzenie miejsc pracy, stąd nasza propozycja, by udostępnić miejsce stoczni prywatnym firmom z tej branży. To trudna operacja, lecz warto spróbować – przekonywał marszałek województwa.

Zauważył, że na miejscu zlikwidowanej Stoczni Szczecińskiej również powstał park przemysłowy, co pozwoliło uratować gospodarczy potencjał Szczecina po zamknięciu wielkiego zakładu.

- Napisaliśmy do ministra i cierpliwie czekamy. Ale mamy poczucie lekceważenia. Brak chęci dialogu. Nieobecność pana prezesa Gryfii na posiedzeniu komisji również o tym świadczy - zauważył Olgierd Geblewicz. – Lekceważony jest samorząd i pracownicy. Straciliśmy już dużo czasu. Nie mówimy, że nasza propozycja jest najlepsza, ale warto o niej dyskutować. Szukajmy rozwiązań – zaapelował marszałek województwa.

Stwierdził, że MSR Gryfia ma problemy strukturalne, lecz to nie oznacza, że jest skazana na upadek.
Bardziej surową ocenę wygłosił Rafał Zahorski, pełnomocnik marszałka ds. gospodarki morskiej.
- Gryfia to polityczny łup. Zarządzany przez ludzi, którzy nie mają żadnej wiedzy i doświadczenia w branży – podkreślił Rafał Zahorski. - Fundusz Rozwoju Spółek [podmiot nadzorujący restrukturyzowane Spółki Skarbu Państwa] powinien się wstydzić, bo nie sprawuje nadzoru nad Gryfią – prognozował Rafał Zahorski.

Mówił, że od wielu lat Gryfia czeka na plan restrukturyzacji. Podkreślił, że stocznia w Świnoujściu miała lepszy wynik niż szczecińska Gryfia. Ma również lepszą lokalizację. Przypomniał, że eksperci krytycznie oceniali konsolidację zakładów. I że na zakup świnoujskiego oddziału znaleźliby się chętni.
Zarząd MSR Gryfia chce jednak sprzedać stoczniowe nieruchomości w Świnoujściu, z zastrzeżeniem, że nowy właściciel nie będzie tam prowadził stoczniowej działalności.
- Wpisanie takiego warunku do przetargu oznacza, że nie ma szans na utrzymanie miejsc pracy. Nie daje również szans funkcjonowania małym stoczniom działającym w otoczeniu Morskiej Stoczni Remontowej – stwierdził Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.
Podkreślił, że szansą dla świnoujskich stoczniowców może być utworzenie Morskiego Parku Przemysłowego albo prywatyzacja.

Włodzimierz Wiśniewski, z Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej, zaapelował do polityków Prawa i Sprawiedliwości.
- Zlikwidowanie stoczni to najłatwiejsze rozwiązanie. Apeluję do pani Małgorzaty Jacyny-Witt, apeluję do Jarosława Kaczyńskiego, który kocha województwo zachodniopomorskie, Zalew Szczeciński, często spędza tu urlop… żeby powstrzymał likwidację – mówił Wiśniewski.

Inni związkowcy już nie wierzą w rządową pomoc.
- Ludzie, którzy są u władzy od pięciu lat, doszli do tej władzy na kłamstwach! – stwierdził Bartłomiej Szmyt. - Obiecywali nam odbudowę przemysłu stoczniowego. Pan Brudziński, pan Gróbarczyk… Kiedy były wybory, PiS bał się zlikwidować stocznię w Świnoujściu. Ciągnęli to na siłę. Teraz kasa w państwie jest pusta. Nie ma skąd dosypać pieniędzy, więc trzeba zlikwidować. Przez półtora roku nie potrafili wprowadzić w życie planu restrukturyzacji, który leżał gotowy.

- Nie dziwię się, że prezesa Zaremby nie ma na posiedzeniu komisji. Musi podpisać 200 wypowiedzeń, 200 obiegówek. W czwartek, piątek i w poniedziałek mają nam być wręczane wypowiedzenia – poinformowała Aneta Stawicka, która w MSR pracuje 29 lat. – Wielokrotnie pytaliśmy, dlaczego akurat Świnoujście ma być zlikwidowane, a nie przeprowadzi się restrukturyzacji całego przedsiębiorstwa? Chcemy ratować całą Gryfię. W Szczecinie też ludzie chcą pracować.

Aneta Stawicka przypomniała, że w momencie połączenia zakładów świnoujska MSR miała na kontach ok. 25 mln zł. A ten rok Gryfia może zakończyć stratą na poziomie 40 mln zł.

