POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [13.01.2018, 11:52:09] • Gmina Kamień Pomorski

Czy gmina Kamień Pomorski będzie dostarczać worki na śmieci bezpłatnie?

Czy gmina Kamień Pomorski  będzie dostarczać worki na śmieci bezpłatnie?

fot. kam

Do naszej redakcji dochodzą informacje telefoniczne oraz mailowe, że mieszkańcy mają płacić za dostarczane worki na śmieci po 0,40 zł za sztukę.

Nasi rozmówcy powołują się na zapis Uchwały Rady Miejskiej nr XXIV/237/16 z dnia 19 lipca 2016 roku w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług na terenie Gminy Kamień Pomorski w zakresie odbierania odpadów Komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, którego par. 5 stanowi „W zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi Gmina Kamień Pomorski wyposaży nieruchomości zamieszkałe w pojemniki i worki służące do gromadzenia odpadów komunalnych, a właściciel zapewni utrzymanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym".

W nowej uchwale z 27 grudnia 2017 roku zapisu tego nie zmieniono więc dlaczego mieszkańcy mają płacić za worki czy pojemniki na śmieci?

Na nurtujący naszych Czytelników problem w imieniu z upoważnienia Burmistrza odpowiedziała sekretarz gminy Anna Stanaszek-Kaczor:

„W odpowiedzi na zapytanie informuję, że Gmina nie pobiera odpłatności za worki na odpady segregowane, zgodnie z cytowanym przez Wasz Portal przepisem uchwały Rady Miejskiej oraz fakultatywnej możliwości wynikającej z art. 6r ust.2a ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Trzeba zauważyć, że wskazane regulacje prawne przejęcia obciążeń z tytułu zakupu urządzeń do odbioru odpadów komunalnych (pojemników czy worków) dotyczą wyłącznie gminy. Trzeba zaznaczyć, że Gmina Kamień Pomorski zmieniła w 2018 roku podejście do gospodarki odpadami w celu obniżenia kosztów działania tego systemu. Od roku bieżącego, to wykonawca wyłoniony w przetargu nieograniczonym będzie odpowiadać za gospodarkę odpadami w sposób kompleksowy, tj. za odbiór odpadów, transport i właściwe zagospodarowanie poszczególnych frakcji odpadów oraz za organizację PSZOK. Za tak określoną usługę, wykonawca pobiera opłatę zryczałtowaną (miesięczną) z góry ustaloną i nie ma możliwości, by dodatkowo Gmina zapłaciła ok. 45.000 zł. za zakup worków do segregacji. Jeśli PGK sp. z o.o. zamierza pobierać opłatę za worki do segregacji odpadów, to jest to decyzja wyłącznie Spółki i należy w tej sprawie zwracać się do jej zarządu."

Tylko, czy w tej sprawie nie powinna się wypowiedzieć także w formie uchwały Rada Miejska.


mzk


komentarzy: 17, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-17 z 17

Gość • Niedziela [14.01.2018, 19:21:38] • [IP: 79.186.115.**]

a teraz zacznie się znowu spalanie w piecach co plastików albo wywalanie do lasu bo lepiej kupić piwo za 7 worków i mieć chwilę radości

Gość • Niedziela [14.01.2018, 17:00:57] • [IP: 83.11.88.**]

Gość • Niedziela [14.01.2018, 13:27:29] • [IP: 188.146.164.***] należało najpierw zmienić uchwałę a potem ustalić opłatę. nigdy odwrotnie. Proponuję żebyś kupił medyczną marihuanę już teraz bo za 3 miesiące ma wejść w życie prawo że jest legalna :) A potem wyjaśnij to na policji :) Urząd jest od przestrzegania prawa i to jeszcze takiego prawa które sam uchwalił. A nie od tego żeby zrzucać winą na PGK

Gość • Niedziela [14.01.2018, 13:27:29] • [IP: 188.146.164.***]

Do Gość • Niedziela [14.01.2018, 12:59:26] • [IP: 83.11.88.**]. Czyli też uważasz że cena za worki to nie problem. A jak jest problem z jakimś zapisem w uchwale gminy to trzeba zmienić uchwałę i po sprawie.

Gość • Niedziela [14.01.2018, 13:12:09] • [IP: 198.7.62.***]

Jutro jako mieszkaniec gminy Kamień Pomorski przyjdę kupić worek. I niech mi wydadzą paragon za worek a najlepiej fakturę. Resztę zrobię po otrzymaniu paragonu lub faktury.

Gość • Niedziela [14.01.2018, 12:59:26] • [IP: 83.11.88.**]

Gość • Niedziela [14.01.2018, 12:21:12] • [IP: 188.146.164.***] nie chodzi o kwotę ale o zgodność z prawem. Gmina ogłasza przetarg niezgodny z uchwałą tej samej gminy. Uchwała gwarantuje bezpłatne worki. I takie jest prawo. Od kogo jak od kogo ale od urzędu i burmistrza można chyba wymagać przestrzegania prawa?

