POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [07.08.2018, 08:44:31] • Kamień Pomorski

Z cyklu „Okiem pana Marcina” - Jak tanio odbudować mury miejskie, by były jeszcze piękniejsze

Z cyklu „Okiem pana Marcina” - Jak tanio odbudować mury miejskie, by były jeszcze piękniejsze

fot. Czytelnik

Problem znany, a rozwiązania przez lata brak. Znów przypominam, nikt tak nie zadba o miasto, jak jego mieszkańcy. Małymi krokami zbudują Państwo trwały sukces dla Kamienia.

Murów obronnych nie trzeba odbudować w jednym rzucie, wystarczy konsekwentnie, kawałek po kawałku doprowadzać je do porządku. Nalegam, by zacząć od wycięcia rosnących w nim drzew, tych w murach, nie starych wzdłuż murów. Wkrótce korzenie rozsadzą konstrukcję.

Z cyklu „Okiem pana Marcina” - Jak tanio odbudować mury miejskie, by były jeszcze piękniejsze

fot. Czytelnik

Jak zdobyć materiał? Znów, mieszkańcy. Po mieście walają się jego tony. Wystarczy by odpowiednie służby ustanowiły miejsce zbiórki cegieł rozbiórkowych i kamieni, nawet polnych. Nie drażnijmy mieszkańców pomysłem, by wszystko robili sami. Wystarczy dodać numer telefonu, gdzie będą oni mogli dzwonić, a pracownicy z traktorem i przyczepą przyjadą po dany materiał. Jest to bardzo proste.

Z cyklu „Okiem pana Marcina” - Jak tanio odbudować mury miejskie, by były jeszcze piękniejsze

fot. Czytelnik

Przypominam, że służby utrzymywane z podatków mają w obowiązku dbanie o wygląd miasta. Porozrzucane kostki brukowe i kamienie po mieście to zwykłe niedbalstwo.Proponuję ustanowić jeden dzień tygodnia/miesiąca kiedy materiał będzie odbierany.
Mury obronne, to zwykłe mury tylko, że większe. W dodatku kamieńskie posiadają mnóstwo wspierających je przypór. Dzięki temu, nawet z takimi brakami trzymają się dzielnie. Dobrze by było wykorzystać materiał najwyższej klasy, ale po co? Program naprawczy i tak mocno kroi wydatki władz, w tym muzeum. W końcu te mury powstały z kamieni i starych cegieł, a jakoś się trzymają.
Jak je upiększyć? Część mieszkańców już na to wpadło. Rośliny pnące świetnie się sprawdzają (tak pokryto np. wieżę zamku/pałacu w Łańcucie na Podkarpaciu). Wzmacniają i chronią, a jesienią zmieniają kolor (wtedy robi się bardzo fotogenicznie). W dodatku, trudniej by coś odpadło, bo przecież będzie obwiązane bluszczem. Nie proponuję by zazielenić całe mury.
Znów wydatki? W wielu miejscach miasta rośnie bluszcz, wystarczy pobrać szczepki. Najwięcej znajduje się go w otoczeniu zakładu kamieniarskiego koło cmentarza (ulica Gryficka).

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 25, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 25

Miriam • Czwartek [09.08.2018, 10:41:37] • [IP: 83.20.15.**]

Jak wiele problemów pan poruszył a tak naprawdę niewielkim kosztem do naprawienia mam nadzieję, że to zainspiruje Ratusz do działania.Proszę pisać dalej niech się nasze oczy otworzą Kamień Pomorski to Wawel Pomorza Zachodniopomorskiego !

Zuza • Środa [08.08.2018, 06:35:48] • [IP: 31.0.122.***]

Poziom tych artykułów o spostrzeżeniach i przemyśleniach tego chorego? p.Marcina sięgnął bruku.

Gość • Wtorek [07.08.2018, 22:53:11] • [IP: 31.0.67.***]

Czy ktoś widział chodniki przy Jagiełły Są piękne ale dlaczego takie wysokie krawężniki. Robione od początku a jak wjechać będąc na wózku inwalidzkim. Miasto uzdrowiskowe. Dobrze samemu usiąść na wózek i zobaczyć jaka to ogromna bariera. OGROMNA!!

