POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [14.10.2018, 16:17:22] • Kamień Pomorski

"Okiem pana Marcina": Historia badań nad kościołem dominikanów w Kamieniu Pomorskim

"Okiem pana Marcina": Historia badań nad kościołem dominikanów w Kamieniu Pomorskim

fot. Organizator

Niniejszy wpis został oparty na artykule pana Henryka Kustosza i pana Artura Sobuckiego pt. ''Odkrycie średniowiecznego kościoła klasztornego dominikanów pw. św. Idziego w Kamieniu Pomorskim. Wstępne wyniki badań archeologiczno-architektonicznych'' opublikowanego w Materiałach Zachodniopomorskich w roku 2016. Artykuł jest dostępny online:

mzp.muzeum.szczecin.pl/images/pdf/ns/arch/2016/17_MZP_XII_Kustosz_Sobucki_relikty_sw_Idziego.pdf

Pierwsze badania nad dominikańskim kościołem sięgają drugiej połowy XIX stulecia, kiedy to w roku 1873 natrafiono tutaj na ceglane rumowisko wraz z kamiennymi fundamentami. Wówczas zostały one zinterpretowane przez pana Kückena i dr Carlberga jako pozostałości klasztoru dominikanów, został nawet wykonany szkic ukazujący zarys kościoła. Miał on być wzniesiony na planie prostokąta jako jednonawowa świątynia, materiały te są dostępne w kamieńskim muzeum, polecam o nie zapytać. Plan stał się podstawą do dalszych badań w roku 2013. W źródłach przewijały się również informacje o rozebraniu części klasztornych zabudowań.

Po tym następuje przerwa w badaniach na tym terenie. Dopiero w 1958 roku pierwsze próby podjął pan Władysław Filipowiak (autor ''Kamienia Wczesnodziejowego'' ważnej książki dla kamieńskiej archeologii), który wykonał tutaj wykop sondażowy i odwierty – niestety, bez oszałamiających wyników. Należy zaznaczyć, iż cały ten obszar był niegdyś wzgórzem, obecnie po wielu niwelacjach spadek widoczny jest jedynie od strony północnej. Miało one nosić nazwę Aschenberg, czyli Wzgórze Popielne/Prochowe.

Kolejne badania ratownicze, odbyły się w roku 2004 w okolicach ulicy Obrońców Warszawy i Okrzei związane z budową instalacji wodno-kanalizacyjnej dla targowiska. Badania te prowadził pan Roman Kamiński we współpracy z panią Tatianą Balcerzak i panem Grzegorzem Kurką. W opinii badaczy odnaleziono wówczas fragment ogrodzenia klasztornego, w postaci muru kamiennego łączonego zaprawą wapienną oraz relikty pomieszczenia gospodarczego. Mocno ograniczone badania jedynie do granic inwestycji zamknęły możliwości poznawcze. W roku 2006 w trakcie badań pana Romana Kamińskiego i pana Grzegorza Kurki na terenie na północ i na zachód od domniemanego obszaru klasztoru odkryto groby szkieletowe. Znajdowały się one pod powierzchnią od 1 do 2,2 metra poniżej dawnego poziomu użytkowego (obecny jest znacznie wyższy niż dekady temu, dlatego w starszych domach okna znajdują się tak nisko). Były to groby kobiet, dzieci i mężczyzn, w nich (grobach) znaleziono fragmenty naczyń datowane na XII-XIV wiek (tutaj link: www.jacek.iq.pl/miejsca-kultu-sw-jacka/390.html?task=view ).

Następnymi badaniami będą wykopaliska w roku 2012 pod kierownictwem pana Artura Sobuckiego. związane były z zaplanowaną budową zespołu mieszkalno-usługowego, znanego dzisiaj jako ''Kwartał Dominikański''.

