POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [15.08.2018, 19:18:32] • Kamień Pomorski

Czytelnik: Mimo że miasto jest bankrutem, dwa dworce ma

Czytelnik: Mimo że miasto jest bankrutem, dwa dworce ma

fot. Czytelnik

Pan Marcin, mieszkaniec Kamienia Pomorskiego, cyklem swoich artykułów podejmuje historyczne i bieżące problemy swojej miejscowości. Zabiera Czytelników w odległe czasy, opisując przeszłość związaną z uliczkami, ale również odsłania współczesne aspekty rzeczywistości.

"Dzisiaj chciałbym poruszyć kwestię dworców w Kamieniu Pomorskim. W mieście znajdują się dwa: kolejowy i autobusowy. Zlokalizowane są bardzo blisko siebie, co pomaga podróżującym. O dworcu kolejowym jest już dość głośno, jako że jest w opłakanym stanie, z autobusowym nie jest aż tak źle."

Czytelnik: Mimo że miasto jest bankrutem, dwa dworce ma

Kamień Pomorski ulica Dworcowa( fot. Czytelnik )

"Zadajmy sobie pytanie, czy rzeczywiście potrzebujemy dwóch dworców w Kamieniu Pomorskim? Kasa PKP mogłaby się znajdować w budynku dworca PKS, tak samo jak i rozkład jazdy PKP mógłby wisieć obok rozkładu autobusów. Główną zaletą takiego rozwiązania są koszty, teraz na utrzymaniu jest już tylko jeden dworzec. Kolejną zaletą jest komfort, dworzec autobusowy jest po prostu w lepszym stanie, zwłaszcza toalety. Dalej - funkcjonalność, pociągi i autobusy są w jednym miejscu, więc podróżujący turysta nie musi już biegać po całej ulicy by o coś zapytać.

Teraz co do nieproszonych gości na dworcu kolejowym. Łatwiej będzie się z nimi uporać, gdy będą tylko w jednym miejscu. Jak ograniczyć ich obecność? Wystarczy uregulować zasady funkcjonowania poczekalni: oczekujący na połączenie powinni posiadać ważny bilet.

Co dalej przy dworcach, pomiędzy nimi znajduje się zaniedbany plac, gdzie wciąż widoczne są poniemieckie chodniki i stare fundamenty. Niskim kosztem (znowu, tylko oczyszczenie, uzupełnienie braków itd.) można zrobić urokliwe miejsce z historią, gdzie w cieniu drzew podróżujący będą czekać na swoje busy i pociągi. Co jeszcze w tej okolicy? Mały budyneczek przy torach, posiada istotny detal, bardzo ważny dla historii powojennego Kamienia. Jest to reper geodezyjny z orłem bez korony. Kolejne ważne miejsce a nie ma tabliczki, bo to prawdopodobnie jeden z pierwszych powojennych reperów w naszym mieście. Co do komunistycznego orła, to nie chodzi o to, że jakoś specjalnie mi przeszkadza. Chodzi o to, że państwo PRL już nie istnieje, a odbywają się tutaj uroczystości III RP, po prostu, zwyczajnie. Raz jeszcze przypominam, orzeł do muzeum. Pomnika nie burzyć, ale pozbyć się tego wielkiego bloku, bo wkrótce coś się od niego oderwie. Postać doprowadzić do porządku, dla przykładu, on już nie ma dłoni tylko kikut!

Czy coś jeszcze jest wartego uwagi? Granitowe krawężniki przy postoju taksówek, bardzo stare, wypada je przenieść w miejsce, gdzie będą pasować np. okolice skrzyżowania Rejtana z Parkową i Solskiego (tam mamy starszą zabudowę i wąskie chodniki). Proszę zwrócić uwagę, że te krawężniki nie są szczególnie popękane, jest to bardzo dobry materiał (i bardzo drogi!).

Co do wzornictwa chodników w mieście. Niech w końcu władze podejmą jakoś decyzję, bo tych wzorów jest za dużo, znacznie za dużo. Wzór przy kwartale dominikańskim jest wzorem przedwojennym, takie płytki wciąż są widoczne przy Wałach Chrobrego i Alei Piastów w Szczecinie, produkowała je np. fabryka Comesa.

