POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [30.11.2017, 23:50:28] • zachodniopomorskie

Profilaktyka w walce z nowotworami

W ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność w Polsce na nowotwory wzrosła ponad dwukrotnie. Szacunki są niezwykle alarmujące, gdyż w 2025 r. w całym kraju na nowotwór może zachorować 175 tys. osób. Szansą jest profilaktyka. Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie przeznaczy 21 mln zł na programy profilaktyki nowotworowej. Wsparcie może objąć nawet 30 tys. osób.

- Znamy zdrowotne megatrendy i niestety chorujących na nowotwory będzie przybywać. Dobrze ukierunkowane wsparcie i promocja profilaktyki nowotworowej to nie tylko szansa dla wielu mieszkańców Pomorza Zachodniego na uratowanie życia. Działanie w skali sięgającej tysięcy osób to również ograniczenie chorób, które negatywnie wpływają na zachodniopomorski rynek pracy. – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Lekarze przekonują, że trzeba działać u źródła, a profilaktyka zyskuje rangę medycyny przyszłości. Według badań Krajowego Rejestru Nowotworów badanie kolonoskopi aż w 60-90% zapobiega rozwojowi raka jelita grubego. Z kolei wykrycie w porę groźnych zmian w badaniu mammograficznym daje pacjentkom ponad 90% szans na przeżycie kolejnych 5 lat po diagnozie. Gdyby każdej kobiecie choć raz pobrano cytologię, ryzyko śmierci z powodu raka szyjki macicy obniżyłoby się o blisko 40% (dane: fundacjaonkologicznanadzieja.org).

Ogłoszony właśnie przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie konkurs w ramach działania 6.8 Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na wspieranie profilaktyki nowotworowej pozwoli m.in. na udział mieszkańców Pomorza Zachodniego w badaniach wykrywających raka jelita grubego, raka szyjki macicy, oraz raka piersi. Dzięki wsparciu w wysokości 21 mln zł przede wszystkim zmniejszą się kolejki, bo dziś na badanie endoskopowe w połowie zachodniopomorskich placówek leczniczych trzeba czekać rok i trzy miesiące! Prowadzony przez WUP konkurs pozwoli na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, jak videokolonoskopy, mammobusy, cytobusy. W ramach projektów aż 40% środków będzie można przeznaczyć właśnie na zakup specjalistycznej aparatury i sprzętu medycznego.

Projekty pozwolą także na sfinansowanie działań informacyjno-edukacyjnych co jest niezwykle istotne, gdyż Polacy wciąż niechętnie się badają. Wielką przeszkodą jest bardzo często po prostu sam dojazd. Tylko w Zachodniopomorskiem badania endoskopowoe wykonują 32 placówki z czego 7 z nich mieści się w Szczecinie. Pozostałe 25 świadczy więc usługi na rzecz 114 gmin. Dzięki środkom RPO 2014-20 wsparcie będzie mogło trafić m.in. na zapewnienie dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca wykonania badania i z powrotem.

Ogłoszony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie konkurs jest dedykowany jednostkom samorządu terytorialnego, podmiotom leczniczym i organizacjom pozarządowym, których działalność statutowa dotyczy promocji i ochrony zdrowia. Dofinansowanie może sięgać aż 95% wartości projektu. Nabór wniosków trwa do 30 listopada. W ramach całej Osi VI Rynek Pracy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego do beneficjentów trafi ponad 670 mln zł.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Świnoujście: Jak informuje Małgorzata Kapalan, zmarły jest już po sekcji zwłok, wykryto u niego malarię. Potwierdziła również, że zmarły miał krwotok z górnych dróg oddechowych ■ Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie apeluje o ostrożne i rozważne zachowywanie się podczas majowego wypoczynku na terenach leśnych. Od kilkunastu dni występuje bardzo duże zagrożenie pożarowe w lasach oraz prognozy pogody zapowiadające kolejne upalne dni. Tylko we wtorek miało miejsc 5 pożarów lasu o łącznej powierzchni ok. 1,5 ha. Mimo to leśnicy zapraszają do lasu wszystkich tych, którzy szukają wypoczynku, przypominając jednocześnie, że w na terenach leśnych i śródleśnych zabronione jest używanie otwartego ognia, rozpalania ognisk, grilli oraz palenia tytoniu. Co może spowodować pożar? Niedopałek papierosa, niesprawny samochód czy samozapłon. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie od początku roku miało miejsce 112 pożarów lasu na łącznej powierzchni ponad 13 ha. Koszt odnowienia jednego hektara spalonej powierzchni leśnej przekracza 10 tys. zł. ■ W lasach naszego regionu zaznaczają swoją obecność wilki. Na terenach leśnych za rzeką Dziwną przed Wolinem, na terenach łowisk Koła Łowieckiego "Dzik" i "Orzeł" i nad Dziwną już bytują wilki. Od pewnego czasu na wspomnianych terenach znajduje się zarżniętą przez wilki zwierzynę, myśliwi też obserwują ich obecność. Pokazany na zdjęciu basior jest wagi rzędu 50-60 kg. Kamera-pułapka uchwyciła go pół roku temu w nocy, gdy przechodził obok niej. Wilki nie zawsze chodzą w stadach, ten basior był samotnikiem. Nocą mogą przemieścić się nawet 40 km. ■ W Lubinie, w gminie Międzyzdroje na prywatnej posesji lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wydarzenie miało miejsce dziś po godzinie 8.00. Jak się okazuje pomocy potrzebował mężczyzna ■