POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [25.11.2020, 19:01:16] • zachodniopomorskie

Rowerem wokół Zalewu Szczecińskiego. Przetarg na kolejne 13 kilometrów

Rowerem wokół Zalewu Szczecińskiego. Przetarg na kolejne 13 kilometrów

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

W 2021 roku będzie gotowych kilka ważnych odcinków trasy rowerowej wokół Zalewu Szczecińskiego. Właśnie ogłoszono przetarg na budowę drogi Łubczewo – Wolin – Recław. To wyjątkowo urokliwa okolica z pagórkami, wiatrakami i śladami Wikingów.

Podróżujący po Pomorzu Zachodnim na rowerach z niecierpliwością czekają na takie wiadomości. Za niespełna trzy miesiące rozpoczną się prace przy budowie szlaku rowerowego w okolicach Wolina. Chodzi o prawie 13 kilometrów od Łubczewa (koło Wapnicy) do Recławia, czyli odcinek biegnący także po wzniesieniach nad samym Zalewem. Widoki są tam zachwycające – woda, łąki, wiatraki, zaciszne siedliska. No i oczywiście zabytki dawnego grodu Wikingów.

– Na trasie wokół Zalewu Szczecińskiego jest wiele pięknych miejsc. Ta część szlaku będzie jedną z najatrakcyjniejszych. I na pewno będzie bardzo popularna – prognozuje Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. – Pagórkowate tereny za Wolinem nawet z perspektywy kierowcy samochodu robią wrażenie, otwierają widoki na Zalew. Z roweru będzie widać dużo więcej, bliżej, ciekawiej. To będzie turystyczne must have dla odwiedzających Pomorze Zachodnie i lubiących aktywny wypoczynek. Od razu uspokoję: podjazdy są tam dość łagodne. Każdy da radę – zapewnia Olgierd Geblewicz.

Trasa będzie spinała Woliński Park Narodowy z Wolinem, zahaczy o okolice Sułomina - znanego z Country Festivalu oraz dużego pola namiotowego - i przejdzie przez rzekę Dziwnę. A stamtąd już prosta droga wiedzie w kierunku Stepnicy i Szczecina. Dlatego jest to tak ważna inwestycja na rowerowej mapie regionu. Kiedy będzie gotowa? Przetarg ogłoszony właśnie przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie przewiduje zakończenie prac do 30. września 2021 r. Przekazanie placu budowy – w połowie lutego. Głównym kryterium przetargowym jest cena, ale wysoko punktowane jest również doświadczenie wykonawców przy budowach i przebudowach infrastruktury drogowej.

Rowerem wokół Zalewu Szczecińskiego. Przetarg na kolejne 13 kilometrów

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Wyłoniona w przetargu firma będzie miała niespełna osiem miesięcy na zbudowanie ok. 12 km 830 metrów szlaku dla rowerzystów. Zakres robót obejmuje m.in. przygotowanie terenu, rozbiórkę starych nawierzchni z kostki betonowej i płyt betonowych, wykonanie projektowanej konstrukcji ścieżki rowerowej i zjazdów, ustawienie słupków drewnianych, wykonanie poboczy z kruszywa, humusowanie wraz z obsianiem trawą, wykonanie ścieków z kostki kamiennej i elementów prefabrykowanych, wykonanie oznakowania poziomego i pionowego, usunięcie kolizji energetycznych. Szacowana wartość projektu przekracza 6 mln 133 tys. zł (bez VAT). Będzie on finansowanych ze środków unijnych (Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Zachodniopomorskiego), Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego oraz gminy Wolin.

Odcinek Łubczewo - Wolin – Recław to kolejny etap zamykania prawie 300-kilometrowej pętli wokół Zalewu Szczecińskiego: Świnoujście – Międzyzdroje – Wolin – Stepnica – Szczecin – Nowe Warpno – Ueckermunde – Anklam – Świnoujście. Ta atrakcyjna velostrada ma częściowo wspólny przebieg z międzynarodowymi szlakami Velo Baltica (wybrzeżem Bałtyku) i Blue Velo (znad morza do Szczecina i dalej na południe Polski). Przebiega m.in. przez obszary chronione Wolińskiego Parku Narodowego, Natura 2000 Wolin i Uznam, Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Zalew Szczeciński, Obszar Specjalnej Ochrony Siedlisk Ujście Odry i Zalew Szczeciński.

