POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [14.01.2019, 14:04:55] • Gmina Kamień Pomorski

Dotacja do zwrotu, sprawa do prokuratury

Dotacja do zwrotu, sprawa do prokuratury

fot. ikamien.pl

Sprawa wiaty-widmo w Jarszewie ma swój ciąg dalszy. Urząd Marszałkowski zażądał od Gminy Kamień Pomorski zwrotu otrzymanej dotacji wraz z odsetkami oraz powiadomił o sprawie prokuraturę. Zwrot dotacji wraz z odsetkami oznacza, że za wiatę zapłacimy najprawdopodobniej z budżetu gminy czyli zapłacimy my podatnicy. Chociaż to nie z naszej winy następuje zwrot.

Przypominamy. Sprawa wypłynęła w grudniu 2018. W sprawozdaniu rozliczającym dotację w wysokości 10.000 zł podpisanym przez Burmistrza Gminy Kamień Pomorski, Skarbnik Gminy i Sołtys Sołectwa Jarszewo rozliczono otrzymane dofinansowanie na budowę wiaty w Jarszewie. Mimo obowiązku dołączenia do sprawozdania zdjęć dokumentujących wiatę gmina Kamień Pomorski takich zdjęć nie dołączyła. W sprawozdaniu znalazł się za to zapis, że mieszkańcy „pomagali przy pracach montażowych wiaty jak i uporządkowaniu terenu wokół niego”. Sprawozanie składano na dzień 31 października 2018. Zachowanie tego terminu było warunkiem niezbędnym do rozliczenia dotacji. W przeciwnym wypadku groziła konieczność zwrotu pieniędzy.

Jednak w rzeczywistości jeszcze w połowie grudnia zamiast wiaty w centrum Jarszewa był pusty plac. Należy zaznaczyć, że zarówno Sołtys Jarszewa jak i Burmistrz są mieszkańcami miejscowości Jarszewo i musieli posiadać wiedzę, że wiata nie została postawiona.
Sprawa trafiła do prokuratury z podejrzeniem popełnienia przestępstwa poświadczenia nieprawdy przez Stanisława Kuryłło i podejrzenia wyłudzenia dotacji.

Temat poruszało Radio Szczecin (
radioszczecin.pl/1,381975,miala-byc-wiata-a-wiaty-nie-ma-sprawie-przyglada) oraz ogólnopolski Polsat News (www.youtube.com/watch?v=BNRwzOZDrkg&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1a3oqfGcDnYq1CjdG5eVLJ8O_VZGzkLHS_9Ch2vd7ow4dnw8i-sr9uvgc).

Po medialnych doniesieniach Urząd Marszałkowski przeprowadził kontrolę w Jarszewie. Kontrola potwierdziła rozbieżności i uchybienia. Stanisław Kuryłło i Sołtys Jarszewa wyjaśniali, że „opóźnienie w realizacji inwestycji wynika z długotrwałej choroby głównego wykonawcy”.

W trakcie kontroli Stanisław Kuryłło oświadczył, że „Gmina Kamień Pomorski deklaruje wsparcie w wykonaniu pozostałych prac wraz z pomocą rzeczową do 31.12.2018”. Nie wiemy czy ta pomoc rzeczowa nastąpiła i na czym polegało wsparcie. Prawdą jest że ani 31 października ani 31 grudnia 2018 mimo zapewnień Burmistrza wiata nie była skończona.

Jak nas informuje Agnieszka Cieślicka z Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie w wyniku przeprowadzonej kontroli Urząd Marszałkowski wystąpił do Gminy Kamień Pomorski „o zwrot dotacji celowej wraz z odsetkami liczonymi od dnia przekazania grantu na konto Urzędu Gminy Kamień Pomorski.”
Niezależnie od powyższego UMWZ skierował zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 297 k.k.

Zwrot dotacji z odsetkami oznacza, że za wiatę trzeba będzie zapłacić nie z środków zewnętrznych lecz z budżetu gminy. Do tego gmina musi jeszcze dołożyć odsetki. Skutki niewykonania wiaty w terminie poniesiemy wszyscy jako mieszkańcy Gminy Kamień Pomorski. Osobną sprawą jest indywidualna odpowiedzialność karna osób, związanych z tematem budowy.


komentarzy: 40, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 40

Gość • Wtorek [15.01.2019, 22:02:51] • [IP: 37.47.160.***]

Gość z 01.27.00 czy gdyby ciebie okradziono z cennych rzecz a ktoś by potwierdził nieprawdę że nic takiego Ci nie zginęło? Czy też byś uważał że po co uruchamiać papierologie? Przecież nic się nie stało? Tylko ktoś popełnił oszustwo? Ale masz myślenie?