Opisywała też, jak wygląda wygaszanie świnoujskiego zakładu.
- Mamy dostać wypowiedzenia bez obowiązku świadczenia pracy, czyli od 1. grudnia będziemy siedzieć w domu. Od miesiąca właściwie nic nie robimy. Firma jest widocznie bardzo bogata, bo będzie przez kilka miesięcy płacić nam za nic nierobienie. Plus odprawy – podkreśliła Aneta Stawicka.

Przypomniała likwidację Stoczni Szczecińskiej Nowa.
- Krzysztof Zaremba biegał wtedy po gazetach. Krzyczał, że nie można dopuścić do upadku stoczni, że likwidowane są ciągi technologiczne itd. A teraz to on likwiduje! Potraktowano nas jak dojną krowę. Wszystko jest zastawione. Nie przynosimy zysków, bo mamy nieudolny zarząd. Wydoili nas i teraz prowadzą nas do ubojni, żeby jeszcze jakieś pieniądze wyciągnąć. Płakać się chce. Dziś pod stocznię przyjechała policja. Boją się, że będą zamieszki – opowiadała przedstawicielka związków zawodowych działających w MSR Gryfia..

Emocje wyciszyło odczytanie listu Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego do Prezesa Rady Ministrów (z 12 listopada br.). Parlamentarzyści apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o wstrzymanie zwolnień grupowych i rozważenie propozycji złożonej przez samorząd województwa i miasto Świnoujście.

Przewodniczący sejmikowej komisji ds. gospodarki morskiej Zbigniew Chojecki przedstawił również projekt uchwały – apelu „o natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży stoczni w Świnoujściu”. Radni (Chojecki, Geblewicz, Wojciech Dorżynkiewicz) zaopiniowali go pozytywnie. Małgorzata Jacyna-Witt nie wzięła udziału w głosowaniu, podkreślając, że nie jest to głos przeciwny lub wstrzymujący się.

Sesja Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego odbędzie się 3. Grudnia.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 8, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-8 z 8

stoczniowiec4 • Sobota [28.11.2020, 12:24:59] • [IP: 89.174.73.**]

cd. Obydwoje panowie od kiedy są u władzy MSR Gryfia nie mają żadnej konkretnej koncepcji na ratowanie stoczni, całej stoczni. Sprzedane tereny w Świnoujściu pozwolą im jedynie w „kreatywnej księgowości” wykazać w tym roku mniejsze straty a nie wspomogą dofinansowanie budowy dużego doku nr 8. Związkowi działacze ze Świnoujścia z „Przyjaciółmi” walą głową w PiSowski mur. Żadne sensowne i merytoryczne ekspertyzy oraz opinie ekspertów nie docierają do rządzących. Wystarczy obejrzeć posiedzenia komisji gospodarki morskiej w sprawie MSR Gryfia, poczytać wysłane pisma do rządzących w sprawie przemysłu stoczniowego. Tak oto pana minister Morawiecki M. odbudowuje przemysł stoczniowy likwidując Morską Stocznię Remontową w Świnoujściu (obecnie MSR Gryfia oddział Świnoujście.

stoczniowiec4 • Sobota [28.11.2020, 12:23:39] • [IP: 89.174.73.**]

Tak obecnie działa PiS. Nieudolny prezes politolog p. Zaremba K. (nie dostał się do sejmu to dostał ciepłą posadkę jako zasłużony polityk PiS) sterowany przez dyrektora naczelnego pana Artura T. z zarzutami prokuratorskim. Tak w nawiasie. (Pana Artur T. był przed panem Zarembą prezesem, ale nie mógł być wpisany do KRS jako prezes z zarzutami. Stworzył dla siebie nowe stanowisko w stoczni dyrektora naczelnego). Pan Artur T. to „wybitny fachowiec” od przemysłu stoczniowego, ma wprawę w wygaszaniu zakładów – to on zakończył działalność Stoczni w Szczecinie. cdn.

Gość • Piątek [27.11.2020, 13:26:45] • [IP: 188.146.160.***]

Kaczyński musi odejść. Natychmiast! Putin niech mu da azyl.

