POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [15.11.2018, 19:31:33] • Gmina Międzyzdroje

Dźwiękowa podróż z osadnikami wyspy Uznam i Wolin

Dźwiękowa podróż z osadnikami wyspy Uznam i Wolin

Międzyzdroje port rybacki( fot. Andrzej Ryfczyński )

Archipelag Pamięci to platforma internetowa, której autorzy w niekonwencjonalny sposób starają się opisać, opowiedzieć i zobrazować rzeczywistość wysp Wolin, Karsibór i polskiej części wyspy Uznam po drugiej wojnie światowej. Od niedawna na stronie Archipelagu dostępne są słuchowiska. Umożliwiają one poznanie powojennych realiów przy udziale pierwszych osadników przybyłych na polskie wyspy.

Słuchowiska skierowane są zarówno do mieszkańców jak i turystów. Przyjmują formę audioprzewodników. Pozwalają na zwiedzanie wysp słuchając opowieści o ich powojennych losach. Mieszkańcy mogą poznać wiele ciekawych historii związanych z ich najbliższym otoczeniem. Niejednokrotnie są one opowiedziane przez ich sąsiadów, krewnych lub dalszych znajomych. Ludzi, którzy od dziesięcioleci mieszkają na Archipelagu, pamiętając jego powojenną historię. Słuchowiska pozwalają przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz, by dowiedzieć się z jakimi problemami musieli zmierzyć się osadnicy, na których barkach spoczywał trud tworzenia polskości na terenach przyłączonych po wojnie do kraju.

Dźwiękowa podróż z osadnikami wyspy Uznam i Wolin

Karsibór przystań( fot. Andrzej Ryfczyński )

Opuszczając swe dawne domy przybywali oni na ziemie, które nie były aż tak gościnne, jak obiecywano. Na miejscu zastawali wciąż mieszkających tu jeszcze Niemców, w wielu miejscach totalną władzę sprawowała zaś Armia Czerwona. Na wyspach odnajdywali piękne domy i imponującą infrastrukturę, nie zmieniało to jednak faktu, że brakowało im żywności i innych rzeczy niezbędnych do życia. Plagą regionu byli bezwzględni szabrownicy. Każdy z osadników przyjeżdżał tu ze swoimi doświadczeniami i obyczajami, przywiezionymi z najróżniejszy regionów dawnej Polski. Archipelag stawał się więc swoistą wieżą Babel, gdzie różni ludzie musieli nauczyć się wspólnego życia w zupełnie nowym świecie. O wszystkich tych problemach starają się opowiedzieć autorzy słuchowisk. Nagrania najstarszych mieszkańców wysp pamiętających powojenne wydarzenia przeplatają się z opowieścią narratora. W tle słychać nastrojową muzykę, dzięki której całość jest łatwa i przyjemna w odbiorze.

Dźwiękowa podróż z osadnikami wyspy Uznam i Wolin

Latarnia Świnoujście( fot. Andrzej Ryfczyński )

Dla turystów nieznających topografii Archipelagu przygotowano kilka szlaków. Dzięki nim w łatwy sposób można dotrzeć do ciekawych – często mniej znanych – zakątków wysp. Do słuchowisk zostały zaproponowane dwie trasy. Każda z nich w wersji pieszej i rowerowej. Zasiedlenie Atlantydy to trasa pierwsza. Pozwala na odwiedzenie Międzyzdrojów, Warnowa czy Ładzina. Udając się w podróż dowiemy się między innymi jakie były pierwsze wrażenia osadników po przybyciu na Archipelag, dlaczego plagą regionu byli szabrownicy, a także kto ukrywał się na polskim Dzikim Zachodzie. Druga trasa prowadzi przez malowniczą część Świnoujścia oraz przez wyspę Karsibór. Dowiemy się między innymi dlaczego ryby stały się złotem polskich wysp, kto i dlaczego chciał założyć w regionie rybacki falanster oraz w jaki sposób na Archipelagu współpracowali ze sobą Polacy i Niemcy.

Dźwiękowa podróż z osadnikami wyspy Uznam i Wolin

Lubin port rybacki( fot. Andrzej Ryfczyński )

Zaproponowane trasy stanowią wyłącznie propozycję zwiedzania wysp. Autorzy zachęcają do odkrywania Archipelagu na własną rękę. Wyruszając w podróż poznajemy świat pierwszych polskich osadników i przekonujemy się z jakimi musieli borykać się problemami i jak je pokonywali. Odkrywamy, że pozornie mało znaczące miejsca kryją za sobą niezwykłe dzieje i opowieści.