Gość • Wtorek [07.08.2018, 20:58:34] • [IP: 83.8.35.***]

Szukacie lidera? tylko młody Juszczak, niezależny, ogarnięty!!

Magic • Wtorek [07.08.2018, 20:22:23] • [IP: 213.238.81.**]

Marcin tak trzymaj, drzew połamanych nikt pół roku nie widzi. Ja pomogę chętnie bo na miasto nie ma co liczyć, wstyd. Miasto turystyczne, powiatowe, uzdrowiskowe z piękną historią i położeniem. Te mury to powinna być perełka.

Gość • Wtorek [07.08.2018, 18:22:59] • [IP: 83.11.145.***]

radni uważajcie bo jeszcze Wam nie gałąź ale cegłówka ze starego muru na główkę spadnie :) Więc lepiej mur też wytnijcie tzn rozbierzcie. Nie będzie problemu. Postawi się nowy mały murek:)

Gość • Wtorek [07.08.2018, 17:35:35] • [IP: 31.0.67.***]

Dobrze napisane Gość z 11.35 i 12.11.58 Przyzwyczailiśmy się do miernoty naszego miasta. A wcale tak nie musi być. Potrzebny nowy dobry lider. Nasza władza też już osiadla na laurach. I te same znudzone twarze.

Gość • Wtorek [07.08.2018, 17:00:27] • [IP: 83.23.255.***]

lol. Kilka mało celnych i mało mądrych uwag :) 1) konserwator zabytków 2) pracownik co zbiera cegły też kosztuje, a skąd go brać jak nawet Ukraińcy uciekają z Polski 3) chciałbym zobaczyć jak starsze osoby (bo w większości tylko takie niestety mają czas i ochotę) noszą kamienie do punktu zbiórki. A tak poza tym zgadzam się z jednym MURY POTRZEBUJĄ KONSERWACJI. Gdzie słowo konserwacja jest słowem klucz. A konserwować obecnie może tylko firma zatwierdzona przez konserwatora i pod konserwatora" czujnym okiem" :D

Gość • Wtorek [07.08.2018, 16:59:56] • [IP: 83.21.49.**]

Czynem, czynem społecznym Panie zrobimy..Pamiętamy...pamiętamy...

Robot • Wtorek [07.08.2018, 16:33:26] • [IP: 188.146.236.***]

Ktoś tu wspomniał o zaniedbanych ostatnich czterech lat... nie bardzo było już co zaniedbać. Karpiński z Jedrzejewskim wcześniej doprowadzili miasto do ruiny... Sprzedali camping, Żółcino, zniszczyli idealne miejsce na plażę budując tą nieszczęsna marinę... Te artykuły pisze jakiś zwolennik Karpia albo i on sam by zdyskredytować obecne, fakt że nienajlepsze władze...

Tor Browser • Wtorek [07.08.2018, 14:52:50] • [IP: 83.23.187.**]

Pan Marcin robi dobrą robotę! Wytyka innym (władnym) co jest do zrobienia! Pozdrawiam :)

Gość • Wtorek [07.08.2018, 14:27:19] • [IP: 83.11.233.***]

Panie Marcinie jak bluszcz wzmacnia mury to Pan bluszczu nie widział bluszcz" zżarł" mi garaż o elewacji nie wspomnę. Pewnie, że jest dużo do zrobienia zawsze było, jest i będzie niezależnie od władzy w danym czasie.

Gość • Wtorek [07.08.2018, 13:42:06] • [IP: 5.172.233.**]

Bez jaj. .panowie bez jaj. .a jak masz Pan jaja panie Marcinie to weż się pan za robotę a nie pokazuj palcami co i gdzie mus zrobić. Kpiny pan robisz sobie z ludzi czy jak ? może koło emerytów z nadmiarem wolnego czasu bo jest pan zapewne emerytem w ramach prac społecznych które pamiętacie z czasów wczesnej młodości. ..zrobicie porządki. .powodzenia

Gość • Wtorek [07.08.2018, 12:17:20] • [IP: 37.128.66.**]

Gość • Wtorek [07.08.2018, 10:58:12] • [IP: 37.47.160.***] sa ludzie, którzy za tą prace biorą pieniądze. i to nie małe. Więc to raczej oni powinni codziennie jeden krzaczek wyrwać

Gość • Wtorek [07.08.2018, 12:11:58] • [IP: 83.11.75.***]

