POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [17.08.2017, 09:50:50] • zachodniopomorskie

Najlepsza przestrzeń publiczna Województwa Zachodniopomorskiego

Miejskie kąpielisko, drewniane pomosty, place zabaw dla dzieci, wyciąg do wakeboardingu, siłownie terenowe i miejsca rekreacji, to wszystko można znaleźć w Wodnej Dolinie w Koszalinie, czyli kompleksowo zagospodarowanym zbiorniku wodnym na rzece Dzierżęcince. Inwestycja została zwycięzcą VIII już edycji Konkursu Marszałka Województwa na najlepszą przestrzeń publiczną Województwa Zachodniopomorskiego.

- Dobrze zaprojektowane miasta sprawiają, że po prostu dobrze nam się w nich żyje. Chcemy by nowe inwestycje uwzględniały potrzeby mieszkańców, a wiemy, że nie zawsze się to udaje. Dosyć często nad przestrzenią przeznaczoną dla ludzi góruje interes ekonomiczny. Zgłoszone do konkursu projekty udowadniają, że w miastach można również wypoczywać, spotykać się z przyjaciółmi czy rozwijać swoje pasje. Z każdą kolejną edycją widzimy, że dokładamy swoją cegiełkę do przywrócenia należnego miejsca klasycznie pojmowanej urbanistyce. – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Witalna przestrzeń miejska służąca aktywnemu wypoczynkowi i dedykowana mieszkańcom w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Tak kapituła Konkursu Marszałka Województwa określiła Wodną Dolinę w Koszalinie, czyli kompleksowe zagospodarowanie zbiornika wodnego na rzece Dzierżęcince. Warta ponad 5 mln zł inwestycja została uznana za najlepszą przestrzeń publiczną Województwa Zachodniopomorskiego. Na ponad 12 tys. m2 Gmina Miasto Koszalin wykorzystała naturalne walory przyrodnicze doliny rzeki, a łagodnie opadające zbocza wykorzystano na stworzenie bulwarów spacerowych z ławkami i oświetleniem. Projekt nie tylko zrewitalizował zaniedbaną część Koszalina ale i zaktywizował okolicznych mieszkańców.

Komisja Konkursowa wyróżniła także inwestycję Gminy Drawsko Pomorskie, która stworzyła jedną z największych w regionie przestrzeń o funkcji skateparku, który zajmuje aż 1,5 tys. m2. Projekt „Sport i rekreacja nad rzeką Drawą” kosztował ponad 1,1 mln zł. Obie wspomniane inwestycje nagrodzono w kategorii – przestrzeń publiczna lub zrewitalizowana przestrzeń publiczna. W kategorii obiekt użyteczności publicznej Komisja nie przyznała nagród i wyróżnień. Łącznie do konkursu zgłoszono 6 inwestycji. Oprócz tych nagrodzony, były to:

- Zagospodarowanie parku miejskiego im. Romana Łyczywka w Szczecinie, Gmina Miasto Szczecin,
- Budowa i zagospodarowanie terenu rekreacyjnego w Wąwolnicy, Gmina Dobra,
- Zagospodarowanie terenu przy Urzędzie Gminy Dobra z miejscem pamięci historycznej w Dobrej, Gmina Dobra,
- Nowy zielony zakątek – zagospodarowanie przestrzeni publicznej na cele mieszkaniowe, Gmina Drawsko Pomorskie.

Wręczenie nagród uczestnikom VIII edycji Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na Najlepszą Przestrzeń Publiczną zaplanowano na połowę września br.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.

 
Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Świnoujście: Jak informuje Małgorzata Kapalan, zmarły jest już po sekcji zwłok, wykryto u niego malarię. Potwierdziła również, że zmarły miał krwotok z górnych dróg oddechowych ■ Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie apeluje o ostrożne i rozważne zachowywanie się podczas majowego wypoczynku na terenach leśnych. Od kilkunastu dni występuje bardzo duże zagrożenie pożarowe w lasach oraz prognozy pogody zapowiadające kolejne upalne dni. Tylko we wtorek miało miejsc 5 pożarów lasu o łącznej powierzchni ok. 1,5 ha. Mimo to leśnicy zapraszają do lasu wszystkich tych, którzy szukają wypoczynku, przypominając jednocześnie, że w na terenach leśnych i śródleśnych zabronione jest używanie otwartego ognia, rozpalania ognisk, grilli oraz palenia tytoniu. Co może spowodować pożar? Niedopałek papierosa, niesprawny samochód czy samozapłon. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie od początku roku miało miejsce 112 pożarów lasu na łącznej powierzchni ponad 13 ha. Koszt odnowienia jednego hektara spalonej powierzchni leśnej przekracza 10 tys. zł. ■ W lasach naszego regionu zaznaczają swoją obecność wilki. Na terenach leśnych za rzeką Dziwną przed Wolinem, na terenach łowisk Koła Łowieckiego "Dzik" i "Orzeł" i nad Dziwną już bytują wilki. Od pewnego czasu na wspomnianych terenach znajduje się zarżniętą przez wilki zwierzynę, myśliwi też obserwują ich obecność. Pokazany na zdjęciu basior jest wagi rzędu 50-60 kg. Kamera-pułapka uchwyciła go pół roku temu w nocy, gdy przechodził obok niej. Wilki nie zawsze chodzą w stadach, ten basior był samotnikiem. Nocą mogą przemieścić się nawet 40 km. ■ W Lubinie, w gminie Międzyzdroje na prywatnej posesji lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wydarzenie miało miejsce dziś po godzinie 8.00. Jak się okazuje pomocy potrzebował mężczyzna ■