POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [13.08.2018, 11:02:32] • Dziwnów

Jednostki Specjalne Wojska Polskiego - część II

Jednostki Specjalne Wojska Polskiego - część II

fot. Organizator

Wojska Specjalne przeznaczone są do prowadzenia operacji specjalnych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami w okresie pokoju, kryzysu i wojny. Operacjami kieruje Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych.

Przedstawiamy naszym Czytelnikom kolejne dwie jednostki specjalne: Jednostkę Wojskową GROM oraz Jednostkę Wojskową KOMANDOSÓW. W przedstawianiu poszczególnych jednostek przyjęliśmy nie ich ważność, lecz układ alfabetyczny.

Jednostki Specjalne Wojska Polskiego - część II

fot. Organizator

Jednostka Wojskowa GROM

Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego to oficjalna nazwa Jednostki Wojskowej GROM, która została powołana 13 lipca 1990 roku, a pełną gotowość do działań osiągnęła w 1992 roku. Od początku swojego istnienia GROM budowany był według najlepszych wzorców i doświadczeń czerpanych zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Wielkiej Brytanii. Specyfika działań, metody selekcji i system szkolenia powodują, ze GROM można porównać do amerykańskiej Delta Force lub brytyjskiej Special Air Service - SAS. Jednostka od początku swojego funkcjonowania przeznaczona była do wykonywania zadań przeciwterrorystycznych, specjalnych, rozpoznawczych, dywersyjnych i ratowniczych. System szkolenia żołnierzy GROM obejmuje trzy główne obszary:
przeciwterrorystyczne działania lądowe (tzw. taktyka czarna), polegające na uwalnianiu zakładników z obiektów stałych i ruchomych, ochronie VIP, zabezpieczeniu działań i operacji
innych służb wojskowych i pozamilitarnych; lądowe działania specjalne (tzw. taktyka zielona) prowadzenie rozpoznania, działania destrukcyjne na głębokich tyłach i zapleczu przeciwnika, eliminowanie potencjalnych zagrożeń personalnych i technicznych w strukturach przeciwnika, udział w ewakuacji ludności, morskie działania antyterrorystyczne (tzw. taktyka niebieska), polegające na zwalczaniu terroryzmu na styku lądu i morza, na obiektach pływających i platformach wiertniczych. Żołnierze jednostki pełnili służbę na Haiti, w Kosowie, Slawonii, lraku i Afganistanie. Od l sierpnia 1995 roku Jednostka Wojskowa GROM dziedziczy nazwę Cichociemni oraz kultywuje tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

Jednostki Specjalne Wojska Polskiego - część II

fot. Organizator


Jednostka Wojskowa KOMANDOSÓW

Rodowód Jednostki Wojskowej KOMANDOSÓW sięga 1957 roku kiedy to Dowódca 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej sformował kompanie rozpoznawczą. W 1961 roku na bazie kompanii utworzono w pełni samodzielny 26. Batalion Rozpoznawczy. W 1961 roku jednostka została przeniesiona z Krakowa do Dziwnowa. zmieniając nazwę na 1. Batalion Szturmowy. W 1986 roku batalion rozlokowano w Lublińcu, gdzie na jego bazie w 1993 roku sformowano 1. Pułk Specjalny. W 1995 roku pułk otrzymał nazwę wyróżniającą „Komandosów”. W 2011 r. 1. Pułk Specjalny „Komandosów” przekształcono w Jednostkę Wojskową Komandosów (JWK).

Jednostka przeznaczona jest do prowadzenia szerokiego spektrum operacji specjalnych w środowisku lądowym, w tym na wodach śródlądowych, w odniesieniu do zadań o znaczeniu operacyjnym i strategicznym na terenie kraju, a także poza jego granicami. Komandosi służyli na misjach w: Macedonii, Kongo, lraku, Pakistanie i Afganistanie. W Afganistanie żołnierze JWK realizowali jeden z priorytetów operacji ISAF, jakim było szkolenie lokalnych sił bezpieczeństwa oraz wsparcie działań antyterrorystycznych. Szkoleni i wspierani przez polskich komandosów afgańscy funkcjonariusze sił specjalnych z policyjnych oddziałów jako jedni z pierwszych w kraju uzyskali zdolność do samodzielnego działania. Jednostka Wojskowa KOMANDOSÓW dziedziczy tradycje kilku formacji specjalnych, m.in.: 1. Samodzielnej Kompanii Commando.

62. Kompanii Specjalnej Commando w Bolesławcu. Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego, Batalionów Armii Krajowej „Parasol”, „Zośka” i „Miotła” oraz 1. Batalionu Szturmowego w Dziwnowie.

Jednostki Specjalne Wojska Polskiego - część II

fot. Organizator

Rzecznik Festynu Komandosa
Na podstawie albumu Wojska Specjalne wydanego
przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ „Pirat drogowy” zatrzymany Policjanci strzegą bezpieczeństwa i spokoju mieszkańców powiatu kamieńskiego również w godzinach nocnych. Przekonał się o tym 37-latek, zatrzymany przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Międzyzdrojach. Kierował on motorowerem po spożyciu alkoholu - miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie! W niedzielę (14.07.2019 r.), w Międzyzdrojach na ul. Kolejowej, około godziny 3:30 w nocy, międzyzdrojscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem mężczyznę ■ W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Stanęły promy, ewakuowano mieszkańców przybrzeżnych domów, nawet pracownicy biura mariny-portu jachtowego musieli opuścić swoje miejsce pracy gdy 700 kilogramowy niewybuch przepływał 8.45 przez centrum miasta ■