Pan Marcin pokazuje i uzmysławia nam mieszkańcom oraz władzy tego czego nie dostrzegamy.Łatwo jest przyzwyczaić się latami do pokazywanych widoków bez żadnej refleksji.Popieram takie działanie bo ono pokazuje ile jest jeszcze do zrobienia!. Powstaje pytanie czy Ratusz ma, , jakiś"plan renowacji zabytkowych miejsc wskazanych w poszczególnych artykułach?. Może dopiero teraz otwierają się oczy na wieloletnie zaniedbania.W mieście nie ma przemysłu więc zadbajmy o walory turystyczne które zachęcą do odwiedzania naszego miasta

Gość • Wtorek [07.08.2018, 11:35:00] • [IP: 153.92.127.***]

Martwią mnie artykuły Pana Marcina bo w mniej lub bardziej celny sposób pokazują jak bardzo jest zapuszczone nasze miasto. Jak bardzo zapuściły je władze, które przez 4 lata zbytnio się nie starały a pół roku przed wyborami ruszają z inwestycjami i wycinką starodrzewu w parku czy jedną ulicą w kadencji. Aby było czysto nie trzeba wiele: miotła i nadzór. Czego obecnie zabrakło? Gospodarza odpowiedzialnego za to co zastał i czego nie wolno mu zapuścić. Jak jest widać: cudnie usłane liśćmi miasto przed Wszystkimi Świętymi, piach na 10 cm po akcji zima na drogach, liszaje na murkach bo farba objęta programem naprawczym... Gdzie są radni - ci z Naszej Gminy drepczący jak domokrążca od drzwi do drzwi i zachwalający swoje kompetencje po wygranych wyborach? Gdzie opozycja, która przestraszona od pierwszej sesji usnęła na kadencję. Żadnej sensownej interpelacji, akcji i jeszcze głosują za absolutorium. Panie Marcinie mieszkańcy pomogą ale muszą mieć lidera. Zmieńmy to na kogoś komu będzie się chciało całą kadencję

GośćAs • Wtorek [07.08.2018, 11:31:20] • [IP: 93.105.177.***]

Prawda w oczy kole pisz pan, panie Marcinie toż to sama prawda parki niszczyć a mury się sypia będzie problem jak kiedyś cegła spadnie na głowę, zamiast tworzyć nowe stare upięknić, W Pyrzycach przy murach obronnych posadzono krzewy róż i zrobiono fontannę, stare miasto jak Kamień a pięknie na wiosnę i lato wygląda.

Gość • Wtorek [07.08.2018, 11:23:18] • [IP: 31.0.67.***]

Nie ma Gospodarza.

Gość • Wtorek [07.08.2018, 10:58:12] • [IP: 37.47.160.***]

a moze pan Marcin tak odejdzie od komputera, przestanie sie wyprozniac piszac swoje spostrzenia, i wezmie sie za prace. Codziennie krzyczek z muru usunie

fororak 🐲 • Wtorek [07.08.2018, 10:51:32] • [IP: 77.111.245.**]

Do :Robot • Wtorek [07.08.2018, 10:23:39] • [IP: 188.146.103.***]Słuszna racja w 100% popieram Twoją wypowiedź, a gościu który tak zachwala ten bluszcz, to niechaj posadzi sobie szczepki tego chwasta (pasożyta) na murach swej posesji i na ścianach garażu...amen

Robot • Wtorek [07.08.2018, 10:23:39] • [IP: 188.146.103.***]

Rośliny pnące wzmacniają mury ? Tumanie, ich korzenie niszczą zaprawę a przez to i mury. Ten bluszcz powinien być usunięty i to na koszt właściciela posesji przylegajacej do muru...

Gość • Wtorek [07.08.2018, 09:27:03] • [IP: 95.48.97.***]

I w czym problem ?

Gość • Wtorek [07.08.2018, 09:16:14] • [IP: 31.0.40.***]

Facet weź Ty się może lepiej do roboty co... Bo ewidentny nadmiar czasu masz

Gość • Wtorek [07.08.2018, 09:05:05] • [IP: 83.20.250.***]

Pan Marcin ma wizję, to teraz niech zakasa rękawy i robi, a nie chodzi i stęka jak stara baba.

