POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [14.07.2019, 18:21:20] • Świnoujście

W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Zobacz film!

W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Stanęły promy, ewakuowano mieszkańców przybrzeżnych domów, nawet pracownicy biura mariny-portu jachtowego musieli opuścić swoje miejsce pracy gdy 700 kilogramowy niewybuch przepływał 8.45 przez centrum miasta.Akcję neutralizacji groźnego znaleziska prowadzili od wczesnych godzin porannych nurkowie-minerzy z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Brytyjska bomba lotnicza, która tkwiła w dnie Zalewu Szczecińskiego w bezpośrednim sąsiedztwie toru wodnego Świnoujście-Szczecin wojskowi zakwalifikowali jako pozostałość z czasów II wojny światowej, najprawdopodobniej-brytyjską bombą lotniczą typu Mark IV. Misji podjęcia niebezpiecznego ładunku dowództwo flotylli powierzyło załodze niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierzy i Grupie Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Zobacz film!

Widok z Grodziska w Lubinie( fot. Andrzej Ryfczyński )

Akcja rozpoczynała się już ok. godziny 5.30 nad ranem gdy okręt dotarł na miejsce, w którym znajdowała się mina. Pod wodę zeszli nurkowie, których zadaniem było podjęcie niebezpiecznego ładunku i przygotowanie go do podniesienia na pokład ORP Flaming. Minę podnoszono z pomocą lin oraz tzw pontonów wypornościowych.

W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Zobacz film!

fot. iswinoujscie.pl

Po godzinie 8.00 gdy minę przejęła załoga okrętu, ten skierował się w stronę świnoujskiego portu i wyjścia na morze.

Gdy na wodach Zalewu trwała akcja odjęcia bomby lotniczej, w przybrzeżnych rejonach Świnoujścia rozpoczęły się przygotowania mające na celu zabezpieczenie ludności z przybrzeżnych dzielnic. Mieszkańcy byli już wcześniej uprzedzeni, że z położonych najbliżej kanału portowego domów mieszkańcy będą ewakuowani na czas przejścia okrętu z niewybuchem. Ale ewakuacja objęła nie tylko mieszkańców.

W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Zobacz film!

fot. iswinoujscie.pl

Stanowiska pracy musieli opuścić na ten czas także pracownicy kilku firm i instytucji. Opustoszało m.in. biuro świnoujskiego portu jachtowego w marinie północnej. Na nogi postawiono służby dyżurne, a okolice nabrzeżne zabezpieczali funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Ratownicy Wodni, oraz Straży.

W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Zobacz film!

fot. iswinoujscie.pl

Miejskiej. Na czas tuż przed oraz samo przejście ORP „Flaming” zmieniły swój rozkład miejskie promy.

W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Po takich środkach bezpieczeństwa, niektórzy liczyli na fajerwerki. Tych jednak spotkał zawód bo detonacja miny na poligonie morskim daleko od portu nie była żadnym widowiskiem. Przy tej wielkości ładunku i odległości od portu po pierwsze- być nim nie mogła, a po drugie nie o to przecież w tym wszystkim chodzi. Na pocieszenie zawiedzionym, minerzy zapewniają, że w Świnoujściu i okolicach jest jeszcze duża szansa na niejedno podobne znalezisko.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Frekwencja na godzinę 17.00 wyniosła 45.94 %-podała po godz. 18.30 Państwowa Komisja Wyborcza ■ Nadleśnictwo Rokita przy współpracy z Gminą Golczewo zorganizowało akcję pn. „Jedno dziecko - jedno drzewo”. W Golczewie w dniu 10 października rodzice dzieci urodzonych w tym roku w okresie od stycznia do sierpnia mogli posadzić drzewa ■ Policjanci CBŚP i szczecińscy prokuratorzy proszą o kontakt osoby pokrzywdzone przez członków rozbitej zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa działała w latach 2014-2018 w Kamieniu Pomorskim i jego okolicy. Jej członkowie zajmowali się głównie przestępczością narkotykową, ale rozliczenia finansowe prowadzili w sposób bardzo brutalny. Na swoim koncie mogą mieć porwania, pobicia, wymuszenia rozbójnicze, uszkodzenia mienia i wiele innych ■