POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [07.08.2018, 08:44:31] • Kamień Pomorski

Z cyklu „Okiem pana Marcina” - Jak tanio odbudować mury miejskie, by były jeszcze piękniejsze

Z cyklu „Okiem pana Marcina” - Jak tanio odbudować mury miejskie, by były jeszcze piękniejsze

fot. Czytelnik

Problem znany, a rozwiązania przez lata brak. Znów przypominam, nikt tak nie zadba o miasto, jak jego mieszkańcy. Małymi krokami zbudują Państwo trwały sukces dla Kamienia.

Murów obronnych nie trzeba odbudować w jednym rzucie, wystarczy konsekwentnie, kawałek po kawałku doprowadzać je do porządku. Nalegam, by zacząć od wycięcia rosnących w nim drzew, tych w murach, nie starych wzdłuż murów. Wkrótce korzenie rozsadzą konstrukcję.

Z cyklu „Okiem pana Marcina” - Jak tanio odbudować mury miejskie, by były jeszcze piękniejsze

fot. Czytelnik

Jak zdobyć materiał? Znów, mieszkańcy. Po mieście walają się jego tony. Wystarczy by odpowiednie służby ustanowiły miejsce zbiórki cegieł rozbiórkowych i kamieni, nawet polnych. Nie drażnijmy mieszkańców pomysłem, by wszystko robili sami. Wystarczy dodać numer telefonu, gdzie będą oni mogli dzwonić, a pracownicy z traktorem i przyczepą przyjadą po dany materiał. Jest to bardzo proste.

Z cyklu „Okiem pana Marcina” - Jak tanio odbudować mury miejskie, by były jeszcze piękniejsze

fot. Czytelnik

Przypominam, że służby utrzymywane z podatków mają w obowiązku dbanie o wygląd miasta. Porozrzucane kostki brukowe i kamienie po mieście to zwykłe niedbalstwo.Proponuję ustanowić jeden dzień tygodnia/miesiąca kiedy materiał będzie odbierany.
Mury obronne, to zwykłe mury tylko, że większe. W dodatku kamieńskie posiadają mnóstwo wspierających je przypór. Dzięki temu, nawet z takimi brakami trzymają się dzielnie. Dobrze by było wykorzystać materiał najwyższej klasy, ale po co? Program naprawczy i tak mocno kroi wydatki władz, w tym muzeum. W końcu te mury powstały z kamieni i starych cegieł, a jakoś się trzymają.
Jak je upiększyć? Część mieszkańców już na to wpadło. Rośliny pnące świetnie się sprawdzają (tak pokryto np. wieżę zamku/pałacu w Łańcucie na Podkarpaciu). Wzmacniają i chronią, a jesienią zmieniają kolor (wtedy robi się bardzo fotogenicznie). W dodatku, trudniej by coś odpadło, bo przecież będzie obwiązane bluszczem. Nie proponuję by zazielenić całe mury.
Znów wydatki? W wielu miejscach miasta rośnie bluszcz, wystarczy pobrać szczepki. Najwięcej znajduje się go w otoczeniu zakładu kamieniarskiego koło cmentarza (ulica Gryficka).

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 25, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 25

Miriam • Czwartek [09.08.2018, 10:41:37] • [IP: 83.20.15.**]

Jak wiele problemów pan poruszył a tak naprawdę niewielkim kosztem do naprawienia mam nadzieję, że to zainspiruje Ratusz do działania.Proszę pisać dalej niech się nasze oczy otworzą Kamień Pomorski to Wawel Pomorza Zachodniopomorskiego !

Zuza • Środa [08.08.2018, 06:35:48] • [IP: 31.0.122.***]

Poziom tych artykułów o spostrzeżeniach i przemyśleniach tego chorego? p.Marcina sięgnął bruku.

Gość • Wtorek [07.08.2018, 22:53:11] • [IP: 31.0.67.***]

Czy ktoś widział chodniki przy Jagiełły Są piękne ale dlaczego takie wysokie krawężniki. Robione od początku a jak wjechać będąc na wózku inwalidzkim. Miasto uzdrowiskowe. Dobrze samemu usiąść na wózek i zobaczyć jaka to ogromna bariera. OGROMNA!!

Gość • Wtorek [07.08.2018, 20:58:34] • [IP: 83.8.35.***]

Szukacie lidera? tylko młody Juszczak, niezależny, ogarnięty!!

Magic • Wtorek [07.08.2018, 20:22:23] • [IP: 213.238.81.**]

Marcin tak trzymaj, drzew połamanych nikt pół roku nie widzi. Ja pomogę chętnie bo na miasto nie ma co liczyć, wstyd. Miasto turystyczne, powiatowe, uzdrowiskowe z piękną historią i położeniem. Te mury to powinna być perełka.