Gość • Wtorek [07.08.2018, 08:59:43] • [IP: 37.128.66.**]

Stan tych murów to obraz naszej gminy rządzonej przez pory. Nie da się tego zrzucić na Karpińskiego ani długi. Nie potrzeba milionów żeby wysłać 2 osoby do wyrwania chwastów rosnących w murach. a ponieważ nikt tego od kilku lat nie robi mamy tam wręcz drzewka. Będziemy budować nowe atrakcje jak park i wrak a nie dbamy, o te które mamy. Wstyd przed turystami. Zamiast atrakcji jest powód do wstydu. Kończ już Stachu

Oglądasz 1-25 z 25
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Pogoda wymalowała nam wymarzone dni do spędzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych. Oby w blaskach słońca nie zginął prawdziwy sens tych Cudownych dni. Radosnych chwil w gronie najbliższych życzy wszystkim redakcja portalu ikamien.pl ■ Wydaje się, że wszystko jest już jasne; był mrok śmierci, jest blask zmartwychwstania. To co wydawało się niemożliwym, stało się! Słowa Chrystusa, którym zwykłemu śmiertelnikowi trudno było dać wiarę stały się cudem wcielonym, po prostu - prawdą! A wszystko to dziś - nas, w pięknych okolicznościach budzącej się do życia przyrody. Mamy od dziś szansę korzystać z jednych i drugich przywilejów czasu Wielkiej Nocy ■ Do muzeum za złotówkę. Wydarzenia w Książnicy i na Zamku. Trwa strajk nauczycieli w Polsce i w naszym regionie. Instytucje kultury Województwa Zachodniopomorskiego przedłużyły ofertę przygotowaną specjalnie w związku z tą wyjątkową sytuację ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ W lasach gminy Golczewo grasują wilki! Zdjęcie rozszarpanego zwierzęcia przysłała do redakcji Czytelniczka. Martwe, rozszarpane zwierzę leżało w lesie między Sosnowicami a Samlinem. Czytelniczka, która natknęła się na taki widok, twierdzi, że zwierzę padło ofiara grasujących wilków, które porzuciły niedojedzoną ofiarę. "W gminie Golczewo między Sosnowicami a Samlinen grasują wilki.Oto ich zdobycz,którą porzuciły gdy jechałam autem."- pisze Czytelniczka ■ Leczenie po wypadkach w rolnictwie - bez kolejek do lekarza oraz z wyższym odszkodowaniem, dzięki szczegółowej diagnozie ■ Burmistrz pracowity niczym mrówka? A może to element treningu siłowego?Nasz fotoreporter miał okazję przyjrzeć się jak poza oficjalnym protokołem zachowuje się burmistrz Międzyzdrojów Matusz Bobek ■ W tle już bez zboża, snopków czy pstrokatych kolorów, jest za to przejrzysty herb a dodatkowo napis Witamy w dwóch obcych językach. Tak wyglądają nowe witacze gminy Świerzno. Podobnie od kilku miesięcy wygląda strona internetowa gminy Świerzno z panoramą miejscowości w tle ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ Międzyzdroje: Urzędnicy mogą liczyć na nagrody także w tym roku ■ Dyrektor MDK Artur Duszyński serdecznie zaprasza na wiosenne wydarzenia kulturalne: koncert muzyki włoskiej w wykonaniu Luigi Pagano Trio 5 marca o godz.19.00. 8 marca w Dniu Kobiet zapraszamy na spektakl komediowy Teatru Kameralnego ze Szczecina pt.,,Modliszka” z udziałem Michała Janickiego i Olgi Adamskiej. Wybitni aktorzy zapewnią moc zabawy i śmiechu do łez ■ Uwaga na fałszywych strażników granicznych. Dwójka mężczyzn w średnim wieku, ubranych na czarno udaje strażników granicznych i wchodzą do domów mieszkańców Świnoujścia. Jedna z mieszkanek Przytoru ostrzega mieszkańców naszych wysp przed „przebierańcami” ■ Miał ulubiony motyw obrazów: kolorowy samolocik. Zaskakujące, kiedy wiemy, gdzie się urodził, co przeżył. Rankiem, 25 lutego zmarł artysta malarz z Kamienia Pomorskiego, Stefan Jędrzejewski. 