POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [26.11.2020, 08:11:25] • zachodniopomorskie

Wyniki konkursów Narodowego Centrum Nauki. Wśród laureatów naukowcy z ZUT-u

Wyniki konkursów Narodowego Centrum Nauki. Wśród laureatów naukowcy z ZUT-u

Krzysztof Sielicki( fot. Organizator )

Poznaliśmy wyniki konkursów OPUS i PRELUDIUM. Krzysztof Sielicki oraz Piotr Niezgoda otrzymają pełne finansowanie na realizację swoich pierwszych projektów badawczych. W dziewiętnastej edycji konkursów organizowanych przez NCN złożono ponad 4 tys. wniosków, z czego nagrodzono 595 innowacyjnych projektów.

PRELUDIUM to konkurs skierowany do osób rozpoczynających karierę naukową (nieposiadających stopnia doktora), w którym można ubiegać się o przyznanie środków pieniężnych na realizację projektu, którego zespół badawczy składa się z maksymalnie trzech osób - w tym kierownika projektu oraz opiekuna naukowego.

W dziewiętnastej edycji konkursu PRELUDIUM zostały złożone 1672 wnioski o łącznej wartości prawie 246 mln zł, spośród których grono ekspertów zakwalifikowało do finansowania 243 projekty, na kwotę ponad 36 mln zł. Wśród nich znalazły się dwa projekty młodych badaczy z ZUT-u.

Mgr inż. Krzysztof Sielicki jest doktorantem na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT. W ramach przyznanego grantu będzie pracował nad poprawą właściwości elektrochemicznych katalizatorów jednoatomowych otrzymywanych ze struktur typu MOF.

Paliwa kopalne (ropa naftowa, gaz ziemny) to ograniczone surowce, które kiedyś się wyczerpią, dlatego naukowcy poszukują nowych metod otrzymywania alternatywnych źródeł energii. Takim źródłem jest np. wodór. W moich badaniach głównie zajmę się wytwarzaniem wodoru z wody z wykorzystaniem jednoatomowych katalizatorów w reakcjach elektrochemicznych, czyli takich wzbudzanych prądem elektrycznym. Nowością będzie wykorzystanie pojedynczych atomów metali jako katalizatorów – tłumaczy Krzysztof Sielicki z WTiICH ZUT.

Wyniki konkursów Narodowego Centrum Nauki. Wśród laureatów naukowcy z ZUT-u

Piotr Niezgoda( fot. Organizator )

Mgr inż. Piotr Niezgoda - doktorant z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT w ramach przyznanych środków zbada arbuskularne grzyby mikoryzowe (AGM) z gromady Glomeromycota. Grzyby te tworzą symbiozę z około 70 proc. roślin lądowych. Symbioza ta jest obiektem dużego zainteresowania biologów i ekologów, ponieważ grzyby mikoryzowe m.in. regulują obieg węgla, azotu i fosforu, wpływają na strukturę gleby i produktywność oraz różnorodność roślin, a także zwiększają tolerancję roślin na metale ciężkie, stresy wodne, patogeniczne grzyby i nicienie – tłumaczy Piotr Niezgoda.

Projekt badacza z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT zakłada opisanie nowych gatunków arbuskularnych grzybów mikoryzowych nieznanych dotąd nauce, a także skorygowanie lub opisanie na nowo cech morfologicznych i molekularnych, jak również pozycji filogenetycznych co najmniej dziesięciu gatunków (wcześniej poznanych), które występują na wydmach polskich plaż oraz w innych regionach Europy.

Wyniki projektu m.in. ułatwią mi identyfikowanie AGM i zrozumienie ich wpływu na funkcjonowanie ekosystemów, istotnie wzbogacą wiedzę o naturze, występowaniu oraz rozmieszczeniu AGM na całym świecie – powiedział Piotr Niezgoda.

Mateusz Lipka
Rzecznik prasowy ZUT


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Akcja „Bezdomni”- nie bądźmy obojętni na ich los. Jeżeli zauważymy osobę narażoną na wychłodzenie, podejdźmy i zapytajmy, czy potrzebuje ona pomocy, a następnie, jeżeli osoba wymaga pomocy, zadzwońmy na telefon alarmowy 112. Telefon odbierze operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który po krótkim wywiadzie zadysponuje na miejsce odpowiednie służby. Czasami zaledwie jeden telefon może uratować ludzkie życie. Apelujemy do mieszkańców o pomoc, jeśli widzą Państwo osobę bezdomną lub śpiącą na dworze, a z różnych powodów nie chcą Państwo podejść i sprawdzić czy osoba ta potrzebuje pomocy należy jak najszybciej zawiadomić Policję. Każda taka informacja zostanie sprawdzona. Natychmiast na miejsce skierowany zostanie patrol i jeżeli będzie taka potrzeba funkcjonariusze odwiozą osobę do szpitala, ogrzewalni lub w miejsce dla niej bezpieczne ■ Szczepienia przeciw COVID-19 Od 15 stycznia br. ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19  dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia 2021 roku rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Na terenie Gminy Międzyzdroje funkcjonuje jeden punkt szczepień, który mieści się w przychodni PARTNERMED przy ul. Gryfa Pomorskiego 21-23 w Międzyzdrojach. Rejestracji można dokonywać telefonicznie od godz. 8:00 do 18:00 pod wskazanymi poniżej numerami telefonów: - telefony stacjonarne: 91 32 80 178 oraz 91 32 80 179, - telefon komórkowy: 609 479 898. ■