POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [16.05.2019, 22:38:43] • Międzyzdroje

Zapraszamy na szlak!

Zapraszamy na szlak!

fot. Organizator

Co zrobić, gdy wczasy wykupione a za oknem pochmurna chłodna aura? Niektórzy wybierają takie miejsca, gdzie słońce zapewnione. Jednak nie brakuje pasjonatów, którzy ruszają na szlak, aby poznać polskie zakątki. Bo nie warto rezygnować z poznania tego, co Polska ma najpiękniejszego – przyrody, architektury, historii. Położenie na największej polskiej wyspie Wolin w otulinie Wolińskiego Parku Narodowego powoduje, że Międzyzdroje i okolice to jeden z najbardziej atrakcyjnych zakątków polskiego Wybrzeża. To nie tylko plaża i Aleja Gwiazd.

Szukających ciszy i wytchnienia zapraszamy na szlaki Wolińskiego Parku Narodowego – czerwony biegnący brzegiem morza, umożliwiający zobaczenie najatrakcyjniejszej części Wybrzeża prowadzi do Wisełki ( długość około 11km). Szlak niebieski wiedzie przez pagórki i wąwozy ukazując malownicze krajobrazy aż do miejscowości Karnocice. Turyści, którzy zdecydują się na wycieczkę tym szlakiem zobaczą stanowisko broni V-3 w miejscowości Zalesie, przepiękne jeziorko Turkusowe w Wapnicy, będące pozostałością po dawnej kopalni kredy ( długość szlaku około 26 km). Szlak zielony prowadzący nad urokliwe Jeziora Warnowskie, biegnie przy Zagrodzie Pokazowej Żubrów, w której warto zatrzymać się na spotkanie z majestatycznym żubrem. Następnie przez urokliwe lasy bukowo – sosnowe prowadzi do miejscowości Warnowo nad jeziorem Czajczym gdzie można podziwiać imponujący w swoich rozmiarach Wydrzy Głaz ( długość szlaku ok. 10 km).

Szlak czarny z Międzyzdrojów przez Kawczą Górę i parking „Kwasowo” łączy się ze szlakiem zielonym w pobliżu Zagrody Pokazowej Żubrów. Poruszając się po czarnym szlaku mamy okazję zwiedzić Baterię Artylerii Stałej (BAS). Są to umocnienia z okresu II wojny światowej dla Szkoły Artylerii Pokładowej Marynarki Wojennej III Rzeszy oraz z lat 50-tych XX wieku. Trzy zamknięte dla zwiedzających stanowiska służą do zasiedlania dla nietoperzy oraz ropuchy szarej. Wzdłuż BAS biegnie szlak turystyczny i ścieżka edukacyjna. Do szlaku czarnego prowadzą schody relacji plaża-Kawcza Góra, niestety po jesiennych sztormach nie wytrzymały siły bałtyckiego żywiołu, obecnie są zamknięte i czekają na remont.

Po zachodniej stronie międzyzdrojskiej promenady czeka kolejna atrakcja – kładka po koronach wydm. Jest ona idealnym miejscem spacerowym o każdej porze roku i dla osób w każdym wieku. Posiada tarasy widokowe i podjazdy, dzięki którym dostępna jest dla osób niepełnosprawnych. Z kładki roztacza się widok na Zatokę Pomorską i sąsiednią wyspę Uznam.

Zapraszamy na szlak!

fot. Organizator

Przez Międzyzdroje poprowadzony jest jeden z najstarszych w Europie szlaków pielgrzymkowych – szlak św. Jakuba, wyznaczają go żółte musze na niebieskim tle. Do naszej gminy szlak prowadzi z Wolina przez Płocin, Karnocice, Lubin, Wicko, Zalesie i liczy 24,5 km.

Natomiast kolejny etap ma swój początek przy węźle szlaków przy siedzibie WPN, prowadzi z Międzyzdrojów przez Przytór, Ognicę, Warszów, do przeprawy promowej w Świnoujściu i liczy 20,5km.

W innej części miasta przy drodze 102 jadąc z Międzyzdrojów w stronę Świnoujścia położna jest wyjątkowo atrakcyjna dla wszystkich miłośników przyrody ścieżka Drożkowe Łąki. Skrywa ona tajemniczy świat paproci oraz cały pakiet wiedzy botanicznej. Ścieżka „Paprocie” wiedzie przez podmokłe siedlisko, w którym możemy podziwiać piękne kosaćce, firletkę poszarpaną, długosza królewskiego, wiciokrzew pomorski, turówkę wonną zwaną żubrówką. Lokalizacja ścieżki jest wyjątkowo korzystna. Początkowo prowadzi wzdłuż nasypu drogowego, jednak niedaleko potem skręcamy do lasu i zaczynamy przyrodniczą przygodę.
Na terenie miasta znajdują się niesłychanej urody drzewa pomnikowe będące świadkami tutejszej historii. Są to okazy przyrody wyjątkowe z kilku powodów – sędziwego wieku, rozmiarów, a także częstotliwości występowania. Każde z nich posiada charakterystyczną nazwę, która nawiązuje do historii Polski, regionu lub nadmorskich atrybutów Międzyzdrojów. Dzięki tym przyrodniczym atrakcjom powstał szlak drzew pomnikowych, na którym można spotkać „Jadwigę” wraz z „Jagiełłą”, pomorskich książąt z rodu Gryfitów „Barnima” i „Warcisława I” i wiele innych. Na rowerzystów czeka szlak rowerowy R10, miłośników sportów wodnych zaprasza Zachodniopomorski Szlak Żeglarski i urokliwy port jachtowy w Wapnicy. Dla lubiących wypoczywać aktywnie jest tu wiele atrakcyjnych miejsc, serdecznie zapraszamy.

