POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [15.11.2018, 19:31:33] • Gmina Międzyzdroje

Dźwiękowa podróż z osadnikami wyspy Uznam i Wolin

Dźwiękowa podróż z osadnikami wyspy Uznam i Wolin

Międzyzdroje port rybacki( fot. Andrzej Ryfczyński )

Archipelag Pamięci to platforma internetowa, której autorzy w niekonwencjonalny sposób starają się opisać, opowiedzieć i zobrazować rzeczywistość wysp Wolin, Karsibór i polskiej części wyspy Uznam po drugiej wojnie światowej. Od niedawna na stronie Archipelagu dostępne są słuchowiska. Umożliwiają one poznanie powojennych realiów przy udziale pierwszych osadników przybyłych na polskie wyspy.

Słuchowiska skierowane są zarówno do mieszkańców jak i turystów. Przyjmują formę audioprzewodników. Pozwalają na zwiedzanie wysp słuchając opowieści o ich powojennych losach. Mieszkańcy mogą poznać wiele ciekawych historii związanych z ich najbliższym otoczeniem. Niejednokrotnie są one opowiedziane przez ich sąsiadów, krewnych lub dalszych znajomych. Ludzi, którzy od dziesięcioleci mieszkają na Archipelagu, pamiętając jego powojenną historię. Słuchowiska pozwalają przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz, by dowiedzieć się z jakimi problemami musieli zmierzyć się osadnicy, na których barkach spoczywał trud tworzenia polskości na terenach przyłączonych po wojnie do kraju.

Dźwiękowa podróż z osadnikami wyspy Uznam i Wolin

Karsibór przystań( fot. Andrzej Ryfczyński )

Opuszczając swe dawne domy przybywali oni na ziemie, które nie były aż tak gościnne, jak obiecywano. Na miejscu zastawali wciąż mieszkających tu jeszcze Niemców, w wielu miejscach totalną władzę sprawowała zaś Armia Czerwona. Na wyspach odnajdywali piękne domy i imponującą infrastrukturę, nie zmieniało to jednak faktu, że brakowało im żywności i innych rzeczy niezbędnych do życia. Plagą regionu byli bezwzględni szabrownicy. Każdy z osadników przyjeżdżał tu ze swoimi doświadczeniami i obyczajami, przywiezionymi z najróżniejszy regionów dawnej Polski. Archipelag stawał się więc swoistą wieżą Babel, gdzie różni ludzie musieli nauczyć się wspólnego życia w zupełnie nowym świecie. O wszystkich tych problemach starają się opowiedzieć autorzy słuchowisk. Nagrania najstarszych mieszkańców wysp pamiętających powojenne wydarzenia przeplatają się z opowieścią narratora. W tle słychać nastrojową muzykę, dzięki której całość jest łatwa i przyjemna w odbiorze.

Dźwiękowa podróż z osadnikami wyspy Uznam i Wolin

Latarnia Świnoujście( fot. Andrzej Ryfczyński )

Dla turystów nieznających topografii Archipelagu przygotowano kilka szlaków. Dzięki nim w łatwy sposób można dotrzeć do ciekawych – często mniej znanych – zakątków wysp. Do słuchowisk zostały zaproponowane dwie trasy. Każda z nich w wersji pieszej i rowerowej. Zasiedlenie Atlantydy to trasa pierwsza. Pozwala na odwiedzenie Międzyzdrojów, Warnowa czy Ładzina. Udając się w podróż dowiemy się między innymi jakie były pierwsze wrażenia osadników po przybyciu na Archipelag, dlaczego plagą regionu byli szabrownicy, a także kto ukrywał się na polskim Dzikim Zachodzie. Druga trasa prowadzi przez malowniczą część Świnoujścia oraz przez wyspę Karsibór. Dowiemy się między innymi dlaczego ryby stały się złotem polskich wysp, kto i dlaczego chciał założyć w regionie rybacki falanster oraz w jaki sposób na Archipelagu współpracowali ze sobą Polacy i Niemcy.

Dźwiękowa podróż z osadnikami wyspy Uznam i Wolin

Lubin port rybacki( fot. Andrzej Ryfczyński )

Zaproponowane trasy stanowią wyłącznie propozycję zwiedzania wysp. Autorzy zachęcają do odkrywania Archipelagu na własną rękę. Wyruszając w podróż poznajemy świat pierwszych polskich osadników i przekonujemy się z jakimi musieli borykać się problemami i jak je pokonywali. Odkrywamy, że pozornie mało znaczące miejsca kryją za sobą niezwykłe dzieje i opowieści.

