POGODA

Reklama

Wydarzenia

Polskie Radio Szczecin • Czwartek [22.01.2015, 18:07:15] • Kamień Pomorski

Eksponaty nie zmieszczą się w nowej siedzibie muzeum?

Eksponaty nie zmieszczą się w nowej siedzibie muzeum?

fot. kam

W nowej siedzibie Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zabraknie miejsca na eksponaty, jeśli nowy burmistrz Kamienia Pomorskiego nie zmieni planów.

Kilka tysięcy muzealnych eksponatów - w tym zabytkowe łodzie - ma zmieścić się na zaledwie 250 metrach kwadratowych.

Eksponaty mają w tym roku trafić do nowego budynku, gdzie przestrzeni nie brakuje, jednak władze Kamienia postanowiły, że w tym samym budynku mieścić się będzie również biblioteka i szkoła muzyczna.

Gmina spłaca kredyt za nowy budynek - 300 tysięcy złotych rocznie. Burmistrz Stanisław Kuryłło doszedł więc do wniosku, że nie będzie płacił takiej kwoty tylko za to, żeby eksponaty miały więcej miejsca. 750-metrowy budynek podzielił więc na trzy części.

- Kwota jest nieadekwatna do umiejscowienia i metrażu, który jest przeznaczony pod działalność muzealną - tłumaczy Kuryłło.

Eksponaty trzeba więc będzie ustawić na 250 metrach, to mniej więcej tyle samo ile muzeum ma do dyspozycji w wynajmowanym od kościoła pałacu biskupim. Problem w tym, że artefaktów nie ma już gdzie ustawiać.

- Muzeum jest instytucją rozwojową i co roku przybywa do nas kilkaset nowych zabytków. Trudno powiedzieć, co będzie za 20-30 lat - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Nowy burmistrz może mieć jednak problem z bankiem, w którym zaciągnięty jest kredyt. W umowie, którą podpisał jego poprzednik Bronisław Karpiński, jest jasny zapis o przeznaczeniu nowego budynku. Nie ma w nim mowy o szkole muzycznej, ani bibliotece.

- Jeśli bank nie wyrazi zgody na zmianę, gmina może ponieść dwa miliony złotych dodatkowych kosztów - mówi prezes Kamieńskiego TBS Renata Mamzer. - Obowiązują nas przyjęte wymogi kredytowe ustalone w umowie pożyczki.

Łączna wartość inwestycji to ponad 13 milionów złotych. Mamzer dodaje, że na prośbę burmistrza wysłała do banku wniosek o zmianę umowy. Odpowiedzi na pismo jeszcze nie ma.


2015-01-21, 09:04 Autor: Kamil Nieradka


komentarzy: 15, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-15 z 15

Gość • Sobota [24.01.2015, 17:52:55] • [IP: 83.21.225.***]

A CO ROBILI RADNI W POPRZEDNIEJ KADENCJI, NIE WIDZIELI PLANOW. PRZECIEZ BYI TAM PRZEDSTAWICIELE FIRM BUDOWLANYCH.A PAN Z MUZEUM TO GZIE BYL.NAJLEPIEJ WSZYSTKO ZGONIC NA BURMISZCZ SPRZEDAZ ZIEMI ZA GROSZE NA KOSCIOL A KTO PODNOSIL RACZKI!!

Gość • Sobota [24.01.2015, 12:24:59] • [IP: 31.182.168.***]

Oddajcie ratusz na Muzeum a tą beznadziejna switę przenieiście do budynku na zdjeciu. to i tak za duzo - po jednym pokoiku dla kilku darmozjadów i tego niby burmistrza wystarczy- A Rada niech sobie wynajmuje u proboszcza sale na posiedzenia i po kłopotach. będzie taniej i bez igrzysk a polityke przenieście sobie do w-wy

Gość • Piątek [23.01.2015, 14:25:20] • [IP: 213.158.221.***]

Tak to się kończy jak ktoś w życiu nie był w prawdziwym na światowym poziomie muzeum. Wydaje mu się, że muzeum to taka zbieranina eksponatów na kilku metrach kwadratowych:-/

Gość • Piątek [23.01.2015, 12:49:50] • [IP: 77.253.205.***]

Gość • Piątek [23.01.2015, 08:55:17] • [IP: 77.255.27.**] jak to kto? Pory:)

Gość • Piątek [23.01.2015, 09:30:53] • [IP: 83.168.86.***]

jakie muzeum, kto to będzie oglądał ludzie to tylko ciepła posada, mieszkania dla ludzi dać pan K musi coś robić oczywiscie miec ciepłom posadkę

Gość • Piątek [23.01.2015, 08:57:41] • [IP: 37.248.255.***]

Zastanawiałem się od jakiegoś czasu żeby oddać kilka starych przedmiotów do muzeum, ale w takiej sytuacji??-NIEEEEEEE

Gość • Piątek [23.01.2015, 08:55:17] • [IP: 77.255.27.**]

Genialny pomysł!! 3 oddziały muzeum, 2 biblioteki. I zróbcie jeszcze na zapleczu boisko do piłki. Kto to wymyśla?