"Okiem pana Marcina": Historia badań nad kościołem dominikanów w Kamieniu Pomorskim

fot. Organizator

Cały teren znajduje się blisko Osiedla Katedralnego oraz częściowo na obszarze Starego Miasta (wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A-66 w roku 1955) oraz jako stanowisko nr 3 (wpisane do rejestru zabytków pod numerem 671 w roku 1970). Wszystko to wymusiło przeprowadzenie badań na zlecenie Kamieńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (KTBS). Badania przeprowadził Ośrodek Badań Archeologicznych z Poznania (tutaj link: mapa.targeo.pl/osrodek-badan-archeologicznych-61-608-poznan~14129242/przedsiebiorstwo-firma/adres ) w 2012 i 2013 roku (tutaj link mediewalia.pl/archeologia/wik-i-kosciol-dominikanow-z-kamienia-pomorskiego/) . Wykopaliska objęły obszar 10 arów, na terenie których odnaleziono cmentarzysko szkieletowe (czyli szkielety, może być jeszcze ciałopalne wtedy mamy urny) datowane na okres od XIII do XVII wieku. Łącznie odkryto 550 grobów (grobów, a nie szkieletów, w jednym grobie mogły być np. dwa szkielety), ułożonych warstwowo do dziewięciu poziomów (czyli jeden na drugim, poziom nad poziomem) na liniii wschód-zachód (typowa orientacja dla grobów chrześcijańskich). Większość z nich zostało złożonych do grobów po okresie przejścia na protestantyzm (tutaj link: encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Reformacja_na_Pomorzu) i likwidacji zakonu – późniejszego cmentarza. Ponadto odkryto osadę słowiańską datowaną na XII-XIII wiek (zapewne wiek słowiański, tutaj link pl.wikipedia.org/wiki/Wik), a co ciekawsze osadnictwo pradziejowe wiązane z kulturą łużycką (tutaj link https://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_%C5%82u%C5%BCycka) i okresem wpływów rzymskich (czyli kiedy istniało Imperium Rzymskie, tutaj link pl.wikipedia.org/wiki/Okres_wp%C5%82yw%C3%B3w_rzymskich). W północnej części odsłonięto pozostałości porządnego muru fundamentowego. W opinii historyka i kronikarza naszego miasta Ludwika Kückena (z książki o niezwykle długim tytule wydanej w roku 1880) i idących dalej późniejszych badaczy w tym miejscu miał znajdować się klasztor dominikanów. Na podstawie tych przesłanek Wojewódzki Konserwator zlecił wykonanie dalszych badań architektoniczo-archeologicznych. Po odnalezieniu dalszych reliktów kościoła klasztornego badania poszerzono. Głównie o analizy dostępnych materiałów, opracowań, oraz dokumentacji z badań georadarowych przeprowadzonych w roku 2012 (tutaj link: https://mhzk.eu/old/muzeum/admin/indexe144.html?view=art_m&sid=4&aid=1513 ). Poddano weryfikacji pierwotne ustalenia pana Ludwiga z 1873 roku, gdzie zawarł szkicową dokumentację fundamentów odsłoniętych za jego życia.

Ostatecznie potwierdzono lokalizację kościoła sugerowaną przez XIX wiecznego historyka, lecz obraz świątyni wydał się badaczom zupełnie inny. Dzięki wykopaliskom badacze wyróżnili 6 faz w historii kościoła św. Idziego w Kamieniu Pomorskim:

- Faza 1 – związana ze wzniesieniem pierwszego kościoła św. Idziego pod koniec XII wieku
- Faza 2,3,4 – budowa kościoła dominikańskiego w połowie XIII wieku.
- Faza 5 – czyli po roku 1308 (kiedy to nasze miasto zostało spalone) do roku 1539 (kiedy to zlikwidowano klasztor)
- Faza 6 – po 1539 do 1606 roku. W tej fazie następuje rozbiórka kościoła i klasztoru

Pozdrawiam

Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com/


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Poniedziałek [15.10.2018, 00:04:18] • [IP: 5.172.239.***]

ale ta Vineta Zremisowała w sobotę dnia 13.10.2018 o godz 15.00 Nawet wygrywać nie umieją zamiast wtrafić do bramki na 5:0 Dla Vinety to po zero takie mecze Vinety są nudne, Jak by Vineta straciła te 5 bramek to ciekawszy mecz byłby a tak to nie Był aż żal było patrzeć jak jest (0:0) Zero do zera iż co to za wynik zero do zera, nawet źle myśąc że będzie ciekawy a tu o nie był ciekawy tylko nudny. Vineta musi wygrywać i wyjść z czwartej ligi i awansować na pierwsze miejsce a nie spadać w dół.

z Kamienia • Niedziela [14.10.2018, 19:49:20] • [IP: 83.8.117.***]

I pobudowano ohydę architektoniczną zwaną kwartałem dominikańskim. brry. Sprawcy tego cudu architektury przejdą do annałów samorządowych dzięki swoim monumentalnym i przerośniętym ego. Śmieszne były tłumaczenia kamieńskiego archeologa, którego ogarnęła niemoc decyzyjna i zwalił wszystko na innych. Kamień najlepiej zaorać i posadzić ziemniaki, niżeli mają rządzić w nim, ludzie płytcy z inteligencją nie większą jak pantofelek.

