POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [13.01.2018, 11:52:09] • Gmina Kamień Pomorski

Czy gmina Kamień Pomorski będzie dostarczać worki na śmieci bezpłatnie?

Czy gmina Kamień Pomorski  będzie dostarczać worki na śmieci bezpłatnie?

fot. kam

Do naszej redakcji dochodzą informacje telefoniczne oraz mailowe, że mieszkańcy mają płacić za dostarczane worki na śmieci po 0,40 zł za sztukę.

Nasi rozmówcy powołują się na zapis Uchwały Rady Miejskiej nr XXIV/237/16 z dnia 19 lipca 2016 roku w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług na terenie Gminy Kamień Pomorski w zakresie odbierania odpadów Komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, którego par. 5 stanowi „W zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi Gmina Kamień Pomorski wyposaży nieruchomości zamieszkałe w pojemniki i worki służące do gromadzenia odpadów komunalnych, a właściciel zapewni utrzymanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym".

W nowej uchwale z 27 grudnia 2017 roku zapisu tego nie zmieniono więc dlaczego mieszkańcy mają płacić za worki czy pojemniki na śmieci?

Na nurtujący naszych Czytelników problem w imieniu z upoważnienia Burmistrza odpowiedziała sekretarz gminy Anna Stanaszek-Kaczor:

„W odpowiedzi na zapytanie informuję, że Gmina nie pobiera odpłatności za worki na odpady segregowane, zgodnie z cytowanym przez Wasz Portal przepisem uchwały Rady Miejskiej oraz fakultatywnej możliwości wynikającej z art. 6r ust.2a ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Trzeba zauważyć, że wskazane regulacje prawne przejęcia obciążeń z tytułu zakupu urządzeń do odbioru odpadów komunalnych (pojemników czy worków) dotyczą wyłącznie gminy. Trzeba zaznaczyć, że Gmina Kamień Pomorski zmieniła w 2018 roku podejście do gospodarki odpadami w celu obniżenia kosztów działania tego systemu. Od roku bieżącego, to wykonawca wyłoniony w przetargu nieograniczonym będzie odpowiadać za gospodarkę odpadami w sposób kompleksowy, tj. za odbiór odpadów, transport i właściwe zagospodarowanie poszczególnych frakcji odpadów oraz za organizację PSZOK. Za tak określoną usługę, wykonawca pobiera opłatę zryczałtowaną (miesięczną) z góry ustaloną i nie ma możliwości, by dodatkowo Gmina zapłaciła ok. 45.000 zł. za zakup worków do segregacji. Jeśli PGK sp. z o.o. zamierza pobierać opłatę za worki do segregacji odpadów, to jest to decyzja wyłącznie Spółki i należy w tej sprawie zwracać się do jej zarządu."

Tylko, czy w tej sprawie nie powinna się wypowiedzieć także w formie uchwały Rada Miejska.


mzk


komentarzy: 17, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-17 z 17

Gość • Niedziela [14.01.2018, 19:21:38] • [IP: 79.186.115.**]

a teraz zacznie się znowu spalanie w piecach co plastików albo wywalanie do lasu bo lepiej kupić piwo za 7 worków i mieć chwilę radości

Gość • Niedziela [14.01.2018, 17:00:57] • [IP: 83.11.88.**]

Gość • Niedziela [14.01.2018, 13:27:29] • [IP: 188.146.164.***] należało najpierw zmienić uchwałę a potem ustalić opłatę. nigdy odwrotnie. Proponuję żebyś kupił medyczną marihuanę już teraz bo za 3 miesiące ma wejść w życie prawo że jest legalna :) A potem wyjaśnij to na policji :) Urząd jest od przestrzegania prawa i to jeszcze takiego prawa które sam uchwalił. A nie od tego żeby zrzucać winą na PGK

Gość • Niedziela [14.01.2018, 13:27:29] • [IP: 188.146.164.***]

Do Gość • Niedziela [14.01.2018, 12:59:26] • [IP: 83.11.88.**]. Czyli też uważasz że cena za worki to nie problem. A jak jest problem z jakimś zapisem w uchwale gminy to trzeba zmienić uchwałę i po sprawie.

Gość • Niedziela [14.01.2018, 13:12:09] • [IP: 198.7.62.***]

Jutro jako mieszkaniec gminy Kamień Pomorski przyjdę kupić worek. I niech mi wydadzą paragon za worek a najlepiej fakturę. Resztę zrobię po otrzymaniu paragonu lub faktury.

