POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [18.10.2020, 19:50:14] • Kamień Pomorski

Plany przebudowy rynku z roku 1941

Plany przebudowy rynku z roku 1941

fot. archiwum autora

W tym wpisie przyjrzymy się planom przebudowy kamieńskiego rynku z roku 1941.

Ostatnia rewitalizacja kamieńskiego rynku nie była pierwszą z prób poprawy wyglądu centralnego punktu miasta. W roku 1941 opublikowano wstępne propozycje poprawy wyglądu kamieniczek znajdujących się wokół ratusza.

Materiał pojawił się w sieci 17 kwietnia 2017 na kanale Irecka Andreasa Litzbarskiego w serwisie Flickr. W krótkim komentarzu właściciel przedstawił treść udostępnionego artykułu:

"Plany uproszczenia wygladu fasad kamienic na kamienskim staromiejskim rynku, ktore polegalo glownie na usuwaniu stukaterii zewnetrznej (gzymsow ewelacyjnych) z okresu wilhelminskiego, jaka uchodzila za sztuczna i zbedna oraz ujednoliceniu wygladu odaszenia kamienic i wizerunku sklepow na parterze."

Praktycznie cały artykuł napisano szwabachą, czyli trudnym do odczytania pismem gotyckim. Sam proces tłumaczenia składał się najpierw z odczytania oryginału, czyli przetłumaczeniu z języka niemieckiego na niemiecki. Dopiero po tym możliwe było przetłumaczenie całości na język polski:
Dziennik Rzemiosła Pomorskiego
Uchwalenie rynku w Kamieniu na Pomorzu

Plany przebudowy rynku z roku 1941

fot. archiwum autora

Przedruk tylko za specjalnym zezwoleniem

W czasopiśmie „Heimatleben" w numerze 7 tego roku zostało opublikowane kilka planów zagospodarowania rynku w Kamieniu. Przedstawiono tutaj tylko niewielka część tej pracy, która została wykonana przez uczniów Państwowej Szkoły Budowlanej pod kierunkiem niżej podpisanego.
Kamień ma piękny stary ratusz, który dominuje nad rynkiem. Właściwe jest zatem uwolnienie rynku od pozostałości budowlanych z ostatnich dziesięcioleci. Niewłaściwe traktowanie kolorów i przeciążone tynki muszą zniknąć, należy poprawić wystrój sklepów, które w większości przypadków nie odpowiada małemu miastu. Po tym jak rzemieślnicy w Stralsundzie z ulicy Semlower zaangażowali się w wyjątkowy sposób, należy mieć nadzieję, że również różni kamieńscy specjaliści z branży budowlanej wezmą czynny udział w decyzji o przekształceniu rynku w Kamieniu. Spójrzmy na Rys.1, który pokazuje szczyt ratusza i jeszcze kilka dobrze zachowanych domów. Domy te odzwierciedlają charakter rynku. Byłoby zatem pożądane, aby wszystkie budynki były jak najbardziej zbliżone do tej formy, tak bardzo jak to możliwe.

Na dwóch przykładach wskażemy, w jaki sposób można osiągnąć taką poprawę mając mniej lub więcej środków finansowych przy pomocy mniej lub bardziej umiarkowanych środków.