Czytelnik • Piątek [23.01.2015, 08:06:57] • [IP: 83.17.236.***]

To na pewno będzie taka filia biblioteki, w małym pomieszczeniu. Codzienna prasa, komputer z dostępem do internetu i parę czytadeł do wypożyczania.Przydałaby się taka filia w centrum miasta.A starej biblioteki tam nie przeniosą, to logiczne.Przecież tam nie ma miejsca na przeniesienie wszystkich książek, a gdzie komputery itd.

Gość • Piątek [23.01.2015, 07:46:57] • [IP: 77.253.205.***]

Skoro wszystko było ustalone miedzy gminą TBS i MHZK że muzeum ma mieć 750 m2 to po co to teraz zmieniać? Cena do zapłacenia się nie zmniejszy. Muzeum nie zmieści eksponatów. Do tego jeszcze puszczane są jakieś informacje o muzeum w von Kleiście i w Pałacu Biskupim. To zabierzemy muzeum powierzchnię na kwartale by dać im von Kleista i pałac Biskupi i mieć muzeum w 3 miejscach? Będą III oddziały jak w Muzeum Narodowym :) Kto będzie utrzymywał i ogrzewał 3 budynki zamiast jednego? O co tu właściwie chodzi?

Gość • Czwartek [22.01.2015, 23:00:58] • [IP: 83.16.227.**]

Dlaczego biblioteka ma być przeniesiona ? Co jeszcze będziemy przenosić i adaptować" stare na nowe, nowe na stare" ...?

Gość • Czwartek [22.01.2015, 21:40:32] • [IP: 83.23.188.**]

Jaki włodarz takie rządy.

Gość • Czwartek [22.01.2015, 19:04:05] • [IP: 83.21.82.***]

Z tego co wiem starej biblioteki też nie można przenieść przez 5 lat.Taki był zapis przy otrzymywaniu pieniędzy na jej zeszłoroczny remont.W innym przypadku trzeba będzie płacić dużą karę.

Samael • Czwartek [22.01.2015, 18:49:46] • [IP: 95.41.121.**]

To jak Kamień nie chce muzeum - bo tak wychodzi z artykułu - to może któraś z gmin powiatu by wzięła, bo szkoda by było, żeby powiat nie miał muzeum.Bo powiat ma piękną historię śmiem twierdzić, że 95% mieszkańców jej nie zna, a jak tak dalej pójdzie to fajne eksponaty pójdą w magazyn i nie będą eksponowane...

Gość • Czwartek [22.01.2015, 18:32:30] • [IP: 83.21.194.***]

Wstyd dla miasta żeby nie mieć możliwości pokazania eksponatów muzealnych, które pieczołowicie są gromadzone przez pana Kurkę. Jestem pewny że zgromadziłby jeszcze więcej tylko gdzie wyeksponować.

Gość • Czwartek [22.01.2015, 18:20:05] • [IP: 83.16.227.**]

Same problemy, targowisko a teraz muzeum co jeszcze? Biblioteka ?, przecież jest po remoncie też będzie przeniesiona i będą kolejne adaptacje ? W tym mieście chyba nigdy nie będzie dobrze a szkoda !

Oglądasz 1-15 z 15
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W piątek przed południem około godziny 11.00, jadąca autem kobieta jechała do Świnoujścia, kiedy minęła Dargobądz, zasnęła za kierownicą. Całe szczęście prędkość była mała to i lądowanie w rowie było łagodne ■ „Pirat drogowy” zatrzymany Policjanci strzegą bezpieczeństwa i spokoju mieszkańców powiatu kamieńskiego również w godzinach nocnych. Przekonał się o tym 37-latek, zatrzymany przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Międzyzdrojach. Kierował on motorowerem po spożyciu alkoholu - miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie! W niedzielę (14.07.2019 r.), w Międzyzdrojach na ul. Kolejowej, około godziny 3:30 w nocy, międzyzdrojscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem mężczyznę ■ W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Stanęły promy, ewakuowano mieszkańców przybrzeżnych domów, nawet pracownicy biura mariny-portu jachtowego musieli opuścić swoje miejsce pracy gdy 700 kilogramowy niewybuch przepływał 8.45 przez centrum miasta ■