Gość • Wtorek [15.01.2019, 19:24:47] • [IP: 37.47.160.***]

Pewnie w dronie paliwa zabrakło...

Gość • Wtorek [15.01.2019, 17:41:09] • [IP: 37.248.210.***]

A dlaczego wspaniale Kaminskieinfo nic nie pisze na ten temat? Zawsze wszystko wiedzące i slyszace!

Gość • Wtorek [15.01.2019, 17:17:43] • [IP: 31.0.34.**]

Jak pan spojrzy w oczy sołtysom, którzy składali wnioski na granty i ich nie dostali, bo dostało Marszewo i Wrzosowo z wiadomym skutkiem.

Gość • Wtorek [15.01.2019, 15:27:28] • [IP: 185.189.112.***]

W Rewalu się nie udało zostać komisarzem to może w kamieniu? Zanim odwołania i apelację to kadencja pyknie. Ach ten blond pend do władzuni, to choroba wymagająca terapii!!

Gość • Wtorek [15.01.2019, 13:35:43] • [IP: 37.248.210.***]

To już nie chodzi o wiatę tu chodzi o podpisanie nieprawdy...

Gość • Wtorek [15.01.2019, 13:21:23] • [IP: 83.14.209.**]

[IP: 80.53.77.**]-zgadzam się z Tobą w 100 % !!

Gość • Wtorek [15.01.2019, 11:25:12] • [IP: 37.47.146.**]

Czytając te wypociny to widać ze mało kto inteligenty tutaj pisze. Burmistrz skłamał Urząd Marszałkowski stwierdzając w pismie ze wiata jest a jej nie było..prosta sprawa. Teraz dotacje trzea oddać i powinni to zrobić mieszkańcy Jarszewa a nie Gmina Kamień, bo to dla mieszkańców Jarszewa budowana jest ta wiata i to oni nie przypilnowali...jedyny co sie interesował to A.J i to on pilnuje wielu spraw i dzieki Niemu i jego kamienew.pl mamy takie informacje. A dlaczego lokalna inna gazetka nie opisuje tego a ma za to płącone to skierujcie to pytanie do Burmistrza.

Gość • Wtorek [15.01.2019, 10:58:52] • [IP: 37.47.179.***]

A może dymisja?

Gość • Wtorek [15.01.2019, 10:53:57] • [IP: 77.115.45.***]

Warunkowe umorzenie postępowania jest tożsame z prawomocnym skazaniem w zakresie utraty prawa wybieralności i wygaśnięcia mandatu.

Gość • Wtorek [15.01.2019, 10:40:51] • [IP: 178.37.89.***]

Gość • Wtorek [15.01.2019, 09:48:13] • [IP: 5.173.160.***] stan wyższej konieczności to wojna albo powódź. A nie leżenie kijem do góry pół roku a potem klejenie głupa że coś jest jak tego nie ma. Przecież to zwykła drewniana wiata. Do postawienia w 2 tygodnie a nie 9 miesięcy. To nie lot w kosmos. Wystarczyło ją postawić w terminie i nie ma problemu. Dziś oskarżani jest A.J a przecież to nie on najpierw dał d...y przy budowie drewnianej szopki a potem dal d...y podpisując dokumenty. Panowie weźcie to na swoje klaty i nie ośmieszajcie się zrzucaniem winy na innych. Miejcie jaja chociaż w tym momencie jak wam ich zabrakło przy budowie i podpisywaniu dokumentów.

Gość • Wtorek [15.01.2019, 09:48:13] • [IP: 5.173.160.***]

stan wyzszej koniecznosci, war umrz. czy ktos mial zle intencje?

Gość • Wtorek [15.01.2019, 08:49:38] • [IP: 37.248.158.***]

Zdjęcie jest nieaktualne. Wiata stoi prawie skończona. Ale przecież nie chodzi tu o wiatę tylko żeby dokopać burmistrzowi i wypromować siebie w przypadku A J.

Gość • Wtorek [15.01.2019, 08:24:59] • [IP: 83.13.50.***]

No to teraz machina wyborcza może ruszy, oby jednak nie startował pan Szefliński bo to byłaby porażka i dla tego pana i dalej niestety dla Gminy! Naprawdę czas na zmiany!

