POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [11.08.2018, 08:48:16] • Dziwnów

Wojska Specjalne w Polsce

Wojska Specjalne w Polsce

fot. Organizator

Misją Wojsk Specjalnych jest prowadzenie operacji specjalnych w wymiarze narodowym, sojuszniczym lub koalicyjnym, samodzielnie lub we współdziałaniu z innymi komponentami Sił Zbrojnych w okresie pokoju, kryzysu i wojny w kraju i poza jego granicami.

Za kilka dni, 15. sierpnia obchodzić będziemy święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Niedługo potem w Dziwnowie odbędzie się IX Festyn Komandosa.

Mając na uwadze te dwa wydarzenia pragnę Czytelnikom przedstawić w kolejnych dniach Jednostki Specjalne Wojska Polskiego: Jednostkę Wojskową AGAT; Jednostkę Wojskową GROM; Jednostkę Wojskową FORMOZA; Jednostkę Wojskową Komandosów; Jednostkę Wojskową NIL; 7 Eskadrę Działań Specjalnych.

Wojska Specjalne w Polsce

fot. Organizator

Historia polskich działań specjalnych sięga XVIII wieku. Po utracie przez Polskę niepodległości. Szczególnie w okresie Powstania Styczniowego przeprowadzono wiele akcji sabotażowych i dywersyjnych.
Po odzyskaniu niepodległości w ramach Oddziału I Naczelnego Dowództwa WP powołano kierownictwo działań specjalnych, sabotażowo-dywersyjnych.

W czasie II wojny światowej zorganizowano na Zachodzie Cichociemnych – spadochroniarzy desantowych. Utworzono w 1942 roku 1. Samodzielną Kompanię Komandosów dwa lata później 2. Batalion Komandosów Zmotoryzowanych. Natomiast w kraju, w ramach Armii Krajowej działała wydzielona organizacja dywersyjno-sabotażowa „Wachlerz”, Kierownictwo Dywersji „Kedyw” i inne.
Po wojnie, w kraju formowanie jednostek specjalnych rozpoczęto w 1951 roku. Utworzono wtedy m.in. 5. Samodzielny Pluton Rozpoznawczy przy 6. Batalionie Rozpoznawczym w Sztumie. Jedną z najlepszych jednostek specjalnych był sformowany w połowie lat 60. XX wieku 1. Batalion Szturmowy w Dziwnowie.

Wojska Specjalne w Polsce

fot. kam

Wojska Specjalne posługują się własną symboliką. Orzeł Wojsk Specjalnych, jako czwarty orzeł Rodzajów Sił Zbrojnych RP, to orzeł siedzący na tarczy amazonek koloru czarnego. Kolor czarny, to kolor wyróżniający dla jednostek specjalnych na całym świecie. Kolor ten oznacza najwyższy stopień wtajemniczenia i profesjonalizmu prowadzonych działań. Bez względu na kolor beretu, wszyscy żołnierze Wojsk Specjalnych noszą na nim Orła Wojsk Specjalnych.

Oznaka Rozpoznawcza Dowództwa Wojsk Specjalnych w swojej treści i symbolice nawiązuje do tradycji działania jednostek specjalnych. Kolor czarny oznacza najwyższy stopień kunsztu wojskowego. Kolorem tym oznacza się również taktykę działań stosowaną w środowisku zurbanizowanym. Kolor zielony oznacza działania na lądzie, natomiast kolor niebieski określa środowisko wodne. W środku trójbarwnej tarczy umiejscowiony został Bojowy Znak Spadochronowy. Znak ten jest elementem tradycji i wywodzi się z okresu II wojny światowej.

Dowódcą Komponentu Wojsk Specjalnych jest generał brygady Wojciech Marchwica.

Rzecznik Festynu Komandosa


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

• Niedziela [12.08.2018, 07:26:45] • [IP: 83.14.49.***]

Zawsze mnie zastanawia skad sie biora tacy znawcy jak ten z " telaviwu" .Wydawac sie mogło, ze żyjemy w normalnym regionie ; troche madrych, troche idiotow reszta normalna A tu wszedzie idioci...

Gość • Sobota [11.08.2018, 10:27:02] • [IP: 87.58.166.**]

wosja specjalne na smyczy decyzyjnej z telaviwu

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ „Pirat drogowy” zatrzymany Policjanci strzegą bezpieczeństwa i spokoju mieszkańców powiatu kamieńskiego również w godzinach nocnych. Przekonał się o tym 37-latek, zatrzymany przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Międzyzdrojach. Kierował on motorowerem po spożyciu alkoholu - miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie! W niedzielę (14.07.2019 r.), w Międzyzdrojach na ul. Kolejowej, około godziny 3:30 w nocy, międzyzdrojscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem mężczyznę ■ W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Stanęły promy, ewakuowano mieszkańców przybrzeżnych domów, nawet pracownicy biura mariny-portu jachtowego musieli opuścić swoje miejsce pracy gdy 700 kilogramowy niewybuch przepływał 8.45 przez centrum miasta ■