Chciałbym skromnie poprosić o organicznie ruchu busów, autobusów i tirów przez ulicę Jedności, ulica Dworcowa jak sama nazwa wskazuje powinna nadawać się do bezpiecznego ruchu tak dużych pojazdów."

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Robot • Poniedziałek [20.08.2018, 00:07:24] • [IP: 188.146.160.***]

Kończ waść, wstydu oszczędź. Sobie oczywiście.

GośćAs • Czwartek [16.08.2018, 14:10:22] • [IP: 93.105.177.***]

Bardzo dobrze pan pisze niech się wściekają zazdrośnicy co to nic nie widzą nic nie słyszą . Wszystko im przeszkadza i tylko zawistnie krytykują . Trzeba krytykować rządzących a nie osobę zwracająca uwagę na istniejące problemy. Pan Marian nie jest od naprawiania , są osoby odpowiedzialne za ten stan rzeczy i niech się wezmą do roboty ci którzy powinni i którzy biorą za to pieniądze NASZE... dziękuję

Gość • Czwartek [16.08.2018, 14:00:38] • [IP: 37.47.129.*]

Rety co za bzdury. Czyżby pan M. szykował się na nowe stanowisko: kontroler ważnych biletów na dworcu? Proszę również napisać artykuł, żeby przychodnię i gabinety wszystkich prywatnych lekarzy przenieść w jedno miejsce, do szpitala. Główną zaletą takiego rozwiązania są koszty, teraz na utrzymaniu jest już tylko jeden budynek. Kolejną zaletą jest komfort, szpital jest po prostu w lepszym stanie, zwłaszcza toalety. Dalej - funkcjonalność, lekarze są w jednym miejscu, więc pacjenci nie muszą już biegać po całym mieście by o coś zapytać. Prawda, że proste? A czy wystosował Pan już odpowiednie pismo do busów autobusów i tirów, którędy powinni jeździć? Pozdrawiam :)

Gość • Czwartek [16.08.2018, 13:34:08] • [IP: 188.146.174.***]

Cenne uwagi! Warto skorzystac z madrych podpowiedzi, kiedy samemu nie ma sie pomysłów. Nie zauwazy takich rzeczy wlodarz, ktory porusza sie po mieście autem, nie jezdzi pociągiem, ani autobusem, nie mieszka na miejscu. To sa bolaczki zwyklych mieszkancow, a nasi burmistrzowie juz nimi nie żyją.

Gość • Czwartek [16.08.2018, 10:13:30] • [IP: 77.253.0.***]

pomysł świetny. Na PKS jest dużo wolnego miejsca, które nie przynosi dochodów trzeba je utrzymywać i można je wynająć. Dla PKP to zmniejszenie kosztów utrzymania całego dworca. I wilk syty i owca cała. Trzeba tylko chcieć.

Gość • Czwartek [16.08.2018, 09:14:17] • [IP: 83.8.134.***]

To już prowadzi kampanię wyborczą może chce zostać nowym burmistrzem. Widac że jest bezrobotny bo chodzi i tylko fotografuje, wypisuje banialuki a jako burmistrz stały dochód. Z takimi pomysłami powodzenia.

Gość • Czwartek [16.08.2018, 00:26:46] • [IP: 46.112.188.**]

Może autor artykułu sprawdzi kto jest właścicielem dworców... bo napewno nie są mista, po drugie pkp i pks to działalności konkurencyjne i w jednym budynku go nie umieszcza!

Gość • Środa [15.08.2018, 22:28:22] • [IP: 83.23.251.**]

ble ble jak zwykle, , , , , , , , , , , , , , , ,

Gość • Środa [15.08.2018, 21:47:59] • [IP: 83.11.65.***]

Znowu gwiazdor!! Marcin weź się chłopie przebierz w ubranie robocze i pokaż nam wszystkim jak się wszystko od ręki naprawia. Tak jesteś tylko nic nie wartym gwiazdorem. Żal Cię

Gość • Środa [15.08.2018, 21:40:59] • [IP: 31.2.17.***]