Rowerem wokół Zalewu Szczecińskiego. Przetarg na kolejne 13 kilometrów

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

W tym roku miłośnicy dwóch kółek mogli cieszyć się z oddania do użytku kilku fragmentów trasy, m.in. z Międzyzdrojów do Zalesia i Wapnicy. Stary brukowany dukt przed wakacjami zamienił się w malowniczą i równiutką drogę, z bitumiczną i kamienną nawierzchnią. Gotowe jest połączenie Recław – Czarnocin. Dokończenia wymagają odcinki nad jeziorem Dąbie. Po drugiej stronie Odry i Zalewu cyklistów cieszą nowe, wygodne i bezpieczne kilometry ze Szczecina do Polic i Trzebieży.

Więcej informacji o Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego - na stronie Rowery.wzp.pl
Aktualny stan prac można śledzić na stronie Trasyrowerowe.wzp.pl

Rowerem wokół Zalewu Szczecińskiego. Przetarg na kolejne 13 kilometrów

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Tomasz Maciejewski
Biuro Prasowe
Gabinet Marszałka
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Piątek [27.11.2020, 09:46:32] • [IP: 37.30.16.***]

A kiedy dokończą wolin - Międzywodzie?

Gość • Piątek [27.11.2020, 08:28:24] • [IP: 176.221.122.***]

Mieszkaniec gminy Wolin • Czwartek [26.11.2020, 21:36:18] • [IP: 83.20.225.***] wszystko gra. łubczewo to część wsi dargobądz.

Mieszkaniec gminy Wolin • Czwartek [26.11.2020, 21:36:18] • [IP: 83.20.225.***]

Dlaczego, caly czas w arykulach uzywana jest nazwa LUBCZEWO skoro w gminie Miedzyzdroji nie ma takiej wsi, osady, koloni czy przysiulka.Skad ta nazwa, niech ktos to wytlumaczy, prosze

Gośćwoliniak • Czwartek [26.11.2020, 15:43:08] • [IP: 80.55.113.***]

super, że otworzy się rowerowa trasa z Wolina do Międzyzdrojów. Oby pojawiły się oznaczenia trasy i tablice, plansze z mapą rowerową w wioskach na trasie. W tym roku mimo trudnych warunków drogowych jeżdziło sporo rowerzystów. Potrzebne stanice rowerowe, miejsca na ogniska i punkty widokowe to ta część wyspy Wolin się rozwinie.

Oglądasz 1-4 z 4
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Akcja „Bezdomni”- nie bądźmy obojętni na ich los. Jeżeli zauważymy osobę narażoną na wychłodzenie, podejdźmy i zapytajmy, czy potrzebuje ona pomocy, a następnie, jeżeli osoba wymaga pomocy, zadzwońmy na telefon alarmowy 112. Telefon odbierze operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który po krótkim wywiadzie zadysponuje na miejsce odpowiednie służby. Czasami zaledwie jeden telefon może uratować ludzkie życie. Apelujemy do mieszkańców o pomoc, jeśli widzą Państwo osobę bezdomną lub śpiącą na dworze, a z różnych powodów nie chcą Państwo podejść i sprawdzić czy osoba ta potrzebuje pomocy należy jak najszybciej zawiadomić Policję. Każda taka informacja zostanie sprawdzona. Natychmiast na miejsce skierowany zostanie patrol i jeżeli będzie taka potrzeba funkcjonariusze odwiozą osobę do szpitala, ogrzewalni lub w miejsce dla niej bezpieczne ■ Szczepienia przeciw COVID-19 Od 15 stycznia br. ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19  dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia 2021 roku rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Na terenie Gminy Międzyzdroje funkcjonuje jeden punkt szczepień, który mieści się w przychodni PARTNERMED przy ul. Gryfa Pomorskiego 21-23 w Międzyzdrojach. Rejestracji można dokonywać telefonicznie od godz. 8:00 do 18:00 pod wskazanymi poniżej numerami telefonów: - telefony stacjonarne: 91 32 80 178 oraz 91 32 80 179, - telefon komórkowy: 609 479 898. ■