POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [14.05.2019, 20:49:16] • Golczewo

Projekt „Trzeci Wiek Technologicznie”

Projekt „Trzeci Wiek Technologicznie”

fot. Organizator

Słuchacze UTW z Golczewa i Przybiernowa, tym razem spotkali się na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Kolejny wyjazd obfitował w wiele nowych i ciekawych wiadomości.

Dr inż. Agnieszka Ubowska w pierwszej części przedstawiła temat ochrony ważnych informacji. Skupiliśmy się przede wszystkim na danych wrażliwych, takich jak rasa, pochodzenie, poglądy polityczne, dane o stanie zdrowia itp..Na tym, że musimy dać zgodę na ich przetwarzanie, że możemy uzyskać odszkodowanie, jeżeli naruszona zostanie nasza ochrona. Wiemy też, że są prowadzone kontrole przez Urząd Ochrony Danych Osobowych w zakresie przestrzegania przepisów o przetwarzaniu tych danych.

Z innych ważnych praktycznych wskazówek to to, że w razie zgubienia dowodu osobistego, należy to niezwłocznie zgłosić pod nr 828828828, a w przypadku kradzieży także na policję i do Urzędu Miasta i Gminy, lub Urzędu Gminy.

Trwa też akcja "Seniorze nie daj się", gdyż wyłudzanie pieniędzy nie traci na popularności. Łączne straty na policjanta i na wnuczka to 53.853.991 zł, a przecież część osób nie przyznało się do straty. Przestępcy wprowadzają ciągle nowe metody oszustwa i głównie polują na osoby starsze i mieszkające samotnie.

Nastąpiła też prezentacja urządzeń wykrywających podsłuch, lakierów bezbarwnych fluorescencyjnych, długopisów sympatycznych, lamp ultrafioletowych.
Druga część wykładów przeprowadził dr inż. Wojciech Tuchowski na temat chłodnictwa i przechowywania żywności. Tematyka ta jest nam raczej znana, ale ciekawostki w tej dziedzinie to m.in.:
- prognozuje się, że w 2030 r. na 1 osobę będzie przypadała 1 chłodziarka
- w Polsce produkcja komponentów do lodówek jest na wysokim poziomie
- lodówka załadowana w 100 %, to znaczy, że między produktami jest jeszcze przestrzeń na krążenie powietrza
- jeżeli owiniemy ciemną końcówkę banana folią, to dużo dłużej można go przechować
- przy mrożeniu należy zapakować jak najciaśniej
- gorący płyn zamrozi się dużo szybciej
- jest zakaz sprowadzania lodówek poniżej klasy A
- w Niemczech są lodówki inteligentne-wewnątrz idealnie opisane jakie produkty i gdzie ulokować, a w przypadku ich braku do właściciela urządzenia jest wysyłany sms.
- najnowocześniejsze to montowane w ścianie o dowolnych wymiarach, albo żelowe bez ścian i półek.

Kolejny temat to termowizja. Zostały nam zademonstrowane kamery termowizyjne, wykorzystywane w medycynie, budownictwie, przemyśle. Każdy z nas mógł doświadczyć jej działania na własnym organizmie. Doskonałe urządzenie, ale drogie i powszechnie niedostępne, a tak potrzebne w szpitalach.
Ostatni punkt zajęć to pompa ciepła, której działanie już poza budynkiem uczelni przedstawił nam dr inż. Wojciech Tuchowski.

W przerwie kawowej pączusie podarowane przez Pana Wiesława Żelka – Piekarnia - Kamień Pomorski - Golczewo, natomiast kawa, herbata, obiad oraz transport ufundowany w ramach projektu przez ZUT. Mile i pożytecznie spędzony dzień, a w drodze powrotnej snuliśmy plany na kolejne czerwcowe spotkanie.

Do zobaczenia!

Opracowanie – Maria Sadłocha, foto – Janina Kołodzińska – UTW Golczewo


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W sobotę pan Jerzy płynął jachtem z Dziwnowa do Świnoujścia. Na morzu, koło wiatraka popsuł mu się jacht. Walczył, by nie zepchnęło go na ląd. Było bardzo niebezpiecznie. - Płynąłem z Dziwnowa –opowiada nam pan Jerzy – ustawiłem autopilota. Wszystko było OK., dopóki nie wpłynąłem do Świnoujścia. Na wejściu do Świnoujścia zaczęło coś mi tam zgrzytać, syczeć i sprzęt przestał działać. Całe szczęście, że miałem silnik i silnikiem odpychałem się, żeby mnie nie zepchnęło na ląd. Odpychałem się i odpychałem. Na szczęście mam system łączności z Kapitanatem. Powiadomiłem Kapitanat, że straciłem ster i proszę o pomoc SAR-u. Chłopaki przyjechali i mnie tu przyciągnęli – relacjonuje już po zakończonej szczęśliwie akcji pan Jerzy.■ "Sezon 2020 w Międzyzdrojach uważam za otwarty!” - tym słowami oraz gwizdkiem ratowniczym rozpoczął swą konferencję prasową z mediami Burmistrz Mateusz Bobek. Konferencję zorganizowano na plaży w Międzyzdrojach i była ona kolejnym etapem kampanii promującej lato 2020 w Międzyzdrojach. Kampania pod hasłem „Między nami Międzyzdroje ■