Kur...A P. M nie burmistrzem ani wójtem lecz na prezydenta RP z takimi pomysłam to całą RP splaci w pierwszych 100 dniach i będą mówić tojest M z Kamienia Pom

Gość • Środa [15.08.2018, 20:42:37] • [IP: 94.254.231.*]

Świetny pomysł 😃

Oglądasz 1-11 z 11
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Pogoda wymalowała nam wymarzone dni do spędzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych. Oby w blaskach słońca nie zginął prawdziwy sens tych Cudownych dni. Radosnych chwil w gronie najbliższych życzy wszystkim redakcja portalu ikamien.pl ■ Wydaje się, że wszystko jest już jasne; był mrok śmierci, jest blask zmartwychwstania. To co wydawało się niemożliwym, stało się! Słowa Chrystusa, którym zwykłemu śmiertelnikowi trudno było dać wiarę stały się cudem wcielonym, po prostu - prawdą! A wszystko to dziś - nas, w pięknych okolicznościach budzącej się do życia przyrody. Mamy od dziś szansę korzystać z jednych i drugich przywilejów czasu Wielkiej Nocy ■ Do muzeum za złotówkę. Wydarzenia w Książnicy i na Zamku. Trwa strajk nauczycieli w Polsce i w naszym regionie. Instytucje kultury Województwa Zachodniopomorskiego przedłużyły ofertę przygotowaną specjalnie w związku z tą wyjątkową sytuację ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ W lasach gminy Golczewo grasują wilki! Zdjęcie rozszarpanego zwierzęcia przysłała do redakcji Czytelniczka. Martwe, rozszarpane zwierzę leżało w lesie między Sosnowicami a Samlinem. Czytelniczka, która natknęła się na taki widok, twierdzi, że zwierzę padło ofiara grasujących wilków, które porzuciły niedojedzoną ofiarę. "W gminie Golczewo między Sosnowicami a Samlinen grasują wilki.Oto ich zdobycz,którą porzuciły gdy jechałam autem."- pisze Czytelniczka ■ Leczenie po wypadkach w rolnictwie - bez kolejek do lekarza oraz z wyższym odszkodowaniem, dzięki szczegółowej diagnozie ■ Burmistrz pracowity niczym mrówka? A może to element treningu siłowego?Nasz fotoreporter miał okazję przyjrzeć się jak poza oficjalnym protokołem zachowuje się burmistrz Międzyzdrojów Matusz Bobek ■ W tle już bez zboża, snopków czy pstrokatych kolorów, jest za to przejrzysty herb a dodatkowo napis Witamy w dwóch obcych językach. Tak wyglądają nowe witacze gminy Świerzno. Podobnie od kilku miesięcy wygląda strona internetowa gminy Świerzno z panoramą miejscowości w tle ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ Międzyzdroje: Urzędnicy mogą liczyć na nagrody także w tym roku ■ Dyrektor MDK Artur Duszyński serdecznie zaprasza na wiosenne wydarzenia kulturalne: koncert muzyki włoskiej w wykonaniu Luigi Pagano Trio 5 marca o godz.19.00. 8 marca w Dniu Kobiet zapraszamy na spektakl komediowy Teatru Kameralnego ze Szczecina pt.,,Modliszka” z udziałem Michała Janickiego i Olgi Adamskiej. Wybitni aktorzy zapewnią moc zabawy i śmiechu do łez ■ Uwaga na fałszywych strażników granicznych. Dwójka mężczyzn w średnim wieku, ubranych na czarno udaje strażników granicznych i wchodzą do domów mieszkańców Świnoujścia. Jedna z mieszkanek Przytoru ostrzega mieszkańców naszych wysp przed „przebierańcami” ■ Miał ulubiony motyw obrazów: kolorowy samolocik. Zaskakujące, kiedy wiemy, gdzie się urodził, co przeżył. Rankiem, 25 lutego zmarł artysta malarz z Kamienia Pomorskiego, Stefan Jędrzejewski. 