Zapraszamy na szlak!

fot. Organizator

Joanna Ścigała
Rzecznik Prasowy
UM w Międzyzdrojach


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Gość • Piątek [17.05.2019, 12:27:03] • [IP: 37.30.21.***]

Sól morska niszczy rowery

Gość • Piątek [17.05.2019, 12:18:22] • [IP: 80.245.177.***]

żubrowisko warto zwiedzić

Gość • Piątek [17.05.2019, 10:58:08] • [IP: 83.20.234.***]

cudnie!!

Gość • Piątek [17.05.2019, 04:49:00] • [IP: 188.146.237.**]

Prosimy o relację ze spotkania.

Gość • Piątek [17.05.2019, 00:06:45] • [IP: 31.0.84.**]

fakt mamy piekna wyspe bylem juz na wiekszosci tych szlakow, oczywiscie w tym roku, sa naprawde piekne i ciekawe ale wciaz zle oznakowane i zaniedbane rozjedzone przez ciezarowki wywazace z lasu drewno.A przy okazji zauwazyc mozna ile hektarow tych lasow zostalo wycietych chodzi tu nie tylko o lasy panstwowe ale takze o lasy WPN wycina sie stary drzewostan w tym sporo drzew lisciastych i nie ma to nic wspolnego z planowana rozbudowa DK3

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Piątkowa gala w Międzyzdrojach to już dziewiąte wydarzenie spod szyldu Babilon MMA Tomasza Babilońskiego. W Międzyzdrojach odbyła się kolejna gala organizacji Babilon MMA 9. Podczas tego wydarzenia fani obejrzeli siedem pojedynków, w tym jeden kobiecy ■ Zamknięcie ulicy Zamkowej w związku z wystąpieniem awarii. Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolinie informuje, że w związku z wystąpieniem awarii na przyłączu i sieci wodociągowej biegnącej w ulicy Zamkowej (na wysokości budynku pod nr 5) konieczne jest zamknięcie fragmentu ulicy Zamkowej od skrzyżowania ulic Zamkowej i Wojska Polskiego do skrzyżowania ulic Zamkowej i Ogrodowej. Zamknięcie części ulicy Zamkowej spowodowane jest koniecznością wykonania wykopu oraz zabezpieczeniem terenu robót budowlanych. W obszarze robót będzie obowiązywała zmiana organizacji ruchu. W związku z pracami w godzinach popołudniowych może nastąpić przerwa w dostawie wody. Przepraszam mieszkańców za niedogodności związane z tą sytuacją. Prace związane z usunięciem awarii rozpoczną się w dniu 13 sierpnia 2019 r. i planowane są przez okres 2 dni. W tym czasie będzie obowiązywała zmiana w organizacji ruchu ■ 60 ratowników pilnuje kąpielisk w gminie Dziwnów: Na kąpielisku w Dziwnowie służbę w pełni sezonu pełni 24 ratowników, w Międzywodziu - 18, w Dziwnówku - 12, w Łukęcinie – 6. ■ Tego studia nikt nie kontroluje. Jest większe ryzyko zakażeń. Każde studio tatuażu musi być pod nadzorem sanepidu. Sanepid w Kamieniu Pomorskim nie ma w rejestrze żadnego zakładu w Wysokiej Kamieńskiej. Takie usługi mogą być świadczone w pomieszczeniach przeznaczonych wyłącznie do tego celu. Kto korzysta z nielegalnych usług, naprawdę dużo ryzykuje. W sprawie nielegalnego domowego studia tatuażu w Wysokiej Kamieńskiej, o którym informował nasz Czytelnik, wypowiedział się państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Kamieniu Pomorskim. Wygląda na to, że wątpliwości i obawy naszego Czytelnika są jak najbardziej uzasadnione ■ Potwierdziły się przypuszczenia, co do kłamstw Burmistrza Stanisława Kuryłło w sprawie rewitalizacji tzw. „dzikiej plaży”. Nie ma żadnego wniosku mieszkańców, a już przed Sesją Burmistrz miał zgodę Starostwa na wycinkę dwóch topoli ■ Ciekawą odpowiedź dostaliśmy z Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim w sprawie nielegalnego studia tatuażu w Wysokiej Kamieńskiej. Policja zajmie się sprawą tylko wtedy, gdy dostanie oficjalne zawiadomienie. Sprawa domowego studia tatuażu w Wysokiej Kamieńskiej zbulwersowała naszych Czytelników ■