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Pogoda wymalowała nam wymarzone dni do spędzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych. Oby w blaskach słońca nie zginął prawdziwy sens tych Cudownych dni. Radosnych chwil w gronie najbliższych życzy wszystkim redakcja portalu ikamien.pl ■ Wydaje się, że wszystko jest już jasne; był mrok śmierci, jest blask zmartwychwstania. To co wydawało się niemożliwym, stało się! Słowa Chrystusa, którym zwykłemu śmiertelnikowi trudno było dać wiarę stały się cudem wcielonym, po prostu - prawdą! A wszystko to dziś - nas, w pięknych okolicznościach budzącej się do życia przyrody. Mamy od dziś szansę korzystać z jednych i drugich przywilejów czasu Wielkiej Nocy ■ Do muzeum za złotówkę. Wydarzenia w Książnicy i na Zamku. Trwa strajk nauczycieli w Polsce i w naszym regionie. Instytucje kultury Województwa Zachodniopomorskiego przedłużyły ofertę przygotowaną specjalnie w związku z tą wyjątkową sytuację ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ W lasach gminy Golczewo grasują wilki! Zdjęcie rozszarpanego zwierzęcia przysłała do redakcji Czytelniczka. Martwe, rozszarpane zwierzę leżało w lesie między Sosnowicami a Samlinem. Czytelniczka, która natknęła się na taki widok, twierdzi, że zwierzę padło ofiara grasujących wilków, które porzuciły niedojedzoną ofiarę. "W gminie Golczewo między Sosnowicami a Samlinen grasują wilki.Oto ich zdobycz,którą porzuciły gdy jechałam autem."- pisze Czytelniczka ■ Leczenie po wypadkach w rolnictwie - bez kolejek do lekarza oraz z wyższym odszkodowaniem, dzięki szczegółowej diagnozie ■ Burmistrz pracowity niczym mrówka? A może to element treningu siłowego?Nasz fotoreporter miał okazję przyjrzeć się jak poza oficjalnym protokołem zachowuje się burmistrz Międzyzdrojów Matusz Bobek ■ W tle już bez zboża, snopków czy pstrokatych kolorów, jest za to przejrzysty herb a dodatkowo napis Witamy w dwóch obcych językach. Tak wyglądają nowe witacze gminy Świerzno. Podobnie od kilku miesięcy wygląda strona internetowa gminy Świerzno z panoramą miejscowości w tle ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ Międzyzdroje: Urzędnicy mogą liczyć na nagrody także w tym roku ■ Dyrektor MDK Artur Duszyński serdecznie zaprasza na wiosenne wydarzenia kulturalne: koncert muzyki włoskiej w wykonaniu Luigi Pagano Trio 5 marca o godz.19.00. 8 marca w Dniu Kobiet zapraszamy na spektakl komediowy Teatru Kameralnego ze Szczecina pt.,,Modliszka” z udziałem Michała Janickiego i Olgi Adamskiej. Wybitni aktorzy zapewnią moc zabawy i śmiechu do łez ■ Uwaga na fałszywych strażników granicznych. Dwójka mężczyzn w średnim wieku, ubranych na czarno udaje strażników granicznych i wchodzą do domów mieszkańców Świnoujścia. Jedna z mieszkanek Przytoru ostrzega mieszkańców naszych wysp przed „przebierańcami” ■ Miał ulubiony motyw obrazów: kolorowy samolocik. Zaskakujące, kiedy wiemy, gdzie się urodził, co przeżył. Rankiem, 25 lutego zmarł artysta malarz z Kamienia Pomorskiego, Stefan Jędrzejewski. 