Gosc • Wtorek [15.01.2019, 08:22:43] • [IP: 217.182.175.***]

nasz burmistrz jest wsztrzasniety smiercia Adamowicza. Wszyscy dzis mowia o mowie nienawisci. A ja sie zapytam kto stworzyl portal po to zeby niszczyc poprzedniego burmistrza? kto placil i zlecal artykuly pelne nienawisci, oskarzen? Kto pisal donosy do prokuratury, urzedow i instytucji? kto pieniedzmi gminnych spolek placil za szkalowanie konkurentow do wladzy? przedstawial wykrzywiony pod siebie obraz rzeczywistosci? nawet w tej sprawie wiaty. mowi o tym radio szczecin, polsat ale pewien lokalny portal milczy. ten sam, ktory tak tropil nieprawidlowosci u poprzedniego burmistrza. Mowe nienawisci mamy nie tylko w Gdansku ale i u nas w malym miasteczku. i to jeszcze za nasze pieniadze

Gość • Wtorek [15.01.2019, 07:44:47] • [IP: 80.53.77.**]

Nie interesuje mnie kto zwróci dotację. Bardziej martwi festiwal NIENAWIŚCI jaki od paru lat trwa w Kamieniu. Władze centralne mają swoją TVP, władza w Kamieniu wiadomo jakim portalem się posługuje. Teraz ten portal wyjątkowo milczy. Nie pierwszy raz kiedy niewygodny temat jest na tamtych łamach przemilczany tylko po to aby za chwilę odwrócić uwagę jakąś" aferą" poprzedników (to już nudne), kolejnym donosem. W przypadku wiaty Burmistrz i Skarbnik potwierdzili nieprawdę. To jest fakt. O faktach powinny informować media a nie tworzyć rzeczywistość równoległą przy okazji rozpędzając mowę nienawiści. To się źle kończy

Gość • Wtorek [15.01.2019, 06:45:52] • [IP: 83.23.185.**]

Takie postepowanie to działanie na szkodę gminy czyli nas wszystkich podatników. Burmistrz swym obnarzyl swoją niekompetencje już nie pierwszy raz. Uważam że taka sprawa poświadczenia nieprawdy powinna być ścigana z urzędu. Czekam na wyrok i myślę że skazujący za świadome wprowadzenie organu panstwowego w błąd.

Gość • Wtorek [15.01.2019, 01:27:00] • [IP: 5.173.160.***]

Chwalicie ludzi dzieku ktorym za wiate zaplacicie z wlasnej kieszeni zamiast dotacji? Gdyby nie aj wiata by byla na spokojnie. Papierologia. Jaki to ma cel?

Gość • Wtorek [15.01.2019, 00:22:49] • [IP: 37.248.208.***]

Ciekawe czy te podpisy i poswiadczenia nieprawdy to były tylko w tym przypadku.A moźe takich" kwiatkòw" jest więcej?

Gość • Poniedziałek [14.01.2019, 22:40:57] • [IP: 5.172.234.***]

Słuszna decyzja Marszałka, ukarać za wyłudzenie publicznej kasy.

Gość • Poniedziałek [14.01.2019, 21:57:18] • [IP: 5.173.128.***]

To się w palę nie mieści. Kuryłło dostanie wyrok. Nie ma innej opcji. Pytanie mam, czy burmistrz z wyrokiem może dalej rządzić?

Gość • Poniedziałek [14.01.2019, 21:56:22] • [IP: 188.147.97.**]

Czy glowny wykonawca to nie czasami ktorys z radnych burmistrza Kurylly? Czy owa choroba trwala w trakcie kampanii wyborczej??

Gość • Poniedziałek [14.01.2019, 21:39:00] • [IP: 5.173.208.**]

Prokuratura w Kamieniu czy w Szczecinie?

Gość • Poniedziałek [14.01.2019, 19:16:34] • [IP: 37.47.142.***]

A gdzie jest te 10 tys? Też uważam że ta trójka powinna zapłacić z własnej kieszeni! Na co poszły te pieniądze? Dobrze że są tak odważne osoby jak Pan. Ariel. Gdyby ich było więcej to na stolkach nie zasiadaliby przypadkowi ludzie! W tym konkretnym przypadku jacy wyborcy taki burmistrz!!

Gość • Poniedziałek [14.01.2019, 18:16:05] • [IP: 79.186.205.**]

Gdyby nie Juszczak Jarszewo w życiu by tej wiaty na oczy nie zobaczył!! Mieszkańcy ogarnijcie się koniec rządów Materkow Moskiewiczow i Pionokia Kurylly!!