Dźwiękowa podróż z osadnikami wyspy Uznam i Wolin

Irena Wapnica pensjonat( fot. Andrzej Ryfczyński )

Jak skorzystać z audioprzewodników:
- Wejdź na stronę www.archipelag.edu.pl i wybierz zakładkę „Audioprzewodnik”;
- Kliknij na przycisk „Słuchaj” i pobierz plik na odtwarzacz lub smartforn; możesz skorzystać też z odsłuchu online;
- Wybierz trasę spaceru i ruszaj w drogę!

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez Fundację Centrum Inicjatyw Regionalnych i Międzynarodowych i dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Wtorek [20.11.2018, 22:16:50] • [IP: 83.23.189.***]

Czy ktoś wie, co to za chłopcy na łodzi siedzą?

Gość • Sobota [17.11.2018, 11:12:42] • [IP: 188.146.194.***]

Duńczycy wyłowili szprota na paszę dla świń. Został przerwany łańcuch pokarmowy dla większych ryb.

Gość • Sobota [17.11.2018, 07:21:28] • [IP: 80.245.177.*]

A jak ma się dać skoro ryba nie jest wstanie dorosnąć do takich rozmiarów? Bo wcześniej trafia do sieci;-)

Gość • Piątek [16.11.2018, 13:35:42] • [IP: 79.187.106.***]

Gdzie oni łowili takie ryby? Bo dziś już w okolicy takich bydlaków złowić się nie da :P, ani na wodach wewnętrznych, ani na morzu, ani w jeziorach... Przynajmniej nie w okolicy

Oglądasz 1-4 z 4
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolinie informuje, że w związku z wystąpieniem awarii na sieci wodociągowej w Wolinie, w dniu 14 lutego 2019 r. od godz. 12:00 do ok 15:00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla mieszkańców m. Unin i Darzowice. Po wznowieniu dostawy może nastąpić okresowo podwyższona mętność wody. Za powstałe utrudnienia przepraszam - informuje dyrektor Adam Celiński ■ Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek powołał Miejskiego Architekta w Międzyzdrojach. Jest nim doświadczony architekt z wizją i pasją swojego zawodu Robert Rachuta ■ Filip Szyszkowski wygrał wybory uzupełniające na radnego w Międzyzdrojach ■ W ramach wdrażania Programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia w powietrzu, zapraszamy mieszkańców Gminy Dziwnów na spotkanie, które odbędzie się 14 lutego o godzinie 16.00 w skali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Dziwnowie (ul. Szosowa 5). Spotkanie poprowadzi Przedstawiciel Regionalny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ■ Coraz więcej osób zatrutych tlenkiem węgla, w tym jeden przypadek w Kamieniu Pomorskim. 11 stycznia – Kamień Pomorski, ul. Dziwnowska – wezwanie do sparaliżowanej 31-letniej kobiety, która przebywała w mieszkaniu sama z 9-miesięcznym dzieckiem. Na miejscu stwierdzono wysokie stężenie tlenku węgla. Mama i dziecko zostali przewiezieni do szpitala - informuje Paulina Targaszewska rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie ■ Olaf Lubaszenko: Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach będzie powracał do korzeni ■ Dużo nowości w kinie Eva. Aquaman, Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru, Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3 oraz Underdog w kinie Eva od 25 stycznia 2019r. ■ Zaginął Patryk Mirgos lat 24 Gmina Wolin. W/w w na początku sierpnia 2018 r., w godzinach popołudniowych, wyszedł z domu swojej babci w miejscowości Kołczewo i udał się w nieznanym kierunku. Do chwili obecnej nie nawiązał kontaktu z rodziną. RYSOPIS Wzrost: 175 cm; Waga: 60 kg; Budowa ciała: szczupła; Włosy: blond, krótkie; Kolor oczu: niebieskie; Twarz: owalna; Uszy: lekko odstające; Nos: duży, lekko okrągły; Uzębienie: pełne. W chwili zaginięcia ubrany był: w spodenki o długości ¾ koloru zielono – niebieskiego, rozpinaną bluzę z kapturem koloru niebieskiego. Na stopach miał klapki koloru granatowego. Jeśli posiadają Państwo informacje na temat zaginionego, prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kamieniu Pomorskim ■