25 lutego 2019 roku rano, zmarł nasz: Ojciec, Dziadek, Brat, Wujek i Przyjaciel : artysta malarz Stefan Jędrzejewski. Wspaniały Człowiek, z otwartym sercem dla świata – piszą najbliżsi ■ Zaginął Krzysztof Peczko. Szukają go bliscy. Krzysztof Peczko jest mieszkańcem Unina i od dłuższego czasu nikt nie ma z nim kontaktu. Mieszkał w Uninie i bardzo często bywał w Świnoujściu. Widziany był ostatni raz październik - listopad w Berlinie, Spandau okolice metra. Ostatni kontakt z nim miałem mniej więcej we wrześniu. Ma niebieskie oczy 70 cm wzrostu, ciemny szatyn, jest szczupły. Ma tatuaż na prawym przedramieniu. Lubił luźne ciuchy. Numer kontaktowy +48789364769 ■ Kontynuujemy cykl artykułów związanych z realizacją projektu „Międzyzdroje - Morze Zieleni”. Koncepcja projektu opracowanego przez pracownię ze Szczecina „Górski Chmielewska Architekci” zakłada zagospodarowanie części promenady, terenów zielonych przy ul. Bohaterów Warszawy, na wysokości ul. Poprzecznej i Plażowej ■ Zapraszamy na konferencję prasową VIII Dni Kultury Żydowskiej ADLOJADA 2019, które odbędą się między 4 a 9 marca 2019 roku pod hasłem KULTURA I MEDIA. Spotkanie, podczas którego zaprezentowany zostanie szczegółowy program festiwalu, odbędzie się w poniedziałek, 25 lutego 2019 roku o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27. Zapraszam dziennikarzy i fotoreporterów ■ Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolinie informuje, że w związku z wystąpieniem awarii na sieci wodociągowej w Wolinie, w dniu 14 lutego 2019 r. od godz. 12:00 do ok 15:00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla mieszkańców m. Unin i Darzowice. Po wznowieniu dostawy może nastąpić okresowo podwyższona mętność wody. Za powstałe utrudnienia przepraszam - informuje dyrektor Adam Celiński ■ Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek powołał Miejskiego Architekta w Międzyzdrojach. Jest nim doświadczony architekt z wizją i pasją swojego zawodu Robert Rachuta ■ Filip Szyszkowski wygrał wybory uzupełniające na radnego w Międzyzdrojach ■ W ramach wdrażania Programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia w powietrzu, zapraszamy mieszkańców Gminy Dziwnów na spotkanie, które odbędzie się 14 lutego o godzinie 16.00 w skali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Dziwnowie (ul. Szosowa 5). Spotkanie poprowadzi Przedstawiciel Regionalny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ■ Coraz więcej osób zatrutych tlenkiem węgla, w tym jeden przypadek w Kamieniu Pomorskim. 11 stycznia – Kamień Pomorski, ul. Dziwnowska – wezwanie do sparaliżowanej 31-letniej kobiety, która przebywała w mieszkaniu sama z 9-miesięcznym dzieckiem. Na miejscu stwierdzono wysokie stężenie tlenku węgla. Mama i dziecko zostali przewiezieni do szpitala - informuje Paulina Targaszewska rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie ■ Olaf Lubaszenko: Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach będzie powracał do korzeni ■ Dużo nowości w kinie Eva. Aquaman, Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru, Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3 oraz Underdog w kinie Eva od 25 stycznia 2019r. ■ Zaginął Patryk Mirgos lat 24 Gmina Wolin. W/w w na początku sierpnia 2018 r., w godzinach popołudniowych, wyszedł z domu swojej babci w miejscowości Kołczewo i udał się w nieznanym kierunku. Do chwili obecnej nie nawiązał kontaktu z rodziną. RYSOPIS Wzrost: 175 cm; Waga: 60 kg; Budowa ciała: szczupła; Włosy: blond, krótkie; Kolor oczu: niebieskie; Twarz: owalna; Uszy: lekko odstające; Nos: duży, lekko okrągły; Uzębienie: pełne. W chwili zaginięcia ubrany był: w spodenki o długości ¾ koloru zielono – niebieskiego, rozpinaną bluzę z kapturem koloru niebieskiego. Na stopach miał klapki koloru granatowego. Jeśli posiadają Państwo informacje na temat zaginionego, prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kamieniu Pomorskim ■