25 lutego 2019 roku rano, zmarł nasz: Ojciec, Dziadek, Brat, Wujek i Przyjaciel : artysta malarz Stefan Jędrzejewski. Wspaniały Człowiek, z otwartym sercem dla świata – piszą najbliżsi ■ Zaginął Krzysztof Peczko. Szukają go bliscy. Krzysztof Peczko jest mieszkańcem Unina i od dłuższego czasu nikt nie ma z nim kontaktu. Mieszkał w Uninie i bardzo często bywał w Świnoujściu. Widziany był ostatni raz październik - listopad w Berlinie, Spandau okolice metra. Ostatni kontakt z nim miałem mniej więcej we wrześniu. Ma niebieskie oczy 70 cm wzrostu, ciemny szatyn, jest szczupły. Ma tatuaż na prawym przedramieniu. Lubił luźne ciuchy. Numer kontaktowy +48789364769 ■ Kontynuujemy cykl artykułów związanych z realizacją projektu „Międzyzdroje - Morze Zieleni”. Koncepcja projektu opracowanego przez pracownię ze Szczecina „Górski Chmielewska Architekci” zakłada zagospodarowanie części promenady, terenów zielonych przy ul. Bohaterów Warszawy, na wysokości ul. Poprzecznej i Plażowej ■ Zapraszamy na konferencję prasową VIII Dni Kultury Żydowskiej ADLOJADA 2019, które odbędą się między 4 a 9 marca 2019 roku pod hasłem KULTURA I MEDIA. Spotkanie, podczas którego zaprezentowany zostanie szczegółowy program festiwalu, odbędzie się w poniedziałek, 25 lutego 2019 roku o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27. Zapraszam dziennikarzy i fotoreporterów ■ Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolinie informuje, że w związku z wystąpieniem awarii na sieci wodociągowej w Wolinie, w dniu 14 lutego 2019 r. od godz. 12:00 do ok 15:00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla mieszkańców m. Unin i Darzowice. Po wznowieniu dostawy może nastąpić okresowo podwyższona mętność wody. Za powstałe utrudnienia przepraszam - informuje dyrektor Adam Celiński ■ Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek powołał Miejskiego Architekta w Międzyzdrojach. Jest nim doświadczony architekt z wizją i pasją swojego zawodu Robert Rachuta ■ Filip Szyszkowski wygrał wybory uzupełniające na radnego w Międzyzdrojach ■ W ramach wdrażania Programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia w powietrzu, zapraszamy mieszkańców Gminy Dziwnów na spotkanie, które odbędzie się 14 lutego o godzinie 16.00 w skali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Dziwnowie (ul. Szosowa 5). Spotkanie poprowadzi Przedstawiciel Regionalny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ■ Coraz więcej osób zatrutych tlenkiem węgla, w tym jeden przypadek w Kamieniu Pomorskim. 11 stycznia – Kamień Pomorski, ul. Dziwnowska – wezwanie do sparaliżowanej 31-letniej kobiety, która przebywała w mieszkaniu sama z 9-miesięcznym dzieckiem. Na miejscu stwierdzono wysokie stężenie tlenku węgla. Mama i dziecko zostali przewiezieni do szpitala - informuje Paulina Targaszewska rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie ■ Olaf Lubaszenko: Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach będzie powracał do korzeni ■ Dużo nowości w kinie Eva. Aquaman, Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru, Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3 oraz Underdog w kinie Eva od 25 stycznia 2019r. ■ Zaginął Patryk Mirgos lat 24 Gmina Wolin. W/w w na początku sierpnia 2018 r., w godzinach popołudniowych, wyszedł z domu swojej babci w miejscowości Kołczewo i udał się w nieznanym kierunku. Do chwili obecnej nie nawiązał kontaktu z rodziną. RYSOPIS Wzrost: 175 cm; Waga: 60 kg; Budowa ciała: szczupła; Włosy: blond, krótkie; Kolor oczu: niebieskie; Twarz: owalna; Uszy: lekko odstające; Nos: duży, lekko okrągły; Uzębienie: pełne. W chwili zaginięcia ubrany był: w spodenki o długości ¾ koloru zielono – niebieskiego, rozpinaną bluzę z kapturem koloru niebieskiego. Na stopach miał klapki koloru granatowego. Jeśli posiadają Państwo informacje na temat zaginionego, prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kamieniu Pomorskim ■