Gość • Wtorek [07.08.2018, 18:22:59] • [IP: 83.11.145.***]

radni uważajcie bo jeszcze Wam nie gałąź ale cegłówka ze starego muru na główkę spadnie :) Więc lepiej mur też wytnijcie tzn rozbierzcie. Nie będzie problemu. Postawi się nowy mały murek:)

Gość • Wtorek [07.08.2018, 17:35:35] • [IP: 31.0.67.***]

Dobrze napisane Gość z 11.35 i 12.11.58 Przyzwyczailiśmy się do miernoty naszego miasta. A wcale tak nie musi być. Potrzebny nowy dobry lider. Nasza władza też już osiadla na laurach. I te same znudzone twarze.

Gość • Wtorek [07.08.2018, 17:00:27] • [IP: 83.23.255.***]

lol. Kilka mało celnych i mało mądrych uwag :) 1) konserwator zabytków 2) pracownik co zbiera cegły też kosztuje, a skąd go brać jak nawet Ukraińcy uciekają z Polski 3) chciałbym zobaczyć jak starsze osoby (bo w większości tylko takie niestety mają czas i ochotę) noszą kamienie do punktu zbiórki. A tak poza tym zgadzam się z jednym MURY POTRZEBUJĄ KONSERWACJI. Gdzie słowo konserwacja jest słowem klucz. A konserwować obecnie może tylko firma zatwierdzona przez konserwatora i pod konserwatora" czujnym okiem" :D

Gość • Wtorek [07.08.2018, 16:59:56] • [IP: 83.21.49.**]

Czynem, czynem społecznym Panie zrobimy..Pamiętamy...pamiętamy...

Robot • Wtorek [07.08.2018, 16:33:26] • [IP: 188.146.236.***]

Ktoś tu wspomniał o zaniedbanych ostatnich czterech lat... nie bardzo było już co zaniedbać. Karpiński z Jedrzejewskim wcześniej doprowadzili miasto do ruiny... Sprzedali camping, Żółcino, zniszczyli idealne miejsce na plażę budując tą nieszczęsna marinę... Te artykuły pisze jakiś zwolennik Karpia albo i on sam by zdyskredytować obecne, fakt że nienajlepsze władze...

Tor Browser • Wtorek [07.08.2018, 14:52:50] • [IP: 83.23.187.**]

Pan Marcin robi dobrą robotę! Wytyka innym (władnym) co jest do zrobienia! Pozdrawiam :)

Gość • Wtorek [07.08.2018, 14:27:19] • [IP: 83.11.233.***]

Panie Marcinie jak bluszcz wzmacnia mury to Pan bluszczu nie widział bluszcz" zżarł" mi garaż o elewacji nie wspomnę. Pewnie, że jest dużo do zrobienia zawsze było, jest i będzie niezależnie od władzy w danym czasie.

Gość • Wtorek [07.08.2018, 13:42:06] • [IP: 5.172.233.**]

Bez jaj. .panowie bez jaj. .a jak masz Pan jaja panie Marcinie to weż się pan za robotę a nie pokazuj palcami co i gdzie mus zrobić. Kpiny pan robisz sobie z ludzi czy jak ? może koło emerytów z nadmiarem wolnego czasu bo jest pan zapewne emerytem w ramach prac społecznych które pamiętacie z czasów wczesnej młodości. ..zrobicie porządki. .powodzenia

Gość • Wtorek [07.08.2018, 12:17:20] • [IP: 37.128.66.**]

Gość • Wtorek [07.08.2018, 10:58:12] • [IP: 37.47.160.***] sa ludzie, którzy za tą prace biorą pieniądze. i to nie małe. Więc to raczej oni powinni codziennie jeden krzaczek wyrwać

Gość • Wtorek [07.08.2018, 12:11:58] • [IP: 83.11.75.***]

Pan Marcin pokazuje i uzmysławia nam mieszkańcom oraz władzy tego czego nie dostrzegamy.Łatwo jest przyzwyczaić się latami do pokazywanych widoków bez żadnej refleksji.Popieram takie działanie bo ono pokazuje ile jest jeszcze do zrobienia!. Powstaje pytanie czy Ratusz ma, , jakiś"plan renowacji zabytkowych miejsc wskazanych w poszczególnych artykułach?. Może dopiero teraz otwierają się oczy na wieloletnie zaniedbania.W mieście nie ma przemysłu więc zadbajmy o walory turystyczne które zachęcą do odwiedzania naszego miasta

Gość • Wtorek [07.08.2018, 11:35:00] • [IP: 153.92.127.***]

Martwią mnie artykuły Pana Marcina bo w mniej lub bardziej celny sposób pokazują jak bardzo jest zapuszczone nasze miasto. Jak bardzo zapuściły je władze, które przez 4 lata zbytnio się nie starały a pół roku przed wyborami ruszają z inwestycjami i wycinką starodrzewu w parku czy jedną ulicą w kadencji. Aby było czysto nie trzeba wiele: miotła i nadzór. Czego obecnie zabrakło? Gospodarza odpowiedzialnego za to co zastał i czego nie wolno mu zapuścić. Jak jest widać: cudnie usłane liśćmi miasto przed Wszystkimi Świętymi, piach na 10 cm po akcji zima na drogach, liszaje na murkach bo farba objęta programem naprawczym... Gdzie są radni - ci z Naszej Gminy drepczący jak domokrążca od drzwi do drzwi i zachwalający swoje kompetencje po wygranych wyborach? Gdzie opozycja, która przestraszona od pierwszej sesji usnęła na kadencję. Żadnej sensownej interpelacji, akcji i jeszcze głosują za absolutorium. Panie Marcinie mieszkańcy pomogą ale muszą mieć lidera. Zmieńmy to na kogoś komu będzie się chciało całą kadencję

