POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [16.09.2018, 11:18:25] • Kamień Pomorski

„Na szlaku przeszłości z panem Marcinem” historyczne przechadzki po Kamieniu Pomorskim i okolicach

„Na szlaku przeszłości z panem Marcinem” historyczne przechadzki po Kamieniu Pomorskim i okolicach

fot. Organizator

Kolejny raz zabiorę państwa lata wstecz, tym razem do roku 1958. To właśnie wtedy rozpoczęły się prace badawcze nad naszym miastem, które trwały nieprzerwanie dziesięć lat. Tak drodzy Państwo, w przeszłości do naszego miasta trafiła Ekspedycja Wykopaliskowa Muzeum Pomorza Zachodniego. W tym wpisie będzie mowa jedynie o pierwszym sezonie badań prowadzonym pod kierownictwem pana Władysława Filipowiaka. Wyniki badań zostały opublikowane w Materiałach Zachodnipomorskich - Nowe Seria t. II/III w roku 2005/2006 w artykule pana Antoniego Porzezińskiego i pana Władysława Garczyńskiego pt. ''Archeologiczne badania rozpoznawcze w Kamieniu Pomorskim w 1958 roku''. Na podstawie tego artykułu powstał niniejszy wpis.

Kamień należał w wiekach średnich do szybko rozwijających się ośrodków miejskich nad Bałtykiem (tak jak Wolin, Szczecin czy Kołobrzeg). Początkowo istniejące tutaj osiedle otwarte (takie jak przebadano w Jarszewie) miało stanowić zaplecze dla Wolina (przypominam o znalezisku radła z tego okresu) . Z biegiem lat to jednak Kamień wyszedł na prowadzenie. Nasze miasto po raz pierwszy zostało wymienione w źródłach pisanych w roku 1124. Kiedy to Otton z Bambergu prowadził misję chrystianizacyjną z polecenia Bolesława Krzywoustego. Wtedy również swoje początki kościół Marii Panny, wówczas drewniany miał zostać wzniesiony na miejscu pogańskiego kultu. Kiedy w roku 1176 Duńczycy złupili Wolin, biskupstwo zostało przeniesione do naszego miasta, wówczas miasta książęcego (w źródłach civitas ducis). Właśnie w tym okresie następuje prężny rozwój Kamienia, początek budowy katedry oraz przybyciem rzemieślników i kupców (przypominam o odnalezionym pozłacanym talerzu, który był datowany na podobny okres).

W wieku XII Kamień zostaje otoczony wałami obronnymi. W latach 1180-1190 wybijano tutaj pierwsze monety pomorskie, a w międzyczasie trwały najazdy duńskie (1170-1185) niszczące zaplecze gospodarcze miasta (przypominam o wykopaliskach w Jarszewie). W wyniku wyniszczających działań Skandynawów, w roku 1186 książę Bogusław uznał zwierzchnictwo duńskie (okres władzy duńskiej trwał 38 lat). W tym okresie Kamień spadł do rangi rezydencji kasztelana książęcego (funkcja administracyjna). W 1274 roku miasto otrzymało przywilej lokacyjny, który przyczynił się do jego rozwoju raz jeszcze. Należy jednak nadmienić, że katedra stała się miejscem spoczynku dla wieku książąt pomorskich (mimo spadku rangi miasta), w tym prawdopodobniej jej fundatora księcia Kazimierza I (zmarł w 1180), Warcisława IV (1326), Barnima IV (1365), Bogusława V (1374) oraz Bogusława VIII (1418).

„Na szlaku przeszłości z panem Marcinem” historyczne przechadzki po Kamieniu Pomorskim i okolicach

fot. Organizator

W okresie dwudziestolecia międzywojennego w Kamieniu Pomorskim nie prowadzono badań wykopaliskowych. Jedyne co odnotowano to przypadkowe znaleziska (takie jak obecnie mieszkańcy przynoszą do kamieńskiego muzeum) z prac ziemnych (wykopów fundamentowych, kanalizacyjnych itd.). Znaleziska zostały zebrane w ówczesnej monografii powiatowej wydanej w roku 1939.