Gość • Niedziela [14.01.2018, 12:39:57] • [IP: 79.175.194.**]

PGK worki wydawało tylko mieszkańcom okolicznych wsi twierdząc, że na terenie miasta są" dzwony" i to tam mieszkańcy Kamienia mają wyrzucać posegregowane odpady. W normalnym przypadku nie jest to problem ale wiadomo z jaką częstotliwością PGK opróżnia te dzwony.

Gość • Niedziela [14.01.2018, 12:21:12] • [IP: 188.146.164.***]

W niektórych gminach, np. w Międzyzdrojach od dawna trzeba płacić za worki a nawet za pojemniki i jakoś nikt nie dyskutuje. Jeśli ta cena to 40 gr, to za 2, 40 zł. można kupić worki na cały miesiąc i to jest taki kłopot? Nie przesadzajmy.

Gość • Niedziela [14.01.2018, 11:45:55] • [IP: 207.244.75.**]

Karpiński wracaj !. Jeszcze czegoś takiego nie było.

Gosc • Niedziela [14.01.2018, 10:31:06] • [IP: 91.228.198.***]

Trzeba zaznaczyc, że Gmina Kamien Pomorski zmieniła w 2018 roku podejście do gospodarki odpadami w celu obnizenia kosztow dzialania tego systemu. No pani sekretarz czytam i nie wierze. Wczesniej mialem oplate i worki za darmo. Teraz mam oplate i place za worki. Czyli mam drozej. cos wam nie wyszlo z ta zmiana podejscia i obnizenia kosztow. chyba ze to obnizenie przez podnoszenie.

Gość • Niedziela [14.01.2018, 10:29:53] • [IP: 207.244.75.**]

No cóż. Lasy ostatnio widzę że są czyste. Tereny zielone też wyczyszczone. Ten pomysł zaśmieci lasy i inne tereny. Nie wiem kto na ten pomysł wpadł.

Gość • Niedziela [14.01.2018, 10:11:59] • [IP: 94.254.143.**]

Ta ekipa rządzących ma wszystko głęboko w nosie bo wiedzą, że jest to ich ostatnia kadencja.

Gość • Sobota [13.01.2018, 22:23:33] • [IP: 83.8.22.**]

Kuryllo i honor nie żartuj liczy się dla nich zbieranie haków na innych i dbanie o swoją kasę

Gość • Sobota [13.01.2018, 20:24:49] • [IP: 83.11.175.**]

Gmina już na etapie przetargu dopuściła sprzedaż a nie darmowe oddawanie worków. Teraz zrzuca wszystko na PGK. trzeba mieć odwagę przyznać sie do tego kto za to odpowiada. Tak postępują ludzie honoru. Widocznie władze gminy nie znają tego pojęcia.

Gość • Sobota [13.01.2018, 18:57:13] • [IP: 89.64.19.***]

I znowu mieszkańcy wsi w d... dostaną. Dobrze napisany pierwszy wpis. To ma być myślenie ekologiczne a praktycznie to antyekologiczne

Gość • Sobota [13.01.2018, 15:27:47] • [IP: 79.186.207.***]

Czyli gmina znowu nie ma pieniędzy na zakup worków, problem urośnie do ogromnych rozmiarów, śmieci będą porozrzucane przy drogach, w krzakach, w lasach, gdzie się da. Tylko posprzątać nie będzie miał kto. Inne gminy są w stanie rozdać bezpłatnie swoim mieszkańcom worki do segregacji odpadów, a gmina Kamień tłumaczy, że to nie jest jej obowiązek. Bo najlepiej wszystkimi kosztami z tym związanymi obarczyć obywatela - jak osła.

Gość • Sobota [13.01.2018, 14:50:20] • [IP: 83.8.35.**]

A harmonogram podala gmina i to gmina zamieściła w niej informacje, że worki trzeba kupować

Łukasz • Sobota [13.01.2018, 14:47:33] • [IP: 83.17.236.**]

Segregowac kupować sobie worki, nosić kawał drogi później i jeszcze placic za to.??Niech się te nieroby z PGK wezma do roboty a nie ludzi wykorzystują.Pojemniki do segregacji powinny bycpod kazda posesja a nie zebym ja wlasnym samochodem woził lub targal to, a PGK będzie leżeć, a my jeszcze bedziemy placic za to.Smiechu warte Ludzie obudzcie sie w końcu...