Dom nr 15 (rys. 2) ma brzydką strukturę tynku z nierównymi, poszarpanymi krawędziami i jest również o wiele za kolorowy, drugie piętro jest o wiele za wysokie, strzelistość dachu wydaje się rzeczywiście obca między dachami pokrytymi dachówką. Nie należy za to winić właściciela domu, ale niezdolnych fachowców. Należy również odrzucić projekt ponadwymiarowych witryn sklepowych. Sąsiedni budynek nr 16, który niestety dopiero kilka lat temu został rozbudowany – ładny, dwuspadowy dach byłby oczywiście lepszy od istniejącego obecnie dachu z papy – nie jest zły w swojej ogólnej konstrukcji. Przede wszystkim reklama musi zostać znacznie poprawiona. Zdjęcie 3 przedstawia pierwszą propozycję poprawy, która ogranicza się do usunięcia struktury tynku i formy okienka sklepowego. W domu nr 16 reklama również zostaje doprowadzona do właściwego kształtu. W dalszej propozycji (rys. 4) planowany jest nowy dach pokryty dachówką dla domu nr 15 i niższe drugie piętro. Ponieważ poddasze może być wykorzystane, nie ma miejsca na cztery połacie dachu. Konstrukcja parteru zostanie ulepszona dzięki wstawieniu większych szerszych słupów pomiędzy oknami sklepowymi a drzwiami. Tę poprawę należy wprowadzić w prawie każdym wyglądzie sklepu, jeżeli jest to możliwe to należy wykonać to w pierwszej kolejności. Również w domu nr 16 pomiędzy witrynę sklepową a drzwiami wejściowymi wstawiono filar, uproszczono strukturę tynku i zaplanowano nowy dach pokryty dachówką. Rysunek 5 przedstawia teraz dwa domy nr 15 i 16 w połączeniu z całą ścianą rynku. Najważniejsze jest tutaj pokazanie, że nie wystarczy pracować na jednym budynku lub nawet na dwóch, ale że zawsze należy brać pod uwagę ogólny obraz sytuacji. Przy istniejącym stanie, dom nr 14 (lewy parterowy) jest w porządku, w jego ogólnym wyglądzie. Dom nr 17 jest zbyt duży jak dla kamieńskiego rynku, również płaski dach nie jest w tym momencie uzasadniony. Pożądane byłoby ponowne zaprojektowanie dachów zgodnie z poprawą stanu przedstawionego na rysunku 5. Jest to oczywiste, że tak radykalnych zmian można dokonać tylko wtedy, gdy na przykład istniejący obecnie dach ulegnie zniszczeniu lub być może zostanie zniszczony przez ogień. W tym przypadku jednak dach nie może zostać odbudowywany arbitralnie, lecz według jednolicie sporządzonego planu ogólnego. Należy również zauważyć, że w celu poprawy wyglądu budynku brzydkiej ściany ogniowej tego domu, za sąsiednim domem dodano część dachu.

Plany przebudowy rynku z roku 1941

fot. archiwum autora

Prace kamieńskie zostaną wystawione przez Państwową Szkołę Budownictwa i Biuro Budowy Technik, prawdopodobnie pod koniec października w Państwowym Muzeum w Szczecinie. Każdy rzemieślnik budowlany, który ma taką możliwość, powinien następnie odwiedzić wystawę, na której w dużej mierze będą widoczne kolorowe plany.
Wibbelmann.

Rysunek 1. Kamień, ratusz i rynek.
Rysunek 2: Domy nr 15 i 16 na targu. Obecny stan.
Rysunek 3. Domy nr 15 i 16 na rynku. Propozycja poprawy.
Rysunek 4. Domy nr 15 i 16 na rynku. Propozycja dalszej poprawy.
Rysunek 5. Domy nr 14 i 17. po stronie wschodniej rynku. Powyżej: Stan obecny. Poniżej: Propozycja dalszej poprawy. Regulacja form dachowych.
Każdy rysunek: H. Wibbelmann.

Pełna wersja wpisu, uzupełniona o linki, wersję niemiecką oraz ilustracje w dużej rozdzielczości jest dostępna na blogu pod linkiem:
lepszykamien.wordpress.com/2020/10/13/plany-przebudowy-rynku-z-roku-1941/

Pozdrawiam
Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Poniedziałek [19.10.2020, 14:05:49] • [IP: 178.37.118.***]

Gość • Poniedziałek [19.10.2020, 13:24:56] • [IP: 83.18.66.**] Marcin coś robi. Publikuje o Kamieniu, propaguje wiedzę o mieście. A co Ty robisz poza pisaniem drętwych komentarzy na sieci? weź jakieś grabki, szpadle i zrób coś pożytecznego.

Gość • Poniedziałek [19.10.2020, 13:24:56] • [IP: 83.18.66.**]

Marcinku, tyle roboty w mieście, zamiast pokazywać paluszkiem może weźmiesz się do roboty? Skrzykniesz podobnych sobie lewusów i przyklaskiwaczy, weźmiecie jakieś grabki, szpadle i pomożecie przy czymś w tym mieście? Dyrektorem chciałbyś być, ale żeby dyrektorować to trzeba mieć pojęcie o robocie, a nie być z zawodu dyrektorem.