Po drugiej wojnie światowej ruszyły przygotowania do obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego (tutaj komuniści) oraz 1000 lecia Chrztu Polski (tutaj kościół). Najbardziej widowiskową częścią obchodów był parada wojskowa, tutaj link:

www.youtube.com/watch?v=_eGNLf3KUUQ

„Na szlaku przeszłości z panem Marcinem” historyczne przechadzki po Kamieniu Pomorskim i okolicach

fot. Organizator

W roku 1958 ruszyły badania wykopaliskowe. Polegały one na założeniu 11 niedużych wykopów sondażowych, które objęły obszar: Starego Miasta, Osiedla Katedralnego (obszar grodziska) oraz Wiku (przedmieścia). W trakcie badań odkryto wał obronny oraz liczne zabytki datowane od X do XIII wieku.

Z 11 wykopów, w trzech z nich wystąpiły nawarstwienia z kolejnych poziomów osadniczych o dużej miąższości datowanych na okres: nowożytny, późnośredniowieczny i wczesnośredniowieczny. Czyli w tych wykopach odnaleziono bardzo wyraźne pozostałości po działaniach ludzi w przeszłości. W pozostałych ośmiu wyniki nie były już tak imponujące, były one założone w okolicach katedry i wiku.

Z wyników badań wysnuto wiele wniosków. Na obszarze Starego Miasta w jego zachodniej i środkowej części już na przełomie IX i X wieku istniało intensywne osadnictwo, które trwało nieprzerwanie do przełomu XIII/XIV wieku. Nawarstwienia kulturowe (czyli ślady po działalności mieszkańców Kamienia) sięgają do sześciu metrów poniżej poziomu powierzchni współczesnej. Odkryte pozostałości wału o konstrukcji drewniano-ziemnej (przekładane bale przykryte ziemią), którego szerokość dochodziła do trzech metrów. Pod wałem natrafiono na warstwę kulturową dochodzącą do jednego metra miążsości, którą wiązano z osadnictwem przed wzniesieniem umocnień.

W oparciu o odnalezione artefakty, kamieńskie umocnienia datowano na okres X-XII wieku, natomiast początki osadnictwa w Kamieniu na przełom wieku VIII i IX. Pierwotnie (w roku 1958) gród lokalizowano w okolicach katedry, natomiast po przeprowadzonych badaniach miał on się znajdować terenie Starego Miasta na wzniesieniu gdzie stoi kościół NMP.

„Na szlaku przeszłości z panem Marcinem” historyczne przechadzki po Kamieniu Pomorskim i okolicach

fot. Organizator

Podsumowując, w roku 1958 odnaleziono relikty grodu w Kamieniu Pomorskim, który przez lata pełnił rolę rezydencji książęcej. Co jeszcze odnaleziono oraz dlaczego zabytki wydobyte wówczas przez badaczy nie zdobią gablot w naszym mieście, proszę pytać w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Pozdrawiam

Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com/


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Wtorek [18.09.2018, 20:31:48] • [IP: 37.248.209.**]

To chyba ktoś nie jest dobrze doinformowany. Na pewno nie pan marcin. Panie marcinie jak by pan chociaż raz odwiedził muzeum to zobaczył że zabytki archeologiczne odkryte na terenie Kamienia są eksponowane w pięknej szklanej podświetlanej gablocie.

Gość • Niedziela [16.09.2018, 16:36:53] • [IP: 83.23.190.***]

Chyba przyszedł czas, by zabytki wróciły do miejsca i znalezienia, jest muzeum, czas na to. Mogą być wypożyczane do Szczecina ale ich miejsce jest tutaj jak i innych zabytków znalezionych w tej ziemi