Gość • Piątek [27.11.2020, 12:19:39] • [IP: 83.23.196.***]

To są chyba jaja jakieś bo ludzie już dostali wypowiedzenia nikogo nie obchodzi ze przed samymi świetami zwalniają ludzi liczy się to ze chapnąć kasę za sprzedaż Gdzie byli radni gdzie jest marszałek województwa Maja wszystko w du... ie

Gość • Piątek [27.11.2020, 08:31:52] • [IP: 195.205.242.***]

na pokaz ze cos robią, pogadają pogadaja a swoje i tak zrobia jedni i dudzy są w podobnym % winni temu, zal tylko ze tak słabe władze lokalne/samorzadowe mamy, ktore nic nie robia poza sprzedaza gruntow i sadzeniem kwiatkow, nastawieni tylko na branze turystyczna, a ta jak widac teraz w koronawirusie nie jest gwarantem pracy non stop, ale nasi nigdy sie nie nauczą

Gość • Piątek [27.11.2020, 07:25:52] • [IP: 188.146.160.***]

Ta stocznia sięga czasów powojennych. Na bazie stoczni odrowskiej, jej zasobów, a przede wszystkim wykształconych ludzi mogła powstać prężna stocznia morska. To zniszczenie całego dorobku. Strażnik prawa prezydent Dyda już 6-ty rok piastuje swój urząd i przyklaskiwał wszystkim poczynaniom pisu. Zostaliśmy oszukani wszędzie, na każdym kroku. Tylko propaganda Kurskiego ma się dobrze. Głupi Naród to kupił.

Gość • Czwartek [26.11.2020, 23:23:39] • [IP: 31.0.126.**]

Już za późno. Na co kolwiek dostali już wypowiedzenia 😂😭mamy nadzieję że dobiorą się tym skur... Do dupy.

Gość • Czwartek [26.11.2020, 18:48:58] • [IP: 79.186.48.***]

za pózno o 7 lat

Oglądasz 1-8 z 8
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Dzisiaj w południe 4 marca 2021 r. w wieku 75 lat, w 50 roku kapłaństwa, zmarł Ksiądz Prałat Kanonik doktor podporucznik Marian Jan Wittlieb, od 23 lat proboszcz parafii pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach ■ Samochód osobowy wpadł do cieśniny Dziwnej w Dziwnowie. W środku były 4 osoby. Dzieci miały 3 i 7 lat. Kobieta 37 lat, a mężczyzna 41 lat ■ W województwach północnych oraz lokalnie na obszarze kraju w godzinach porannych prognozowane są mgły ograniczające widzialność poniżej 200-400 m, lolanie osadzajądze szadź ■ Czy WPN wprowadzi opłaty za wstęp na plaże? Mieszkańcy zaniepokojeni. Poseł Artur Łącki interweniował. Jest odpowiedź Ministerstwa ■ W centrum Międzyzdrojów przy ulicy Zwycięstwa zapalił się hotel. Pożar wybuchł w środowy poranek, około godziny 7:00. Ogień pojawił się w jednym z pokoi na 3 piętrze. Konieczna była ewakuacja 14 osób, głównie pracowników, którzy mieli się zająć planowaną rozbiórką obiektu. Na ulicę Zwycięstwa szybko przyjechała straż i opanowała pożar i na szczęście nie doszło do rozprzestrzenia się ognia. ■ Akcja „Bezdomni”- nie bądźmy obojętni na ich los. Jeżeli zauważymy osobę narażoną na wychłodzenie, podejdźmy i zapytajmy, czy potrzebuje ona pomocy, a następnie, jeżeli osoba wymaga pomocy, zadzwońmy na telefon alarmowy 112. Telefon odbierze operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który po krótkim wywiadzie zadysponuje na miejsce odpowiednie służby. Czasami zaledwie jeden telefon może uratować ludzkie życie. Apelujemy do mieszkańców o pomoc, jeśli widzą Państwo osobę bezdomną lub śpiącą na dworze, a z różnych powodów nie chcą Państwo podejść i sprawdzić czy osoba ta potrzebuje pomocy należy jak najszybciej zawiadomić Policję. Każda taka informacja zostanie sprawdzona. Natychmiast na miejsce skierowany zostanie patrol i jeżeli będzie taka potrzeba funkcjonariusze odwiozą osobę do szpitala, ogrzewalni lub w miejsce dla niej bezpieczne ■ Szczepienia przeciw COVID-19 Od 15 stycznia br. ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19  dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia 2021 roku rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Na terenie Gminy Międzyzdroje funkcjonuje jeden punkt szczepień, który mieści się w przychodni PARTNERMED przy ul. Gryfa Pomorskiego 21-23 w Międzyzdrojach. Rejestracji można dokonywać telefonicznie od godz. 8:00 do 18:00 pod wskazanymi poniżej numerami telefonów: - telefony stacjonarne: 91 32 80 178 oraz 91 32 80 179, - telefon komórkowy: 609 479 898. ■