Dźwiękowa podróż z osadnikami wyspy Uznam i Wolin

Irena Wapnica pensjonat( fot. Andrzej Ryfczyński )

Jak skorzystać z audioprzewodników:
- Wejdź na stronę www.archipelag.edu.pl i wybierz zakładkę „Audioprzewodnik”;
- Kliknij na przycisk „Słuchaj” i pobierz plik na odtwarzacz lub smartforn; możesz skorzystać też z odsłuchu online;
- Wybierz trasę spaceru i ruszaj w drogę!

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez Fundację Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych i dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Wtorek [20.11.2018, 22:16:50] • [IP: 83.23.189.***]

Czy ktoś wie, co to za chłopcy na łodzi siedzą?

Gość • Sobota [17.11.2018, 11:12:42] • [IP: 188.146.194.***]

Duńczycy wyłowili szprota na paszę dla świń. Został przerwany łańcuch pokarmowy dla większych ryb.

Gość • Sobota [17.11.2018, 07:21:28] • [IP: 80.245.177.*]

A jak ma się dać skoro ryba nie jest wstanie dorosnąć do takich rozmiarów? Bo wcześniej trafia do sieci;-)

Gość • Piątek [16.11.2018, 13:35:42] • [IP: 79.187.106.***]

Gdzie oni łowili takie ryby? Bo dziś już w okolicy takich bydlaków złowić się nie da :P, ani na wodach wewnętrznych, ani na morzu, ani w jeziorach... Przynajmniej nie w okolicy

Oglądasz 1-4 z 4
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W zachodniej części kraju oraz cześciowo w centrum możliwe są opady marznące powodujące śliskość na nawierzchniach dróg i chodnikach. ■ W sobotę 8 grudnia 2018 roku włamano się do mieszkania w Wysokiej Kamieńskiej, zamieszczamy opis zdarzenia według poszkodowanego. Jednocześnie ostrzegamy przed kupnem przedmiotów, po tak zwanej okazyjnej cenie. Mogą one bowiem pochodzić z kradzieży. Ostrzegamy przed kupnem „fantów” pochodzących z kradzieży ■ Bus w rowie na „trójce”. Kierowca, by uniknąć czołowego zderzenia, ratował się ucieczką na pobocze ■ Starsza kobieta szuka mężczyzny, który wykazał się odwagą i pomógł wyciągnąć pieska we wtorek, około 18.30 spod kół pociągu na stacji w Wysokiej Kamieńskiej. Wszystko wydarzyło się na trasie relacji Szczecin – Świnoujście. Mężczyzna proszony jest o kontakt pod numerem telefonu 782 020 699 ■ ENEA informuje o wyłączeniach prądu 2018-11-29, w godzinach: 13:30 -18:00 Kołczewo ul. Zwycięstwa 30 ■ 2018-11-30, w godzinach: 09:30 - 14:30 w miejscowości Kunowo, Mokrawica, Grabowo 1, 2, 3, 5, 8, 9,10 ■ 2018-11-30, w godzinach: 30 lis 09:30 - 30 lis 14:30 w miejscowości Mierzęcin 14, 15, 16, 17, 18 ■ Uczniowie rywalizowali w konkursie kulinarnym „Polska Kuchnia Regionalna”. W czwartek 15 listopada br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbył się konkurs kulinarny „Polska Kuchnia Regionalna”, który był skierowany do uczniów biorących udział w projekcie „Kamień w zmysłach”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany jest w ramach Działania 8.6 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 ■ Na 100-lecie niepodległej Polski cieniem kładzie się minister środowiska i odchodzący burmistrz. Trwa rzeź drzew w Międzyzdrojach. W Międzyzdrojach, w przededniu 11 listopada miało miejsce ostre cięcie 100- letnich buków i dębów przy ulicy Gryfa Pomorskiego 70. Jak się dowiedzieliśmy, terenu nie obejmuje plan zagospodarowania przestrzennego ■ 9 sierpnia 2018 r. szczecińska delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozpoczęła w Międzyzdrojach kontrolę pn. "Kontrola określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie rozporządzania mieniem gminy Międzyzdroje, w zakresie powołania do życia oraz działalności Międzyzdrojski Rynek Sp. z o.o." Planowany termin zakończenia to 8 listopada 2018 r. Kontrola jest w toku ■