25 lutego 2019 roku rano, zmarł nasz: Ojciec, Dziadek, Brat, Wujek i Przyjaciel : artysta malarz Stefan Jędrzejewski. Wspaniały Człowiek, z otwartym sercem dla świata – piszą najbliżsi ■ Zaginął Krzysztof Peczko. Szukają go bliscy. Krzysztof Peczko jest mieszkańcem Unina i od dłuższego czasu nikt nie ma z nim kontaktu. Mieszkał w Uninie i bardzo często bywał w Świnoujściu. Widziany był ostatni raz październik - listopad w Berlinie, Spandau okolice metra. Ostatni kontakt z nim miałem mniej więcej we wrześniu. Ma niebieskie oczy 70 cm wzrostu, ciemny szatyn, jest szczupły. Ma tatuaż na prawym przedramieniu. Lubił luźne ciuchy. Numer kontaktowy +48789364769 ■ Kontynuujemy cykl artykułów związanych z realizacją projektu „Międzyzdroje - Morze Zieleni”. Koncepcja projektu opracowanego przez pracownię ze Szczecina „Górski Chmielewska Architekci” zakłada zagospodarowanie części promenady, terenów zielonych przy ul. Bohaterów Warszawy, na wysokości ul. Poprzecznej i Plażowej ■ Zapraszamy na konferencję prasową VIII Dni Kultury Żydowskiej ADLOJADA 2019, które odbędą się między 4 a 9 marca 2019 roku pod hasłem KULTURA I MEDIA. Spotkanie, podczas którego zaprezentowany zostanie szczegółowy program festiwalu, odbędzie się w poniedziałek, 25 lutego 2019 roku o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27. Zapraszam dziennikarzy i fotoreporterów ■ Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolinie informuje, że w związku z wystąpieniem awarii na sieci wodociągowej w Wolinie, w dniu 14 lutego 2019 r. od godz. 12:00 do ok 15:00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla mieszkańców m. Unin i Darzowice. Po wznowieniu dostawy może nastąpić okresowo podwyższona mętność wody. Za powstałe utrudnienia przepraszam - informuje dyrektor Adam Celiński ■ Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek powołał Miejskiego Architekta w Międzyzdrojach. Jest nim doświadczony architekt z wizją i pasją swojego zawodu Robert Rachuta ■ Filip Szyszkowski wygrał wybory uzupełniające na radnego w Międzyzdrojach ■ W ramach wdrażania Programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia w powietrzu, zapraszamy mieszkańców Gminy Dziwnów na spotkanie, które odbędzie się 14 lutego o godzinie 16.00 w skali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Dziwnowie (ul. Szosowa 5). Spotkanie poprowadzi Przedstawiciel Regionalny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ■ Coraz więcej osób zatrutych tlenkiem węgla, w tym jeden przypadek w Kamieniu Pomorskim. 11 stycznia – Kamień Pomorski, ul. Dziwnowska – wezwanie do sparaliżowanej 31-letniej kobiety, która przebywała w mieszkaniu sama z 9-miesięcznym dzieckiem. Na miejscu stwierdzono wysokie stężenie tlenku węgla. Mama i dziecko zostali przewiezieni do szpitala - informuje Paulina Targaszewska rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie ■ Olaf Lubaszenko: Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach będzie powracał do korzeni ■ Dużo nowości w kinie Eva. Aquaman, Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru, Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3 oraz Underdog w kinie Eva od 25 stycznia 2019r. ■ Zaginął Patryk Mirgos lat 24 Gmina Wolin. W/w w na początku sierpnia 2018 r., w godzinach popołudniowych, wyszedł z domu swojej babci w miejscowości Kołczewo i udał się w nieznanym kierunku. Do chwili obecnej nie nawiązał kontaktu z rodziną. RYSOPIS Wzrost: 175 cm; Waga: 60 kg; Budowa ciała: szczupła; Włosy: blond, krótkie; Kolor oczu: niebieskie; Twarz: owalna; Uszy: lekko odstające; Nos: duży, lekko okrągły; Uzębienie: pełne. W chwili zaginięcia ubrany był: w spodenki o długości ¾ koloru zielono – niebieskiego, rozpinaną bluzę z kapturem koloru niebieskiego. Na stopach miał klapki koloru granatowego. Jeśli posiadają Państwo informacje na temat zaginionego, prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kamieniu Pomorskim ■