Gość • Niedziela [16.09.2018, 13:25:55] • [IP: 83.11.77.***]

jak ładnie na rysunku widać cmentarz przy kościele św Mikołaja. Ten cmentarz, na którym rewitalizowany jest park. Tam gdzie nadzór archeo ma Grzegorz.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W rejonach północnych od rana będzie rozwijać się konwekcja burzowa z silnymi / bardzo silnymi porywami wiatru do 70-90 km/h, lokalnie 95 km/h.■ Na południowym - zachodzie i zachodzie kraju prognozowane są wzrosty temperatury maksymalnej powietrza do 30°C. Ponadto, w rejonach zachodnich i częściowo północnych w drugiej części dnia rozwinie się konwekcja burzowa z silnymi / bardzo silnymi porywami wiatru do 70-95 km/h. ■ W wypadku na drodze wojewódzkiej Rzewnowo – Golczewo śmierć poniosła pasażerka Mercedesa. Zderzenie skutera z samochodem około godz. 10.30 miało miejsce na drodze wojewódzkiej Rzewnowo – Golczewo. Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu ■ Uwaga, mieszkańcy Dobropola, Piasków Wielkich i Sierosławia. Komunikat Dyrektora ZGK i M w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia dostarczanej przez wodociąg publiczny Dobropole, Piaski Wielkie i Sierosław ■ Wyczyścili konto bankowe nieświadomej starszej kobiety? Bez skrupułów wyczyścili konto bankowe nieświadomej kobiety z Domu Pomocy Społecznej w Śniatowie- pisze Dziennik Powiatu Kamieńskiego. -Policja prowadzi śledztwo w sprawie możliwości bezczelnego przywłaszczenia ponad 80 tysięcy złotych. Poszkodowaną ma być jedna ze starszych pensjonariuszek DPS w Śniatowie, która posiadała ponad 80 tysięcy złotych ze sprzedaży mieszkania w jednej ze wspólnot. Jak donosi dziennik, przestępstwa mogli dopuścić się członkowie najbliższej rodziny z gminy Międzyzdroje, którzy za pomocą znajomego notariusza mieli podstępnie uzyskać pełnomocnictwo od nieświadomej niczego starszej kobiety. Śledztwo w tej sprawie prowadzi kamieńska Policja pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie ■ Do bardzo poważnego wypadku doszło na ulicy Słowiańskiej w Wolinie, gdzie rozpędzony motocyklista nie zdążył wyhamować i uderzył w samochód. Jak się okazuje, siła uderzenia była tak duża, że uderzone przez motocyklistę auto zatrzymało się na drzewie. Kierujący motocyklem cudem przeżył wypadek i został przetransportowany helikopterem do szpitala w Szczecinie ■ W barze "Rejs" wybuchł pożar w skutek którego spłonął pawilon usługowo - gastronomiczny. Zniszczeniu uległ także zaparkowany przy pawilonie samochód. Pechowa zaczął się poniedziałek w Międzyzdrojach. Pracownik ochrony przy Alei Gwiazd o godzinie 5 nad ranem zauważył pożar ciągu pawilonów usługowych. Natychmiast zadzwonił po straż ■ 19 strażaków wyciągało z dołu mężczyznę, który 6 września, około godziny 18.00 spadł ze stromej skarpy. Na szczęście, kilka minut wcześniej na szlaku prowadzącym wokół jeziora nieszczęśnik spotkał kobietę. To właśnie ona, gdy usłyszała przeraźliwy krzyk spadającego ze zbocza mężczyzny natychmiast powiadomiła służby ratownicze ■ Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje spółkę Międzyzdrojski Rynek. Jak informuje Polska Agencja Prasowa agenci sprawdzają czy majątek gminy, który został wniesiony do w większości prywatnej spółki został odpowiednio zabezpieczony ■ Śmiertelny wypadek - 71-latka najpierw opalała się na plaży, potem szła wzdłuż torów i została potrącona przez lokomotywę ■ We wsi dożynki a w centrum Świerzna pożar domu! W dożynkową noc, około północy w płomieniach stanął opuszczony dom w centrum Świerzna (niedaleko Urzędu Gminy). Pierwsza do akcji przybyła Policja a następnie OSP Świerzno. Budynek został prawdopodobnie podpalony. Nie wiadomo czy w środku przebywali ludzie ■