Gość • Niedziela [14.01.2018, 12:59:26] • [IP: 83.11.88.**]

Gość • Niedziela [14.01.2018, 12:21:12] • [IP: 188.146.164.***] nie chodzi o kwotę ale o zgodność z prawem. Gmina ogłasza przetarg niezgodny z uchwałą tej samej gminy. Uchwała gwarantuje bezpłatne worki. I takie jest prawo. Od kogo jak od kogo ale od urzędu i burmistrza można chyba wymagać przestrzegania prawa?

Gość • Niedziela [14.01.2018, 12:39:57] • [IP: 79.175.194.**]

PGK worki wydawało tylko mieszkańcom okolicznych wsi twierdząc, że na terenie miasta są" dzwony" i to tam mieszkańcy Kamienia mają wyrzucać posegregowane odpady. W normalnym przypadku nie jest to problem ale wiadomo z jaką częstotliwością PGK opróżnia te dzwony.

Gość • Niedziela [14.01.2018, 12:21:12] • [IP: 188.146.164.***]

W niektórych gminach, np. w Międzyzdrojach od dawna trzeba płacić za worki a nawet za pojemniki i jakoś nikt nie dyskutuje. Jeśli ta cena to 40 gr, to za 2, 40 zł. można kupić worki na cały miesiąc i to jest taki kłopot? Nie przesadzajmy.

Gość • Niedziela [14.01.2018, 11:45:55] • [IP: 207.244.75.**]

Karpiński wracaj !. Jeszcze czegoś takiego nie było.

Gosc • Niedziela [14.01.2018, 10:31:06] • [IP: 91.228.198.***]

Trzeba zaznaczyc, że Gmina Kamien Pomorski zmieniła w 2018 roku podejście do gospodarki odpadami w celu obnizenia kosztow dzialania tego systemu. No pani sekretarz czytam i nie wierze. Wczesniej mialem oplate i worki za darmo. Teraz mam oplate i place za worki. Czyli mam drozej. cos wam nie wyszlo z ta zmiana podejscia i obnizenia kosztow. chyba ze to obnizenie przez podnoszenie.

Gość • Niedziela [14.01.2018, 10:29:53] • [IP: 207.244.75.**]

No cóż. Lasy ostatnio widzę że są czyste. Tereny zielone też wyczyszczone. Ten pomysł zaśmieci lasy i inne tereny. Nie wiem kto na ten pomysł wpadł.

Gość • Niedziela [14.01.2018, 10:11:59] • [IP: 94.254.143.**]

Ta ekipa rządzących ma wszystko głęboko w nosie bo wiedzą, że jest to ich ostatnia kadencja.

Gość • Sobota [13.01.2018, 22:23:33] • [IP: 83.8.22.**]

Kuryllo i honor nie żartuj liczy się dla nich zbieranie haków na innych i dbanie o swoją kasę

Gość • Sobota [13.01.2018, 20:24:49] • [IP: 83.11.175.**]

Gmina już na etapie przetargu dopuściła sprzedaż a nie darmowe oddawanie worków. Teraz zrzuca wszystko na PGK. trzeba mieć odwagę przyznać sie do tego kto za to odpowiada. Tak postępują ludzie honoru. Widocznie władze gminy nie znają tego pojęcia.

Gość • Sobota [13.01.2018, 18:57:13] • [IP: 89.64.19.***]

I znowu mieszkańcy wsi w d... dostaną. Dobrze napisany pierwszy wpis. To ma być myślenie ekologiczne a praktycznie to antyekologiczne

Gość • Sobota [13.01.2018, 15:27:47] • [IP: 79.186.207.***]

Czyli gmina znowu nie ma pieniędzy na zakup worków, problem urośnie do ogromnych rozmiarów, śmieci będą porozrzucane przy drogach, w krzakach, w lasach, gdzie się da. Tylko posprzątać nie będzie miał kto. Inne gminy są w stanie rozdać bezpłatnie swoim mieszkańcom worki do segregacji odpadów, a gmina Kamień tłumaczy, że to nie jest jej obowiązek. Bo najlepiej wszystkimi kosztami z tym związanymi obarczyć obywatela - jak osła.

Gość • Sobota [13.01.2018, 14:50:20] • [IP: 83.8.35.**]

A harmonogram podala gmina i to gmina zamieściła w niej informacje, że worki trzeba kupować