POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [08.10.2019, 13:49:52] • Kamień Pomorski

Gdy zgubisz się w lesie...

Gdy zgubisz się w lesie...

fot. Policja

Każdy z nas może zgubić się w lesie. Utrata orientacji w gęstwinie, bez charakterystycznych elementów krajobrazu może być traumatycznym przeżyciem. Zdarzenie takie, w skrajnych przypadkach, może zagrozić naszemu życiu i zdrowiu. Kiedy stwierdzamy, że się zgubiliśmy można wezwać pomoc, która szybko i sprawnie nas odnajdzie. Jest jednak jeden warunek…

Las jest podzielony

Każdy las (państwowy) dla łatwiejszego gospodarowania, jest podzielony na obszary. Ten podział dokonywany jest czymś, co popularnie nazywa się PRZECINKAMI. Te przecinki są jak aleje i ulice w Nowym Jorku.

Różnią się kierunkiem i szerokością:

- biegnące ze wschodu na zachód, to linie ostępowe o szerokości 4-10 m;
- z północy na południe biegną węższe tzw. linie oddziałowe o szerokości do 5 metrów.

Jeżeli macie dokładną mapę danego lasu to zobaczycie, że ta siatka leśnych dróg (bo często wykorzystuje się je jako drogi) wyznacza obszary opisane numerami.

Czas więc na… słupek!

Gdy zgubisz się w lesie...

Mapa jaką posługują się leśnicy ma dokładnie zaznaczony podział obszaru leśnego. Podobnie jest na dobrych mapach turystycznych – znajdując słupek łatwo się odnaleźć.( fot. Policja )

Znajdź słupek, zadzwoń i czekaj

W północno-wschodnim rogu skrzyżowania linii, czyli popularnych przecinek, jest umieszczany słupek kamienny lub betonowy z numerami przylegających oddziałów. Jeżeli mamy mapę, to łatwo nam się odnaleźć i wtedy idziemy najlepiej już nie na przełaj, ale przecinkami, sprawdzając kolejne słupki i dochodzimy do miejsca, gdzie weszliśmy do lasu.

Kiedy natomiast nie mamy mapy ani nawigacji, a noc zapada, to nie wstydźmy się zadzwonić na 112 lub Policję albo Straż Pożarną i powiedźcie, że zgubiliście się w lesie i stoicie przy słupku z takimi numerami oddziałów leśnych i prosicie o przekazanie tej informacji do najbliższej leśniczówki.

Zapewne już po kilkunastu minutach znajdzie was leśniczy lub patrol Straży Leśnej i pomoże wrócić do punktu wyjścia. Nie ma co się wstydzić i lepiej nie ryzykować nocy w lesie, kiedy może spaść deszcz, możecie się wychłodzić itp…. (źródło: Portal Małego Podróżnika – www.malypodroznik.pl).

Ponad to, pamiętajmy aby odpowiednio przygotować się na każdą wyprawę w las. Nie zapomnijmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać:

- powiadom swoich najbliższych o tym, gdzie się wybierasz i kiedy planujesz wrócić;
- zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy;
- wybieraj miejsca dobrze Ci znane;
- nie rozdzielaj się z osobami, z którymi wchodzisz do lasu;
- nie zapomnij zaopatrzyć się adekwatną do panującej aury odzież i obuwie;
- w razie jakiegokolwiek zdarzenia zachowaj spokój i powiadom odpowiednie służby;

st. sierż. Aleksandra Berenda


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Środa [09.10.2019, 01:03:59] • [IP: 83.11.162.***]

Tylko jak zadzwonić jak w lesie najczęściej brak zasięgu.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Mieszkańcy Rybic doczekali się drogi asfaltowej w miejscowości. Zakres inwestycji dotyczy wykonania podbudowy, nakładki asfaltowej oraz utwardzenia poboczy na odcinku od początku miejscowości do rozjazdu na drodze powiatowej w kierunku Sulikowa ■ Nadleśnictwo Rokita przy współpracy z Gminą Golczewo zorganizowało akcję pn. „Jedno dziecko - jedno drzewo”. W Golczewie w dniu 10 października rodzice dzieci urodzonych w tym roku w okresie od stycznia do sierpnia mogli posadzić drzewa ■ Policjanci CBŚP i szczecińscy prokuratorzy proszą o kontakt osoby pokrzywdzone przez członków rozbitej zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa działała w latach 2014-2018 w Kamieniu Pomorskim i jego okolicy. Jej członkowie zajmowali się głównie przestępczością narkotykową, ale rozliczenia finansowe prowadzili w sposób bardzo brutalny. Na swoim koncie mogą mieć porwania, pobicia, wymuszenia rozbójnicze, uszkodzenia mienia i wiele innych ■