Gość • Poniedziałek [19.10.2020, 12:34:45] • [IP: 77.13.145.**]

Co tam stare plany, wazne ze teraz" pieknie" tam wyglada, piekne bloki po komunie, one sa ozdoba kazdeg rynku.Ten wpis i tak nic nie zmieni, moze za sto lat az same sie rozpadna.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Nowy sposób raportowania zakażeń SARS – CoV – 2. O sytuacji w powiatach dowiemy się z wizualizacji na rządowej stronie Nowy model raprotowania nowych przypadków zakażeń na SARS – CoV – 2 oparty jest na systemie informatycznym. Wojewódzkie oraz powiatowe Stacje Sanitarno - Epidemiologiczne nie będą już zatem codziennie przedstawiać danych o liczbie chorych na koronawirusa w poszczególnych regionach. We wtorek, 24 listopada pojawiły się pierwsze obawy, że nie dowiemy się, ile odnotowano zakażeń w powiatach. Jednak, już we wtorkowy wieczór minister zdrowia, Adam Niedzielski poinformował, że powstała właśnie rządowa strona, dzięki której za pomocą specjalnej wizualizacji dowiemy się o nowych przypadkach zachorowań na SARS – CoV – 2, również na poziomie powiatów. Pojawiły się już pierwsze głosy specjalistów, że dane są powierzchowne, mogą wprowadzać w błąd, a raport nie zawiera danych historycznych. Przypomnijmy, że decyzja o nowym sposobie raportowania zakażeń związana była z rozbieżnościami, jakie pojawiły się ostatnio w liczbie zakażeń ■ Wolin: Zadymienie w kotłowni postawiło na nogi 5 zastępów straży pożarnej W domu jednorodzinnym w miejscowości Laska w gminie Wolin pojawił się dym. Duże ilości dymu wydobywały się z kotłowni. Na miejsce zadysponowano 5 zastępów straży pożarnej. - Do działań ruszyli strażacy z PSP Międzyzdroje 2 zastępy, OSP Wolin 2 zastępy oraz 1 zastęp z OSP Troszyn- poinformował nas rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim, Michał Wiaderski. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Wszystko wydarzyło się w niedzielę, 22 listopada około godziny 10:00. ■ 20 – 27 listopada 2020 - Europejski Tydzień Testowania ■ Dramat na drodze koło Miłachowa. W wypadku zginęła 18 - letnia dziewczyna! Do tragicznego w skutkach wypadku doszło na drodze koło miejscowości Miłachowo w gminie Kamień Pomorski. Kierowca z niewyjaśnionych jak dotąd przyczyn uderzył w drzewo. Auto stanęło w płomieniach. Na miejscu zginęła pasażerka nissana, 18 - letnia dziewczyna, której zwęglone ciało znalazły służby. Poszkodowany został także kierujący pojazdem 20 - latek. - W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala w Gryficach - informuje Katarzyna Jasion z KPP w Kamieniu Pomorskim. Z informacji przekazanych przez policję wynika także, że kierowca osobówki pochodził z powiatu kamieńskiego, a jego pasażerka była spoza naszego powiatu ■ 350 balotów siana spłonęło w Laskach W czwartkowy poranek strażaków z powiatu kamieńskiego postawiła na nogi informacja o palących się balotach siana w miejscowości Laska w gminie Wolin. Na miejsce natychmiast zadysponowano 5 zastępów straży pożarnej. Niestety, w momencie przybycia na miejsce pierwszych zastępów strażaków pożar był już rozwinięty. W sumie spłonęło 350 balotów siana. W akcji gaśniczej wzięły udział 2 zastępy straży pożarnej z PSP Międzyzdroj, i po jednym z OSP Rozwarowo, OSP Troszyn i OSP Wolin. Do pożaru doszło w czwartek, 12 listopada, po godzinie 9:00. ■ Infolinia dla Seniorów powyżej 70 lat: w ramach programu „Wspieraj Seniora” - 22 505 11 11 Jeśli jesteś Seniorem, który skończył 70 rok życia, nie masz rodziny, znajomych lub sąsiadów, którzy mogliby Ci pomóc w zakupach, zadzwoń na infolinię ■ Ponad 200 pracowników i 100 kooperantów stoczni na bruk? Przyszły nabywca terenów stoczniowych w Świnoujściu nie będzie mógł prowadzić na nich działalności stoczniowej. - Ta decyzja będzie miała istotny wpływ na stan zachodniopomorskiej gospodarki morskiej - alarmuje Zachodniopomorski Klaster Morski. I pisze list otwarty ■ Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolinie zatrudni osobę na stanowisku Terapeuta Zajęciowy do Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzyzdrojach. Praca od grudnia. Tel. 695175579 ■