Oglądasz 1-25 z 40
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Wzdłuż województw północnych w piątek od samego rana spodziewane są oblodzenia wilgotnych i mokrych nawierzchni dróg oraz chodników ■ „Śledź po Międzyzdrojsku na kanale YouTube”. Czy lubicie potrawy ze śledzia? Czy chcielibyście odkryć nowe smaki, a może zaskoczyć przyjaciół na imprezie? Zapraszamy na kanał YouTube - UM Międzyzdroje, gdzie przedstawiamy przepisy na „Śledzia po Międzyzdrojsku” ■ Dnia 31.12.2018 r zaginęły klucze. Mieszkaniec zgubił je na ul. Zwycięstwa w Golczewie. Prawdopodobnie znalazła je starsza Pani, jednak sama nie jestem w stanie jej znaleźć. Proszę o pomoc Uczciwego znalazce kluczy nagrodzę kwotą 100 zł. Telefon: 605872202 lub 785257965 ■ Psy ze schroniska mogą dostać nowoczesne budy - organizatorzy akcji liczą na wsparcie ze strony Czytelników. "Na podstawie umowy o współpracy z naszym partnerem, Schroniskiem w Sosnowicach i przy wsparciu organizacyjnym Fundacji Psia Kość, postanowiliśmy postawić nowoczesne budy dla psów. Zamierzamy wybudować „domki" wysokiej klasy, tak aby służyły psom przez długie lata W związku z tym mamy kilka ważnych wytycznych: płaski, zdejmowany dach, okucie wejścia, styropian min. 4 cm, drewno w środku i na zewnątrz, w środku płyta impregnowana." ■ W gminie Kamień Pomorski przyznawane przez Urząd Marszałkowski granty sołeckie nie będą budzić dobrych wspomnień. We Wrzosowie trzeba było oddać 10.000 zl z odsetkami, sprawa budowy wiaty widmo w Jarszewie wylądowała w prokuraturze a koniec końców przez to wszystko radny Moskiewicz trafił do szpitala ■ Mężczyzna zasłabł podczas jazdy i uderzył w samochód dostawczy. Wypadek miał miejsce dzisiaj po godzinie 9.00 w okolicy Jarzysławia. 28-latek jechał oplem Zafirą i, jak nieoficjalnie dowiedział się nasz dziennikarz, w pewnym momencie zasłabł ■ W niedzielę 30 grudnia, na niedawno ochrzczonym placu, Placem Niepodległości Polski w Kamieniu Pomorskim (zbieg ulic Strzeleckiej i Gryfitów), w obecności władz samorządowych, wojewódzkich, a także licznych pocztów sztandarowych oraz bardzo wielu mieszkańców miasta oraz powstała na początku tego dziesięciolecia, Grupy Rekonstrukcji Historycznej (GRH) „Nałęcz” z Trzebiatowa, która zaprezentowała się w mundurach z lat dwudziestych minionego stulecia, w ramach obchodów jubileuszowej setnej rocznicy niepodległości Polski, odsłonięto pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, dar społeczności nie tylko Gminy Kamień Pomorski ■ Czytelnik: Dworzec w Kamieniu Pomorskim to melina i noclegownia dla bezdomnych. Konkretnie chodzi tu o poczekalnię dla podróżnych, którą objęli we władanie kloszardzi. Pomieszczenie przypomina melinę pijacką. O sprawie poinformował nas Czytelnik. "Poczekalnia ma dworcu kolejowym, wielki syf. Melina dla pijaczków i noclegowni dla bezdomnych. Z tego co wiem, to Kamień Pomorski jest miastem uzdrowiskowym. Co na to przyjeżdżający kuracjusze? Też wiem, że w Kamieniu jest straż miejska, jakie jest ich zadanie? Kto obserwuje monitoring na dworcu? Do naczelnika dworca, policji i Pana burmistrza: weźcie się do roboty! Wstydzę się za was."- pisze oburzony mieszkaniec Kamienia Pomorskiego ■ Znany dziennikarz Marian Klasik poszkodowany w wyniku czołowego zderzenia dwóch aut. W niedzielę po godzinie 18.00 w Przybiernowie, doszło do zderzenia czołowego małego peugeota z mercedesem. W wyniku zderzenia ciężko poszkodowany został Marian Klasik, znany dziennikarz z Kamienia Pomorskiego oraz kobieta w ciąży pasażerka jadąca w mercedesie ■ Wypadek na obwodnicy Kamienia Pomorskiego. Trzy osoby, w tym dwoje dzieci przetransportowano śmigłowcem LPR do Szczecina. Do tragicznego wypadku drogowego doszło przed godziną 15.00 na obwodnicy Kamienia Pomorskiego ■