Oglądasz 1-17 z 17
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Głębokie, że wpada całe koło samochodu. Mieszkańcy wysypują gruz i popiół, ale i to już nie pomaga przy tak częstych opadach deszczu. Tak wygląda od zeszłego lata droga na osiedle i cmentarz komunalny w Świerznie. Wąska droga o bardzo małej nośności bywała też nadużywana przez transporty rolnicze, o czym w czasie żniw alarmowali mieszkańcy ■ Urząd Miasta Kamień Pomorski podejmuje kolejną próbę wyłonienia wykonawcy na budowę świetlicy w Miłachowie. To już trzeci przetarg na to zadanie. Poprzednie dwa unieważniono gdyż oferty wykonawców były wyższe niż kwota zabezpieczona w budżecie. Gmina przeznaczyła na ten cel 200.000 zł a wykonawcy oczekiwali od 239.000 zł do 320.000 zł. Oferty w drugim przetargu były wyższe niż oferty w pierwszym przetargu ■ Atak zimy w powiecie kamieńskim! Paraliż na drodze na wysokości Płocina ■ W związku z wystąpieniem awarii na sieci wodociągowej w miejscowości Wolin na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Kościelnej nastąpi przerwa w dostawie wody dla odbiorców Wolina, Płocina i Unina. Pracownicy Zakładu czynią starania w celu szybkiego usunięcia ww. awarii. Odbiorców usług za powstałe utrudnienia przepraszam. p.o. Dyrektor Bogdan Wilkowski" ■ Już od 1 marca handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany. W nocy, z środy na czwartek Sejm przyjął poprawki zaproponowane przez Senat. Teraz ustawa czeka tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Co zmiany oznaczają dla klientów sklepów? ■ Do redakcji ikamien.pl zwrócił się Czytelnik, któremu skradziono dwie piły spalinowe. Wierzy, że za pośrednictwem portalu, uda się odnaleźć złodzieja i zostanie on ukarany. - W nocy z 31grudnia 2017 na 01stycznia 2018,z prywatnej posesji w Grębowie zostały skradzione dwie piły spalinowe Sztilh: MS170 i MS:211. Mój numer telefonu 513629647 - napisał okradziony Czytelnik. ■ Do redakcji portalu ikamien zwrócił się mieszkaniec Kamienia Pomorskiego poruszony problemem braku miejsc postojowych. Z jego listu wypływa jednoczenie apel i prośba do wszystkich użytkowników dróg ■ Dwie ofiary śmiertelne, jedna osoba wciąż walczy o życie. Jak wynika z informacji uzyskanych przez naszą redakcję, 16- letnia pasażerka zmarła w drodze do szpitala, zaś kolejna - 17-latka zmarła po przewiezieniu do szpitala. Śmierć obu pasażerek nastąpiła prawdopodobnie w wyniku obrażeń wewnętrznych. 18- letni kierowca opla calibry znajduje się w stanie ciężkim, walczy o życie ■ Dokładnie o godzinie 00:00 mieszkańcy Kamienia Pomorskiego witali Nowy Rok 2018 razem ze swoim burmistrzem Stanisławem Kuryłło w kamieńskim Amfiteatrze, przed kamieńskim Ratuszem, podczas imprezy Sylwester pod Gwiazdami ■ Dzięki zaangażowaniu samorządu lokalnego z Międzyzdrojów w poprawę bezpieczeństwa i podniesienie jakości życia mieszkańców tego regionu oraz ze środków własnych Policji, zakupiony został i w dniu 29 grudnia br. uroczyście przekazany nowy radiowóz ISUZU D-MAX. Auto będzie wykorzystywane przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Międzyzdrojach do służby patrolowo-interwencyjnej ■ Zadłużenie gminy Świerzno to zaciągnięte kredyty i wyemitowane obligacje – o czym można przeczytać w informacji o sytuacji finansowej gminy Świerzno z uwzględnieniem stanu zadłużenia ■ Podczas 21. Świątecznej Zbiórki Żywności w Szczecinie i okolicach wolontariusze zebrali 12 636 kg produktów spożywczych. Olej, zboża, cukier, przetwory i konserwy warzywne, owocowe, mięsne oraz słodycze i mleka w kartonach Bank Żywności Szczecin im. Jacka Kuronia rozdzielił pomiędzy pomocowe instytucje i organizacje w regionie ■ Gwiezdne wojny. Ostatni Jedi, Coco i Kraina lodu. Przygody Olafa w kinie Eva. Do 4 stycznia znamy już cały repertuar w kinie ■ Kilkanaście dni ciężkiej pracy,wsparcie wielu ludzi,nieprzespane noce i ponad 2 tys przejechanych kilometrów- a to wszystko aby pomoc drugiemu człowiekowi. Ponad 25 wolontariuszy którzy poświecili swój cenny czas! Efekt? Zebraliśmy artykuły spożywcze na ponad 18 tys zł. ■ To skandal, a nie dobra zmiana! W Międzyzdrojach karetka pogotowia ratunkowego będzie jeździć do pacjentów bez lekarza! ■