GośćAs • Wtorek [07.08.2018, 11:31:20] • [IP: 93.105.177.***]

Prawda w oczy kole pisz pan, panie Marcinie toż to sama prawda parki niszczyć a mury się sypia będzie problem jak kiedyś cegła spadnie na głowę, zamiast tworzyć nowe stare upięknić, W Pyrzycach przy murach obronnych posadzono krzewy róż i zrobiono fontannę, stare miasto jak Kamień a pięknie na wiosnę i lato wygląda.

Gość • Wtorek [07.08.2018, 11:23:18] • [IP: 31.0.67.***]

Nie ma Gospodarza.

Gość • Wtorek [07.08.2018, 10:58:12] • [IP: 37.47.160.***]

a moze pan Marcin tak odejdzie od komputera, przestanie sie wyprozniac piszac swoje spostrzenia, i wezmie sie za prace. Codziennie krzyczek z muru usunie

fororak 🐲 • Wtorek [07.08.2018, 10:51:32] • [IP: 77.111.245.**]

Do :Robot • Wtorek [07.08.2018, 10:23:39] • [IP: 188.146.103.***]Słuszna racja w 100% popieram Twoją wypowiedź, a gościu który tak zachwala ten bluszcz, to niechaj posadzi sobie szczepki tego chwasta (pasożyta) na murach swej posesji i na ścianach garażu...amen

Robot • Wtorek [07.08.2018, 10:23:39] • [IP: 188.146.103.***]

Rośliny pnące wzmacniają mury ? Tumanie, ich korzenie niszczą zaprawę a przez to i mury. Ten bluszcz powinien być usunięty i to na koszt właściciela posesji przylegajacej do muru...

Gość • Wtorek [07.08.2018, 09:27:03] • [IP: 95.48.97.***]

I w czym problem ?

Gość • Wtorek [07.08.2018, 09:16:14] • [IP: 31.0.40.***]

Facet weź Ty się może lepiej do roboty co... Bo ewidentny nadmiar czasu masz

Gość • Wtorek [07.08.2018, 09:05:05] • [IP: 83.20.250.***]

Pan Marcin ma wizję, to teraz niech zakasa rękawy i robi, a nie chodzi i stęka jak stara baba.

Gość • Wtorek [07.08.2018, 08:59:43] • [IP: 37.128.66.**]

Stan tych murów to obraz naszej gminy rządzonej przez pory. Nie da się tego zrzucić na Karpińskiego ani długi. Nie potrzeba milionów żeby wysłać 2 osoby do wyrwania chwastów rosnących w murach. a ponieważ nikt tego od kilku lat nie robi mamy tam wręcz drzewka. Będziemy budować nowe atrakcje jak park i wrak a nie dbamy, o te które mamy. Wstyd przed turystami. Zamiast atrakcji jest powód do wstydu. Kończ już Stachu

Oglądasz 1-25 z 25
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października 2018 r. Zgodnie z terminarzem, druga tura wyborów na wójtów, burmistrzów odbędzie się 2 tygodnie później, czyli 4 listopada. Od dziś - przez 9 dni - partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze. 21 października będziemy głosowali na swoich przedstawicieli do rad gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Od momentu ogłoszenia aktu zarządzenia wyborów rusza też kampania wyborcza ■ 300% normy? Policjanci są na granicy wytrzymałości! ■ Drzewom w kamieńskim parku potrzebny jest fryzjer a nie drwal ■ Gmina Kamień Pomorski nasadzi tylko 41 drzew a wytnie 49. Wycinka drzew, w miejskim parku budzi wielkie emocje. Mieszkańcy podpisują się pod petycją do burmistrza, a gmina chyba trochę zbyt późno tłumacz na czym polegać ma rewitalizacja parku. 20 lipca zadaliśmy zapytanie prasowe by dowiedzieć się jak sprawa rewitalizacji parku i związaną z nią wycinką, ma się w sferze faktów. Sekretarz gminy odessała nas w tej sprawie do publikacji, która pojawiała się na stronach gminy dopiero dzisiaj 24 lipca ■ 139 polskich strażaków wyjechało do Szwecji pomóc opanować gigantyczne pożary lasów w Jämtland. Zobacz film! ■ Czy przyszły burmistrz udźwignie ciężar zadłużenia gminy Kamień Pomorski. Dochody budżetowe w 2017 roku wykonano w wysokości 55 397 500,91 złotych, a zadłużenie Gminy wynosi 32 788 825,94 złotych czyli około 60 procent dochodów Gminy. W Długoletniej Prognozie Finansowej na lata 2017–2031 na rok 2017 planowano dług w wysokości: 32 660 982,94 złote ■